Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa

 |  Written by pawelskrok  |  2

Dzisiejszy dzień w Kościele Katolickim rozpoczyna Święte Triduum Paschalne – najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. W ciągu najbliższych trzech dni: Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty katolicy przeżywają celebrację Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

W Wielki Czwartek, tradycja i nauczanie Kościoła Katolickiego ukazuje nam przepiękny obraz umiłowania ludzi przez Chrystusa. W wieczerniku, gdzie  Jezus spożywał ostatnią wieczerzę z uczniami, ustanowił dwa Sakramenty: Eucharystii oraz Kapłaństwa. Tego dnia, w godzinach porannych, we wszystkich kościołach katedralnych, koncelebrowana jest Msza Święta Krzyżma przez kapłanów i biskupa danej diecezji. Podczas Mszy biskup święci olej chrzcielny oraz krzyżmo, który używany jest podczas Sakramentu Chorych przez cały rok. Wszyscy kapłani zgromadzeni tego dnia na Mszy w Katedrze odnawiają swoje przyrzeczenia składane podczas święceń kapłańskich jako wyraz jedności diecezji.

Misterium Wielkiego Czwartku rozpoczyna się wieczorną celebracją Mszy Wieczerzy Pańskiej. W czasie tej doniosłej uroczystości , podczas śpiewu „Chwała na wysokości” rozbrzmiewają wszystkie dzwony, które zamilknął, aż do niedzielnego poranka. Po zakończonej Liturgii Słowa, następuję obrzęd obmycia nóg. Ten zwyczaj bierze się prosto z Ewangelii, gdy podczas wieczerzy Chrystus „wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany” (J 13, 4-5). Jest to nie tylko zwyczaj, powtarzany przez ponad 2000 lat, ale także symbol uniżenia się Jezusa, który przyszedł do tych najmniejszych.

Istotą Liturgii Wielkiego Czwartku są słowa Jezusa:

„Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane. Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego Przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę” (por. Mt 26,26–28; Mk 14,22-24; Łk 22,19-20; 1Kor 11,24-25).

Słowa wypowiedziane w Wieczerniku, powtarzane są także dzisiaj podczas każdej Mszy Świętej, na wszystkich kontynentach i we wszystkich językach. Przez gest połamania chleba i podania wina – Jezus oddał siebie wszystkim wierzącym i ustanowił sakrament Eucharystii. Po zakończonej Komunii, zdejmuje się wszystko z ołtarza oraz zamyka się Tabernakulum. Najświętszy Sakrament przenoszony jest do symbolicznej ciemnicy i pozostanie tam do Liturgii Wielkiego Piątku.

Źródło zdjęcia: commons.wikimedia.org

5
5 (3)

2 Comments

Szary Kot's picture

Szary Kot
to niezwykła tajemnica. Nieogarniony Bóg skryty pod postacią chleba.
Pięknie ją wyraża hymn napisany przez św. Tomasza z Akwinu, śpiewany podczas przenoszenia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy:
 
1. Sław języku tajemnicę
Ciała i Najdroższej Krwi
którą jako łask krynicę
wylał w czasie ziemskich dni
Ten co matkę miał dziewicę
Król narodów godzien czci.
 
3. W noc ostatnią przy wieczerzy
z tymi których braćmi zwał
pełniąc wszystko jak należy
czego przepis prawny chciał
Sam dwunastu się powierzył
i za pokarm z rąk Swych dał
 
5. Przed tak wielkim Sakramentem
upadajmy wszyscy wraz
niech przed Nowym Testamentem
starych praw ustąpi czas
co dla zmysłów niepojęte
niech dopełni wiara w nas
2. Z panny czystej narodzony
posłan zbawić ludzki ród
gdy po świecie na wsze strony
ziarno Słowa rzucił w lud
wtedy cudem niezgłębionym
zamknął swej pielgrzymki trud.
 
4. Słowem więc Wcielone Słowo
chleb zamienia w Ciało swe
wino Krwią jest Chrystusową
darmo wzrok to widzieć chce
tylko wiara Bożą mowa
pewność o tym w serca śle
 
6. Bogu Ojcu i Synowi
od po wszystkie nieśmy dni
niech podaje wiek wiekowi
hymn tryumfu dzięki czci
a równemu Im Duchowi niechaj
wieczna chwała brzmi. Amen.

Piękny tekst. Dziękuję! Mam tylko małą uwagę: po ogołoceniu ołtarza, tabernakulum zostawia się otwarte, aby ukazać, że jest puste.
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."

Więcej notek tego samego Autora:

=>>