Pytanie o Smoleńsk

 |  Written by Nessun Dorma  |  8


14 maja 2015 roku w siedzibie SDP w Warszawie miało miejsce spotkanie promocyjne książki byłego funkcjonariusza SB Piotra Wrońskiego, „Spisek założycielski. Historia jednego morderstwa”. Książka jest napisana w formie powieści z kluczem, ujawniającej kulisy zamordowania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Po rozwiązaniu w 1990 roku Służby Bezpieczeństwa Piotr Wroński pracował w służbach specjalnych i wywiadzie III RP, starając się, jak twierdzi, odkupić winy i dobrze przysłużyć Polsce. Zdaniem Sławomira Cenckiewicza, Wroński jest postacią wiarygodną i jego świadectwo (w przeciwieństwie do wielu publikacji byłych funkcjonariuszy, zakłamujących fakty o tajnych słuzbach PRL) będzie ważnym dokumentem dla historyków.

Na zakończenie spotkania zadawano pytania. Jedno z nich dotyczyło katastrofy smoleńskiej, a odpowiedź byłego pracownika wywiadu, pomimo nie krytej wstrzemięźliwości, jest prawdziwą rewelacją, mówiącą więcej o roli polskich służb specjalnych w przebiegu tragedii smoleńskiej niż wszystkie dostępne dokumenty, zgromadzone przez komisje śledcze i niezależnych dziennikarzy.

Piotr Wroński odmawia właściwie odpowiedzi na pytanie, opowiada jednak czego, jako doświadczony oficer operacyjny oczekiwał od swoich zwierzchników i jaka była reakcja na jego gotowość do natychmiastowego włączenia się w działania sztabu kryzysowego, który powinien zostać powołany.

Jest nadzieja, że na wiele podobnych pytań, zadawanych w próżnię przez ostatnie pięć lat, zaczniemy powoli otrzymywać odpowiedzi, przybliżające nas do poznania prawdy o przygotowaniach do wizyty w Katyniu w 2010 rok i szczegółach tragedii.

 

 
5
5 (3)

8 Comments

polfic's picture

polfic
To "Rozumie Pan?" na zakończenie robi wstrząsające wrażenie.
Nessun Dorma's picture

Nessun Dorma
Czasami, w ważnych sprawach. Właśnie sie zastanawiałem, ale jeśli chcesz to zrobić - bardzo proszę. Zależy mi, by ta sprawa została nagłośniona, bo jest według mnie przełomowym momentem w sprawie wyjaśnienia prawdy.
pozdrawiam i proszę o link do salonu.
Nessun Dorma's picture

Nessun Dorma
Blogosfera jest zdominowana - i słusznie - drugą turą wyborów, ale przecież Smoleńska nie można oddzielić od postaci "strażnika żyrandola". Kto ogłosił się prezydentem jeszcze zanim oficjalnie podano, że Lech Kaczyński nie żyje? Kto gnał do pałacu prezydenckiego, by znaleźć aneks do WSI? Takich pytań jest wiele i trzeba by je zadać wszystkim, którzy chcą oddać głos na Komorowskiego.

Więcej notek tego samego Autora:

=>>