Msza Krzyżma Świętego w diecezji warszawsko-praskiej

 |  Written by Tomasz A S  |  3
Jako że Triduum rozpoczyna się dopiero wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej liturgia Mszy Krzyżma nie przynależy bezpośrednio do świętowania Triduum Paschalnego.

Mszę Krzyżma Świętego (z poświęceniem olejów) sprawuje się jedynie w tym dniu i to zazwyczaj rano, tylko w kościele katedralnym. Mszę celebruje biskup wraz ze swoim prezbiterium diecezjalnym; w czasie celebracji ma miejsce odnowienie przyrzeczeń kapłańskich (po homilii). Liturgia ta ukazuje jedność Kościoła w diecezji.

W czasie liturgii, po odnowieniu przyrzeczeń kapłańskich, następuje obrzęd święcenia olejów.
Święci się trzy ich rodzaje:

krzyżmo (oleum chrismum) czyli oliwę zmieszaną z wonnym balsamem (koloru czarnego), służącą przy udzielaniu sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, przy konsekracji kościoła, ołtarza itd.;

olej chorych (oleum infirmorum) przeznaczony do udzielania sakramentu namaszczenia chorych, oraz

olej katechumenów (oleum catechumenorum), którego używa się w czasie udzielania chrztu dorosłym. 

Olej jest symbolem mocy Bożej udzielanej w momencie namaszczenia. W Piśmie Świętym czytamy, iż olejem namaszczano królów, proroków oraz kapłanów:
Z kolei wszystkie te godności, przez szczególne namaszczenie Duchem Świętym, otrzymał Jezus Chrystus, a wraz z Nim, w chwili święceń kapłańskich; wszyscy biskupi i prezbiterzy.

Oleje z poprzedniego roku poddaje się w parafiach spaleniu.

Na zdjęciach: dzisiejsze uroczystości Mszy Krzyżma Świętego pod przewodnictwem arcybiskupa Henryka Hosera w praskiej katedrze Św. Floriana.

Przepisy mówią, iż w tym dniu we wszystkich innych kościołach można odprawić tylko jedną Mszę. Jest to, odprawiana wieczorem, Msza Wieczerzy Pańskiej która jest początkiem Triduum Paschalnego. Triduum rozciągnięte jest na trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

wszystkie zdjęcia Tomasz A S
 
5
5 (1)

3 Comments

Więcej notek tego samego Autora:

=>>