Czy Polska może obronić się przed Rosją?

 |  Written by Nessun Dorma  |  4

Spotkanie z profesorem Andrzejem Nowakiem w siedzibie Związku Narodowego Polski przy ulicy Judson 71 w Toronto śmiało można nazwać największym polonijnym wydarzeniem intelektualnym roku. Profesor wygłosił ponad godzinny, imponujący erudycyjną swobodą wykład na temat historycznie konsekwentnej strategii politycznej Rosji, od wieków zmierzającej do jednoznacznego celu: podbicia narodów słabszych i nawiązywania sojuszy z silniejszymi w oparciu o wywieranie cynicznej presji i strategię zastraszania.

Licznie zgromadzeni na sali słuchacze byli pod wrażeniem niezwykle precyzyjnego, wygłoszonego z pamięci wywodu profesora Nowaka - bezlitośnie i bez złudzeń, co do współczesnych intencji Rosji pod władzą Władimira Putina – obnażającego imperialną taktykę państwa, które za pomocą kajdanów, dybów i knuta, zbudowało niespotykany w innych częściach świata model absolutnej władzy i zniewolonego społeczeństwa.

Aleksander Rybczyński

fot. Aleksander Rybczyński
 

 

5
5 (9)

4 Comments

Nessun Dorma's picture

Nessun Dorma
Bardzo interesujące były także odpowiedzi profesora na pytania z widowni. Ta część jest w przygotowaniu, podobnie jak wykład po angielsku na torontońskim Uniwersytecie. Wykład w języku angielskim był także wygłoszony z pamięci. Bylibyśmy dumni z takiego Prezydenta...
fritz's picture

fritz
Wyklad ciekawy z jednym zastrzezeniem.
Prof. stwierdza, ze po zdobyciu Syberii Rosja stala sie nie do zdobycia, bo taka wielka ta Syberia.

Z punktu widzenie wojskowego nie zdobywa sie Syberii, tylko wypycha rosjyska aramie na Syberie i pilnuje, zeby nie dostawala zaoptrzania z cywilizowanych terenow.
Reszta zalatwia zimia.
Koncepcja "zdobywania Syberii" jako koniecznosci odniesienia zwyciestwa na Rosja jest calkowicie bledna.
 
alchymista's picture

alchymista
Też zwróciłem na to uwagę. Profesor nie zna byc może także sensu Traktatu Nerczyńskiego. Jeśli istotnie Traktat Nerczyński czynił Rosję "honorowym wasalem" Chin... to byłoby to jedyne wytłumaczenie bezpieczeństwa wschodniej granicy Rosji przez tak wiele lat. W przeciwnym razie Rosja nie dała by rady Mandżurom.

Więcej notek tego samego Autora:

=>>