Cisza Wielkiej Soboty

 |  Written by pawelskrok  |  2

Od wczesnych godzin porannych, wierni trwają przy Chrystusowym Grobie na adoracji i modlitwie.  Dzisiejszy dzień jest pełen zadumy i ciszy. Ciszy, która panować będzie do niedzielnego poranka.

Wielka Sobota jest dniem przeznaczonym na czuwanie przy Chrystusie, który został złożony w grobie. W ciągu całego dnia nie ma Mszy Świętej. Wierni przychodzący na adoracje przynoszą także koszyczek z tzw. święconką, którą podczas krótkiego nabożeństwa  błogosławi kapłan. Sama tradycja przynoszenia, czy nawet błogosławienia pokarmów ma wielowiekową tradycję. Do koszyczka wkłada się zazwyczaj kilka produktów spożywczych. Do najważniejszych z nich należą chleb, jajka, kiełbasa i/lub inna wędlina, baranek z ciasta, sól, pieprz. Symbolika tych rzeczy jest bardzo głęboka. Przyniesiony chleb, jest pamiątką chleba, którym karmi nas Chrystus. Jest to także symbol tego samego chleba którym,

„nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów”.

Przyniesione do kościoła wszelkie mięso i  wędliny są pamiątką spożywanego Baranka Paschalnego, sól, która też powinna znaleźć się koszyczku, ma chronić od zepsucia. We wspomnianej święcące, ważne miejsce zajmują jajka, przyniesione pod różnymi postaciami – jako pisanki, kraszanki, drapanki lub jako zwykłe, ugotowane, podane podczas wielkanocnego śniadania. Jak mówią słowa modlitwy podczas błogosławienia pokarmów, jajlo to

„znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami”.

Wielka Sobota nie kończy się na błogosławieniu pokarmów, czy adoracji Grobu. Wieczorem, tuż po zachodzie słońca, rozpalane jest ognisko przed kościołem. W procesji z kościoła, do owego ogniska niesiony jest Paschał – świeca symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego. Następuję obrzęd błogosławieństwa ognia, oraz Paschału. Po zakończeniu tego obrzędu, już z zapaloną święcą, wierni wchodzą do kościoła, gdzie po trzykrotnym śpiewie diakona lub kapłana „Światło Chrystusa”odpowiadamy „Bogu niech będą dzięki”.

Centralnym punktem liturgii Wielkiej Soboty jest odśpiewanie uroczystego hymnu Exsultet na cześć Zmartwychwstałego Chrystusa.
 

 
Po Exsulted następuje Liturgia Słowa. Czytania przedstawiają dzieje zbawienia: stworzenie świata, ofiarę Abrahama, wyjście Izraelitów z Egiptu, pocieszenia i napomnienia proroków: Izajasza, Barucha i Ezechiela.

Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu zapalają się wszystkie światła i śpiewany jest uroczyście hymn Chwała na wysokości, któremu towarzyszy bicie dzwonów i wszystkich mniejszych dzwonków, używanych w czasie Mszy.
Następnie czytanie z Listu św. Pawła i uroczysta, śpiewana pierwszy raz od środy popielcowej aklamacja "Alleluja" i Ewangelia - Dobra Nowina o pustym grobie Pana.

Niekiedy zdarza się, że podczas podczas uroczystości Wielkiej Soboty dokonuje się chrzest katechumenów.

Kolejną częścią jest Liturgia Eucharystii. Następuje konsekracja chleba i wina i przyjęcie komunii św.

W wielu kościołach zaraz po Liturgii Wigilii Paschalnej odbywa się procesja rezurekcyjna.
W innych jest ona odłożona do wczesnago ranka, jednak wtedy Najświętszy Sakrament, mimo, że nadal jest obecny w Grobie Chrystusa nie jest już przykryry welonem, symbolizującym całun, tabernakulum jest już zamknięte, a ołtarz ubrany.

Źródło zdjęcia: commons.wikimedia.org
Źródło filmu: youtube.com

 

5
5 (4)

2 Comments

Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
Wigilii Paschalnej bardzo lubię psalm następujący po trzecim czytaniu, czyli opisie przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone:

 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."

Więcej notek tego samego Autora:

=>>