Wielki Philo Farnsworth

 |  Written by SmokGorynycz  |  7

Einstein, Curie-Skłodowska, Roentgen, Pasteur, bracia Wright, Edison – odkrywcy i wynalazcy, których nazwiska znają niemal wszyscy, niemal wszyscy uznają ich za wielkich i wpływowych. Prawie nikt natomiast nie zna nazwiska człowieka, którego prace – moim skromnym zdaniem – w największym stopniu zmieniły świat XX i XXI wieku. Zmieniły – to wcale nie znaczy, że na lepsze. Taka na przykład demokracja w wyniku upowszechnienia i udoskonalenia tego wynalazku po prostu umarła.

W 1929 roku Amerykanin Philo Farnsworth po raz pierwszy przesłał na odległość ruchome obrazy przetworzone na sygnały elektryczne i jako fale radiowe wypromieniowane w kierunku odbiornika. Nadawanie pierwszych stałych programów rozpoczęła od 1936 Wielka Brytania. Również w latach trzydziestych w USA opracowano zasady telewizji kolorowej: regularne programy w kolorze Amerykanie mogli oglądać od 1956 r.

W Polsce udane próby transmisji telewizyjnych przeprowadzano w połowie lat trzydziestych. Wojna i powojenne rządy komunistyczne wstrzymały rozwój polskiej telewizji: nadawanie stałych – zaledwie parę godzin dziennie - programów rozpoczęto dopiero w 1956 roku, a rok później powstała Telewizja Polska, pozostająca zresztą pod ścisłym nadzorem władz komunistycznych i wykorzystywana do indoktrynacji społeczeństwa.

Czym jest telewizja dzisiaj? Dla nielicznych jej uzytkowników sposobem zdobywania wiedzy. Dla zdecydowanej większości – szkodliwym ogłupiaczem, mechanizmem oduczającym myślenia. Co ciekawe – negatywne skutki działania telewizji jako narzędzia indoktrynacji bardziej chyba odczuwają ci, którzy z niej nie korzystają, niż ci, dla których jest codziennym towarzyszem. Dowód na powyższe? Już niedługo – kolejne mediokratyczne wybory już za dwa tygodnie.

Na zdjęciu Philo Farnsworth przy skonstruowanym przez siebie odbiorniku telewizyjnym.

 

5
5 (5)

7 Comments

Obrazek użytkownika Traube

Traube
Wiesz, że jego nie ma w polskiej wikipedii?! :-)

To fascynujące, że tak wielu z tych, którzy naprawdę zmienili świat dzięki swoim genialnym pomysłom pozostaje kompletnie nieznanych szerokiej publiczności.

Następnym przykładem jest twórca koncepcji, na jakiej oparta jest karta VISA, Dee Hock. Żeby było zabawniej on tę kartę wymyślił dla idei, a nie dla kasy. Od dzieciństwa fascynowały go problemy organizacji. W USA funkcjonowało mnóstwo systemów opartych o karty podobne do używanych dzisiaj, ale ich zastosowanie było ograniczone do pojedynczych domów towarowych czy sieci handlowych, które współpracowały z konkretnymi bankami. Hock chciał stworzyć - o ile dobrze pamiętam, czytałem jego wspomnienia jakieś 10 lat temu - organizację bez organizacji, taką do której należeć będą wszystkie banki, ale żaden bank nie będzie centralą systemu. Po jakiś 20 latach w biznesie zrezygnował z wszystkich funkcji, kupił dużą farmę nad oceanem, gdzie mieszka do dziś pracując na roli, medytując, spisując swoje refleksje o świecie itp.
Dee Hock ma jeszcze gorzej od Farnswortha, bo mimo iż karty oparte na jego idei i noszące wymyśloną przez niego nazwę ma w swoich portfelach setki milionów ludzi, ma swoje hasło tylko w angielskiej i chińskiej wiki:-)

Link do książek Hocka:

http://www.amazon.com/Birth-Chaordic-Age-Dee-Hock/dp/1576750744/ref=cm_c...

http://www.amazon.com/Autobiography-Restless-Mind-Reflections-Condition/...
Obrazek użytkownika Max

Max
Polska wikipedia generalnie jest dziurawa, miejscami zdecydowanie bardziej przekłamana niż angielska. Nie wiem, kto nad nią pracuje, ale właśnie tam mozna znaleźć skandaliczne rewelacje z różnych dziedzin nauki, próby interpretacji rzeczywistości w ramach politycznej poprawności, zdania napisane w języku imitujacym jezyk polski. :)

"Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo."
Obrazek użytkownika Max

Max
Dodam, że rząd kanclerza Hitlera postawił sobie za cel, aby odbiornik radiowy znalazł się w tak wielu domach jak to możliwe. W zakładach pracy urzadzano spędy pracowników, aby wspólnie wysłuchiwali transmitowanej przez radio nazistowskiej dobrej nowiny. 

To był pierwszy krok - a czym są możliwości radia w porównaniu z możliwościami telewizji?
Dla większości ludzi telewizor jest wiernym towarzyszem życia, na szczęście nie opracowany jeszcze modelu, który można wyprowadzać na smyczy.

A mnie się osobiście ckni za światem bez telefonów komórkowych... :)

"Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo."
Obrazek użytkownika SmokGorynycz

SmokGorynycz
a Polacy produkowali radia. W 1939 Polska była największym bodaj w całej Europie producentem radioodbiorników, a nadajnik pod Wilnem bił nowoczesnością (moc i rozwiązania konstrukcyjne) na głowę wszystkie inne.Niemcy szli do radia, radia szły do Polaków. 
Ciekawostka: jedną z przedwojennych wytwórni radioodbiorników Sowieci zdemontowali i wywiexli w 1940, w 1950 przywieźli ją znów, ale juz jako "dar narodu radzieckiego".
P.S. Kiedy pisałem ten tekścik, nie było jeszcze wiki (był rok 2002) 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Rewolucje przerażają, ale kampanie wyborcze wzbudzają obrzydzenie."
Obrazek użytkownika tł

Rząd kanclerza Hitlera to nawet regularną telewizję obywatelom zafundował ;-). W latach 1934-43 nadawała program od 20 do 22, ale obejmował on swoim zasięgiem tylko niewielkż część Rzeszy. Uruchomiono też - wzorem Volkswagena - projekt produkcji "ludowego telewizora" ;-). Olimpiada berlińska była transmitowana w tv.
Obrazek użytkownika SmokGorynycz

SmokGorynycz
za światem, w którym chleb pachniał chlebem, za 2 złote kupowało sie ciasto z dziurką, a za 40 groszy lizaka-kogucika. barwy były jaskrawe a zapachy oszałamiające. Niestety - lata minęły i to se ne vrati...
Telewizor na smyczy? A tablety i smartfony to co?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Rewolucje przerażają, ale kampanie wyborcze wzbudzają obrzydzenie."

Więcej notek tego samego Autora:

=>>