Raport Witolda - list do MEN i interpelacja poselska

 |  Written by Siłaczka  |  2

Raport Witolda do kanonu lektur szkolnych - apel i interpelacja poselska

Grafiki - Ewa Romanow
Grafiki - Ewa Romanow

25 lutego 2015 r. Fundacja Paradis Judaeorum - inicjator rozpoczętej w styczniu 2008 r. akcji społecznej Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki - po raz czwarty poprosiła Ministerstwo Edukacji Narodowej o wpisanie "Raportu Witolda" z 1945 r. do kanonu lektur szkolnych. Poproszony o podpisanie z nami listu  do MEN Pan Poseł Artur Górski napisał i złożył Interpelację Poselską w tej Sprawie:

INTERPELACJA
w sprawie wprowadzenia "Raportu Witolda (Pileckiego)" do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych

Pani
Joanna Kluzik-Rostkowska
Minister Edukacji Narodowej

Szanowna Pani Minister!

Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu przedkładam Pani Minister interpelację poselską w sprawie wprowadzenia "Raportu Witolda", wspomnień Witolda Pileckiego z 1945 r. o pobycie i ucieczce z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych.
W powyższej sprawie otrzymałem do wiadomości pismo Fundacji Paradis Judaeorum z dnia 25.02 br., skierowane do Pani Minister, a także liczne głosy Internautów. Do listu załączono pisma, które dokumentują siedmioletnie zabiegi Fundacji o wprowadzenie „Raportu Witolda” do kanonu lektur szkolnych w Polsce i w Unii Europejskiej, w tym m.in. trzy listy Fundacji do MEN z 1 lutego 2008 r., 20 sierpnia 2009 r. i 15 września 2009 r., które niestety nie przyniosły pozytywnego efektu.
Fundacja przypomina, że Pani Minister w ostatnim okresie zainicjowała debatę nad kanonem lektur w polskiej szkole. "W imieniu wolontariuszy akcji społecznej 'Przypomnijmy o Rotmistrzu' („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), ponawiam prośbę o włączenie 'Raportu Witolda' z 1945 r. do kanonu lektur szkół ponadpodstawowych" - pisze w liście prezes Zarządu Fundacji Michał Tyrpa. Wyraża on nadzieję, że list skierowany do Pani Minister trzy miesiące przed 67. rocznicą zamordowania Ochotnika z Auschwitz, obchodzoną w wymiarze obywatelskim jako Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, spotka się z przychylnością Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tymi słowami kończy swój apel do Pani Minister Pan Tyrpa: "Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo!"
Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych Bohaterów historii Polski i nie tylko naszego kraju. W jednym z wcześniejszych pism do MEN, Prezes Zarządu Fundacji przypomina, że biografia Witolda Pileckiego "uosabia wszystko co najszlachetniejsze w naszej tradycji. Stanowi ona w pewnym sensie apogeum i podsumowanie losów wielu, często bezimiennych bohaterów zmagań z dwudziestowiecznymi, antyludzkimi tyraniami - narodowym socjalizmem oraz komunizmem. Urodzony w roku 1901 Witold Pilecki od najmłodszych lat walczył o ocalenie świata opartego na zasadach wolności, godności i szacunku do społeczeństwa. W czasie wcześnie zakończonego życia, charakter Witolda Pileckiego oraz wartości, którym był wierny, wielokrotnie poddawane były najcięższym próbom. Z każdej z nich wychodził zwycięsko."
Według Tyrpy, a ja się z nim całkowicie zgadzam: "Z uwagi na ogromną wartość świadectwa rotmistrza Witolda Pileckiego, przede wszystkim ze względy na etyczny uniwersalizm przesłania 'Raportu Witolda', podtrzymywanie pamięci o jego Autorze jest obowiązkiem wszystkich ludzi dobrej woli. Upamiętnienie postaci rotmistrza Pileckiego, pośrednio stanowić będzie także wyraz hołdu wobec wszystkich bohaterskich córek i synów naszej Ojczyzny, którzy mimo największych trudności podjęli walkę ze złem XX wieku. Wolna Polska powinna spłacić moralny dług tym naszym poprzednikom, którym w sposób szczególny wolność zawdzięczamy."
W związku z powyższym mam następujące pytania do Pani Minister:
- Czy według Pani Minister pozycja ta, odwołująca się do bezgranicznej odwagi, najwyższego bohaterstwa i poświęcenia za Ojczyznę aż po śmierć, może przyczynić się do zrozumienia przez młodych ludzi, czym jest patriotyzm, a także umocnić wśród nich miłość do Ojczyzny i poszanowanie godności drugiego człowieka?
- Czy Pani Minister rozważy, wsłuchując się w głosy wielu Polaków, możliwość wprowadzenia do kanonu lektur szkolnych "Raportu Witolda"?
- Co było powodem, że MEN do tej pory odrzucało (i odrzuca?) taką możliwość, o czym świadzą pozostawione bez reakcji kolejne listy Fundacji?
- Jaki sens ma ogłoszenie i prowadzenie debaty nad kanonem lektur w polskiej szkole, skoro MEN układając listę lektur obowiązkowych nie bierze pod uwagę opinii rodziców, ale też nie kieruje się dobrem uczniów?
- Na czym będzie polegała zapowiadana przez MEN reforma kanonu lektur szkolnych, określana w mediach jako "rewolucja"? Czy lektury mają być tylko lekkie, przyjemne, ciekawe dla nastolatków, czy także ambitne, wymagające myślenia i mające wymiar edukacyjny?
- Z jakich lektur, należących do klasyki gatunków i będących skarbami literatury polskiej, MEN planuje zrezygnować od roku szkolnego 2015/2016?
- Czy MEN chce wprowadzić do kanonu lektór szkolnych książki odwołujące się do czarów, magii i okultyzmu (np. "Harry Potter") i w jakim celu?
Z wyrazami szacunku

