Pierwszy z odkładanych pogrzebów.

 |  Written by Kazimierz Suszyński  |  0

 Jesteśmy świeżo po pogrzebie - wydarzeniu ponadczasowym, symbolicznym, ogólnopolskim.
 

          Wcześniej, 59 lat temu, w sobotę 27 kwietnia 1957 roku, w kwaterze Armii Krajowej na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach miało miejsce nieco podobne wydarzenie. Pomimo, co zrozumiałe, łagodniejszego wydźwięku, było ono przynajmnmiej równie źle odbierane przez ówczesne czynniki rządzące jak pogrzeb "Łupaszki" przez dzisiejszą "opozycję". Złożono wówczas uroczyście do grobu, ekshumowane miesiąc wcześniej, szczątki innej ofiary komunistów. Godnie chowano, wypuszczonego z sowieckiej niewoli ale zatrzymanego i zamęczonego przez tutejszych oprawców z UB i służby więziennej Generała "Wilka" - Aleksandra Krzyżanowskiego, zmarłego w 1951r. w więzieniu. 


Żałobna ceremonia stała się zarazem spontanicznym spotkaniem ludzi z różnych zakątków kraju, którzy, dla siebie nawzajem i dla społeczeństwa, przepadli w peerelowskich realiach. Na cmentarzu odnaleźli się koledzy "z lasu" aby próbować dowiadywać się o tych, których zabrakło. Wróciły niektóre kontakty i rozerwane na całe lata przyjaźnie. Ruszyła nieco wzajemna pomoc - chodziło o znalezienie pracy, lokum, wykształcenia - to bardzo praktyczny wymiar, całkiem na marginesie, nie to ich tam sprowadziło. Tak się złożyło, że był tam również mój Ojciec.  

     Na fotografii, po prawej stronie, dwaj podkomendni Generała "Wilka" z okresu "Ostrej Bramy" (1944r.) w dniu uroczystości pogrzebowych. Stoją od prawej - Stanisław Karolkiewicz, ps. "Szczęsny", "Rylski", "Christowski", w latach 1995–2005 pełnił funkcję prezesa ZG Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Leon Suszyński ps."P-8", "Litwin".
Ich wkład w operację "Ostra Brama" opisuje Kazimierz Krajewski.


Rany po krwawym okresie, polskiej drogi do socjalizmu, długo jeszcze miały krwawić i ropieć Jednak to wydarzenie można uznać za symboliczne zamknięcie tamtego etapu. Pojawiło się potem w oficjalnym obiegu kilka trudnodostępnych publikacji o nieznanych jak dotąd uczestnikach walk z Niemcami oraz Powstaniu Warszawskim. 

fotografia grobu A.Krzyżanowskiego pochodzi z Wikipedii

5
5 (3)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>