Gazprom zbuduje gazociąg do Turcji [nd.pl]

 |  Written by Ursa Minor  |  0

Rosyjski koncern gazowy Gazprom ogłosił, że utworzy spółkę Gazprom-Russkaja, która będzie odpowiedzialna za zbudowanie gazociągu prowadzącego do Turcji. W ubiegłym tygodniu Rosja zapowiedziała rezygnację z planowanego gazociągu South Stream.

- Spółka będzie zarejestrowana w Petersburgu i będzie się nazywać Gazprom-Russkaja - podał rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow w oświadczeniu.

W ubiegły poniedziałek Putin powiedział, że z powodu braku poparcia Unii Europejskiej Rosja rezygnuje z budowy gazociągu South Stream, a w zamian planuje położenie gazociągu do Turcji i może zbudować hub gazowy na granicy turecko-greckiej do zaopatrywania Europy.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller informował niedawno, że jego koncern podpisał z tureckim przedsiębiorstwem Botas list intencyjny w sprawie budowy nowego gazociągu przez Morze Czarne w stronę Turcji.

Mający liczyć 3 600 km South Stream zapewniałby dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Rurociąg miał prowadzić z południa Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Jedna z odnóg miała dostarczać surowiec do Grecji i na południe Włoch. South Stream miał być drugą - po Gazociągu Północnym (Nord Stream) - magistralą gazową z Rosji omijającą Ukrainę.

http://www.naszdziennik.pl/swiat/117533,gazprom-zbuduje-gazociag-do-turc...

0
No votes yet

Więcej notek tego samego Autora:

=>>