Warszawa, dnia. 9.03.2015 r.

Artur Górski
Poseł na Sejm RP

Dziękujemy za wspaniały wzór Postawy Poselskiej w duchu napiekniej pojętej Służby Publicznej!!

Nasz list do MEN podpisało 3 europosłów: Jadwiga Wisniewska, Tomasz Poręba i Bogdan Wenta! Pamiętny odtwórca roli rotmistrza - Marek Probosz, Były Minister MON Pan Romuald Szeremietiew. A podpisów wciąż przybywa. I nie tylko z Polski. Między innymi z Tajpej na Tajwanie podpisała się Hanna Shen, spod Sztokholmu Artur Szulc, spod Paryża Piotr Muszynski, z kanadyjskiego Calgary Piotr Korycki, z irlandzkiego Galway Robert Pierzyński, z niemieckiej Bremy Joanna Kolomyeytsev, z angielskiego Kingston upon Hull Marzena Przychodzka i Marta Przychodzka, ze Lwowa Miroslaw Rowicki, z białoruskiego Mińska Dionizy Sałłasz, z Wilna Apolonia Skakowska, a z Berlina Stefan Hambura.Poparł nas także Pan płk Łydka z Kabulu i Jego Przyjaciele wojskowi. Dołączajcie!!

Kto jeszcze nie podpisał listu do MEN - zapraszamy do złożenia podpisu pod listem w sprawie umieszczenia Raportu Witolda w kanonie lektur szkolnych. Podpis ( imie nazwisko miejscowość) składamy w komentarzach pod tekstem na stronie https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153118379193259&id=300842628258

Raport Witolda do kanonu lektur szkolnych - apel i interpelacja poselska
Siedem lat od zainicjowania akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), wzrasta świadomość wartości i znaczenia wspomnień Witolda Pileckiego z pobytu i ucieczki z KL Auschwitz.
mementomori.salon24.pl
„25 lutego 2015 r. Fundacja Paradis Judaeorum - inicjator rozpoczętej w styczniu 2008 r. akcji społecznej Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki - po raz czwarty poprosiła Ministerstwo Edukacji Narodowej o wpisanie "Raportu Witolda" z 1945 r. do kanonu lektur szkolnych. Dziękuję tym, którzy wsparli apel swoim podpisem. Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do grona sygnatariuszy zapraszamy. Podpis - imię, nazwisko, miejscowość - można złożyć poniżej, w komentarzach, w tym wątku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153118379193259&id=300842628258”
5
5 (3)

2 Comments

Obrazek użytkownika polfic

polfic
Wolałbym się wstrzymać z pismami do tej Pani. Ani ona minister, ani edukacji, ani tym bardziej narodowej.
Obrazek użytkownika Siłaczka

Siłaczka
Nastawać trzeba w pore i nie w porę. Lobbing buduje sie długoterminowo.Walczymy o raport juz 7 lat. wiele osób o nim dzieki temu usłyszało. Jest w sieci w róznych językach. Pozdrawiam

Więcej notek tego samego Autora:

=>>