Największy wróg ministra Szyszki

 |  Written by Rosemann  |  0

Nie pamiętam kto pierwszy, być może niezapomniany Kazimierz Górski, stwierdził, że gra się tak, jak przeciwnik pozwala. Wiem natomiast dzięki komu właśnie mi się to przypomniało.

Przypomniało mi się to kiedy uświadomiłem sobie jak bardzo nie jest przypadkiem to, że obecnie (oczywiście z aktualną przerwą na Waszczykowskiego*) najczęściej i najchętniej atakowanym ministrem rządu Beaty Szydło jest Jan Szyszko. Minister Środowiska.

Nie mam wątpliwości, że w większości ataki na niego są pozbawione racji, naciągane a często pełne złej woli. Pisze to, bo dość dokładnie sprawdzałem każdą napotkaną „wrzutkę” o „rzezi drzew” będącej następstwem sławetnego „lex Szyszko” i zawsze okazywało się, że nie mają one związku z wiadomą zmianą a w dodatku większość miała miejsce przed nowelizacją ustawy.

Oczywiście nawet to nie sprawiało, że Szyszko przestał być krytykowany a co najwyżej wzmagało inwencję krytyków. Przykładem niech będzie argument cenionego przeze mnie skądinąd redaktora naczelnego „Obywatela”, Remigiusza Okrasy, który w facebookowym wpisie  delikatnie mija się z prawdą pisząc „Dzisiaj te same drzewa zniknęły, okazały się w sam raz do wycięcia, a wyciąć łatwiej, bo pan Szyszko dał Sarmatom wolność. Ta wolność była dotychczas drastycznie ograniczana, bo Sarmata nie mógł bez pozwolenia wyciąć dębu, żeby położyć kostkę brukową w siedlisku. Żeby Sarmata już mógł wyciąć dąb i położyć kostkę, wydano prawo, które pozwala ciąć wszystko i wszystkim.”**

Jedyne „wszystko”, jakie pojawiło się po zmianie ustawy (która oczywiście ciąć „wszystkiego” i „wszystkim” nie pozwala) to zapisane na „koncie” ministra wszystkie wycinki, jakie przeprowadzono, przeprowadza się czy dopiero nastąpią. Ktoś nawet zasugerował, że te wycinki za zezwoleniami, które odbywają się jak odbywały się dotąd, to dlatego, że „Szyszko ośmielił” tnących.

Ale, wracając do istoty tekstu, miałem pisać czemu Szyszko jest tak teraz chętnie atakowanym ministrem. Tylko po części dlatego, że lubimy naturę a sama myśl, że ktoś jest za tym by strzelać z dubeltówki do jelonka Bambi przenika nas grozą.

Podstawowym powodem jest to, że minister Szyszko nie robi prawie nic by przerwać ten ciąg nieprawdziwych oskarżeń. Napisałem „prawie” bo coś tam robi. Oczywiście nie są to pozwy kierowane przeciwko tym, którzy na przykład rzucą coś o tym jaki z niego „szyszkodnik” a oskarżenie zilustrują zdjęciem z jakiejś wycinki z 2013 r. albo informacją o takiej, na którą ktoś dostał zezwolenie w połowie 2016 r.

To natomiast co robi budzić może mieszane uczucia. I to odeślę do oświadczenia Ministra, w którym odnosi się on do, jak napisał „nieprawdziwych informacji na temat bażantów oraz mojego udziału w polowaniach na te ptaki.” Chodzi o zarzut, że w jakimś (szemranym czy nie) towarzystwie miał Minister strzelać do ptaków, które były trzymane w klatkach czy też w ograniczonej przestrzeni. Odeślę do tego oświadczenia aby czytelnik mógł sam zobaczyć „taktykę obrony” ministra Szyszki. Oraz ocenić jej jakoś i, przede wszystkim skuteczność.***

Ja ze swej strony przyznam, że w połowie tekstu musiałem włączyć posiadane zasoby silnej woli i wyłączyć przemożną chęć zakończenia lektury chamskim pytaniem „o co ci gościu chodzi?”

Prawdę mówiąc miałem nadzieję na coś złożonego z góra trzech zdań. W pierwszym Minister informuje, że kieruje do sądu pozew za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, w drugim kto jest szczęściarzem, który na ten zaszczyt zasłużył a w trzecim czego Minister będzie domagał się od sądu dla pozwanego. I tyle.

Metoda przyjęta przez Ministra, zmierzająca raczej do edukowania antagonistów jest naiwna i świadczy o przekonaniu Szyszki, że jest atakowany z uwagi na niewiedzę atakujących. Smutne, że nie pojmuje, iż walący z niego doskonale wiedzą co robią i że będą to robić zawsze jak da im choćby skrawek powodu. A jak się da (a w zasadzie jak on im pozwoli) to i bez powodu.

* Przy drugim kolejnym tekście zauważyłem, że obecnego szefa MSZ olewa nawet edytor konsekwentnie podkreślając jego nazwisko jako błąd i proponując w zamian jakiegoś Szczypkowskiego tudzież Szczakowskiego.

** https://www.facebook.com/remik.okraska/posts/10208618515235862?pnref=story

*** http://niezalezna.pl/95145-minister-szyszko-dementuje-medialne-klamstwa#.WMJnyKl5VdE.facebook


ilustracja z: http://nettg.pl/tmp/uploads/images/2015-11/crop-810-470/1447082089-szysz...
Hun

5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>