Trybunał zgodził się z rzecznikiem, że zgodnie z Konstytucją, ustawodawca nie może przekazać do uregulowania w rozporządzeniu zasad, trybu gromadzenia oraz zasad i trybu udostępniania informacji o jednostce. Takie regulacje powinny znajdować się w ustawie.
Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, mówi, że to dobra wiadomość dla kierowców.
- Cieszę się, że sprawa wróci pod debatę parlamentarną – bo musi wrócić. I cieszę się z tego, że wreszcie urządzenia fotoradarowe będą służyły uspokojeniu ruchu, podniesieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a nie tylko i wyłącznie „łupieniu” kierowców i wyrywaniu pieniędzy z ich portfeli. To dobra wiadomość dla kierujących pojazdami, bo nie ma nic gorszego, jak karanie obywatela na podstawie właściwie nie do końca przygotowanych rozstrzygnięć prawnych, dokumentów prawnych regulujących tę kwestię, czyli formy w kwestii ustawowej czy rozporządzeń – wskazuje Andrzej Adamczyk.
Obecnie Inspekcja Ruchu Drogowego na podstawie fotoradarów i kamer gromadzi i przekazuje policji informacje o kierowcach. Na ich podstawie wystawia mandaty, nalicza punkty oraz czasowo odbiera prawo jazdy.
http://www.radiomaryja.pl/informacje/tk-mandaty-z-fotoradarow-niekonstyt...