Były prezes Elewarru: Nowelizacja ustawy o biokomponentach nie spowoduje obniżenia cen paliw

 |  Written by sprzeciw21  |  0
Daniel Alain Korona - były prezes Elewarru, który wyciągnął spółkę z finansowego dołka i doprowadził do rekordowych wyników, zaapelował do Sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o odrzucenie proponowanych zmian w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, albowiem nie prowadzą one do uproszczenia przepisów legislacyjnych, jak również negatywnie wpłyną na sytuację ponad 100 tys. polskich gospodarstw rolnych uprawiających rzepak.
 
Jak zauważa Korona - nowelizacja, jak twierdzą środowiska rolnicze, może spowodować spadek popytu na polskie estry produkowane z oleju rzepakowego o co najmniej 400 tys. ton, co przełoży się nawet na 1 mln ton nasion rzepaku, a w konsekwencji doprowadzi do pogorszenia sytuacji w rolnictwie. Sama zapowiedź projektu ustawy wpłynęła już negatywnie na obecne ceny rzepaku w Polsce. Dodatkowo warto przypomnieć, iż rzepak jest bardzo cenną rośliną w płodozmianie. 
 
Były prezes Elewarru zauważa także, iż zmniejszenie poziomu biokomponentów do paliw nie spowoduje istotnej zmiany cenowej paliw na stacjach benzynowych. Obecnie cena oleju roślinnego technicznego kształtuje się na poziomie 1300-1400 euro/tona, a uwzględniając dobre zbiory roślin oleistych na świecie, nie można wykluczyć spadku cenowego. Tymczasem cena diesla na giełdach to 1077 usd/tona. Oznacza to, uwzględniając parytet walutowy i proponowany poziom zmian biokomponentów w paliwach, że nie spowoduje ona obniżki cen paliw (co najwyżej o 1 grosz).

(za Serwis21)
5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>