Bomba z opóźnionym zapłonem. W Europie jest aż 9 milionów miejsc pracy "zombie"

 |  Written by Danz  |  0
 
Ekonomiści Allianz i Euler Hermes szacują, że w pięciu największych krajach europejskich 9 mln pracowników lub 20 proc. obecnie biorących udział w programach dotyczących skróconego czasu pracy stanie w obliczu podwyższonego ryzyka utraty pracy w 2021 r. ze względu na umiarkowane ożywienie w sektorach późnych kwiatów i efektu klifu politycznego. To miejsca pracy „zombie”.
 

Powszechne programy zachowania miejsc pracy pomogły zapobiec masowemu bezrobociu w Europie - wynika z opublikowanej w poniedziałek analizy Euler Hermes i Allianz. Eksperci spodziewają się jednak, że liczba osób bez pracy będzie rosła.

Jak czytamy, blisko jedna trzecia siły roboczej Europy lub 45 milionów miejsc pracy w pięciu największych gospodarkach korzysta obecnie z krajowych programów wsparcia zatrudnienia. Wiele rządów przyjęło rozwiązania dotyczące np. skróconego czasu pracy, pokrywając pracownikom dużą część utraconego dochodu (od 60 proc. do 100 proc.). Pomimo nadzwyczajnych środków wsparcia, ekonomiści Allianz i Euler Hermes spodziewają się jednak w 2020 roku 4,3 mln dodatkowych bezrobotnych tylko w pięciu największych gospodarkach europejskich.

 
Rysunek 4: Prognozowana utrata zatrudnienia (% zatrudnienia sektorowego) w oparciu o oczekiwane straty w wydajności do końca 2021 r.

Całość tutaj:
https://forsal.pl/praca/aktualnosci/artykuly/7759729,bezrobocie-koronawirus-miejsca-pracy-zombie-w-europie-euler-hermes.html
5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>