Czas przerwać igrzyska olimpijskie

 |  Written by Nessun Dorma  |  4

Czas przerwać igrzyska olimpijskie

 

Kilkaset tysięcy osób ogląda na żywo relację z pacyfikacji Ukrainy. Technologia pobudza wyobraźnię i nie trzeba wielkiego wysiłku, by znaleźć się prawie w sercu dramatycznych wydarzeń.  Niestety, krwawa tragedia Majdanu stała się zaledwie jednym z wielu politycznych przekazów, na które łatwo pozostać obojętnym.

 

Kanadyjska telewizja, a przypuszczam, że podobnie i inne telewizje, z niesłabnącym entuzjazmem relacjonują sportowe emocje zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Trwają transmisje na żywo, reportaże z olimpijskiej wioski i barwne opowieści pod melodię granej do znudzenia na hokejowych arenach "Kalinki".

 

Czy taka powinna być reakcja przedstawicieli cywilizacji zachodniej? W czasach starożytnych Greków na okres trwania igrzysk przerywano wojny. Dzisiaj reżim Janukowicza, inspirowany przez organizatora igrzysk, rozpoczyna wojnę przeciwko narodowi, walczącemu o wolnośc w imię tradycji kultury europejskiej, a światowe stolice zaledwie "wyrażają zaniepokojenie sytuacją."

 

W blasku płomienia olimpijskiego mordowani są ludzie. Poległo kilkadziesiąt osób, są setki rannych. Płoną barykady wolności. Ogień będzie odbijał się w medalach, wieszanych na szyjach zwycięskich sportowców. Ideały olimpijskiej rywalizacji zastąpiono komercyjną filozofią sukcesu i polityczną propagandą. Zawody trwają, tylko wzdłuż trasy wyścigu leży coraz więcej ofiar.

 

 

5
5 (12)

4 Comments

JaN's picture

JaN

Kiedyś bandytom rycerz ręki by nie chciał podawać a dziś władzę dzierżą bandyci więc nic dziwnego że „niedźwiadka” odstawiają przed kamerami bo w ramach nowoczesności etapu „karpika” zaniechano. Gdyby Putin wprowadził gender to i karpik by wrócił do kanonu dyplomacji postkomuszej. 

Recenzent JM's picture

Recenzent JM
Piszesz Autorze:
"W czasach starożytnych Greków na okres trwania igrzysk przerywano wojny."
I masz rację. Ale to przecież była zupełnie inna cywilizacja i inna wrażliwość.
Serdecznie pozdrawiam.
Ellenai's picture

Ellenai
Absolutnie się zgadzam. Pisałam już wczoraj, że cywilizowane kraje powinny natychmiast wycofać swoje ekipy z igrzysk. Nie godzi się udawać, że w srodku Europy nic się nie dzieje, gdy Ukraina spływa krwią i nie wiadomo co jeszcze może się tam zdarzyć.
Zresztą coraz więcej takich własnie głosów się pojawia.

Więcej notek tego samego Autora:

=>>