„Garść popiołu”, czyli Jack Reacher dla ubogich…

 |  Written by Geolog1988  |  6
Jednym z moich ulubionych bohaterów literackich jest Jack Reacher – postać stworzona przez Lee Child’a. Kim jest tenże jegomość? Najkrócej rzecz ujmując: prawie dwumetrową, inteligentną, świetnie wyszkoloną, dowcipną, ponad stukilową górą mięśni. Będąc emerytowanym majorem Żandarmerii Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych jeździ on po Ameryce podziwiając jej uroki a w konsekwencji – niejednokrotnie pakuje się w kłopoty (najczęściej próbując pomóc innym).
 
Jakże wielkie było moje rozczarowanie, gdy oglądając film nakręcony na podstawie jednej z przygód Jack’a – „Jack Reacher: Jednym strzałem” w tytułowej roli zobaczyłem… Toma  Cruise’a. Wziąwszy pod uwagę, że aktor ten ma około 170 cm wzrostu i nie należy do grona hollywoodzkich mięśniaków nadal nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że pocisk wystrzelony z pistoletu małego kalibru odbija się od jego klaty (literackiemu Reacher’owi, a raczej jego klacie, raz udała się ta sztuka).
 
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ właśnie jestem po lekturze najnowszej książki Wojciecha Wójcika pt. „Garść popiołu” i odniosłem wrażenie, że autor w dużej mierze wzorował się na bohaterze stworzonym przez Lee Child’a, z kilkoma zasadniczymi różnicami – Tomek (główny bohater książki) jest postury Toma Cruise’a, ma rodzinę i nie prowadzi życia włóczęgi, tylko mieszka w Legionowie, gdzie też pracuje jako nauczyciel historii w jednym z liceów. Poza tym jest on, w mojej ocenie, pod wieloma względami kopią Reacher’a, ale o tym za moment.
 
Jak w każdym porządnym kryminale (co nie oznacza, że „Garść popiołu” zalicza się do takowych), tutaj również historia rozpoczyna się od tajemniczego morderstwa – w jednej z klas odnalezione zostają zwłoki Mateusza – nauczyciela geografii, bliskiego przyjaciela Tomka. Dla policji sprawa jest oczywista – samobójstwo. Dla Tomka również – Mateusz został zamordowany. I tak oto Tomek na kilka dni zmienia swoją profesję stając się detektywem, który (jakżeby inaczej) cały czas jest co najmniej trzy kroki przed organami ścigania. Wielka w tym zasługa jego zdolności paranormalnych w postaci „babci szeptuchy”, czyli jakiegoś super-zmysłu informującego go, co jest ważne, na co trzeba zwrócić uwagę, gdzie należy pójść, w którą stronę spojrzeć etc.
 
Czegoż nie mamy w tym śledztwie? Pościgi; krnąbrni uczniowie; wojny gangów; totalnie zdegenerowani nauczyciele, którzy tracą kontakt z rzeczywistością; walka o lokalną władzę oraz związane z nią wpływy i profity; zaginięcia kluczowych świadków (podejrzanych?); kolejne zwłoki; w końcu – przerażającą tajemnicę sprzed lat, którą krok po kroku odkrywa nasz główny bohater. To tylko niektóre z „niespodzianek”, które przygotował dla nas autor i które przyczyniły się do tak zacnej objętości tegoż kryminału.
 
Praktycznie nikt nie jest tym za kogo się podaje (z Tomkiem włącznie). Niewiadomo, komu można zaufać ani które dowody są związane ze śmiercią Mateusza. Niewiadomo… Niewiadomo… Do czasu…
Niestety, ale mniej więcej w połowie książki można się wszystkiego domyślić a potem tylko powtarzać pod nosem „Tak myślałem”, „A nie mówiłem”, „Przecież już dawno to było wiadomo” etc. Dlatego też druga połowa książki była dla mnie drogą przez mękę, którą mogę podsumować pytaniem „Za ile to się skończy?”. Autor niestety nie zaskakuje nas jakimiś nowymi pomysłami a stosowane przez niego zwroty akcji, mnie przynajmniej, bardziej skłaniały ku pójściu się zdrzemnąć niż dalszemu czytaniu z zapartym tchem.
 
W PRL-u bardzo często próbowano tworzyć polskie odpowiedniki zachodnich super-bohaterów. Mieliśmy polskiego Supermana w postaci Asa w filmie „Hydrozagadka”. Polskim Jamesem Bondem był według jednych porucznik Borewicz w serialu „07 zgłoś się” a według innych redaktor Maj w serialu „Życie na gorąco”. Można wymieniać i wymieniać…
Niestety, ale moim zdaniem autor „Garści popiołu” również poszedł tą ścieżką przez co otrzymaliśmy produkt średnio-udany, momentami mało-przekonujący a nawet niepoważny. Być może moja ocena wynika z tego, co napisałem na początku – Jack Reacher jest jedną z moich ulubionych postaci literackich a Tomek jedynie jego słabą (żeby nie napisać: marną) podróbką. Być może zaniżyła ją „babcia-szeptucha”. Zdania jednak nie zmienię – „Garść popiołu” to przeciętny kryminał, który mogę polecić co najwyżej zagorzałym amatorom tego typu literatury, którzy w dodatku chcieliby się przekonać, jaka jest kondycja „polskiej szkoły kryminału”.
 
Moja ocena: 4/10 (może być)
5
5 (2)

6 Comments

Obrazek użytkownika katarzyna.tarnawska

katarzyna.tarnawska
to czytanie od początku, do momentu zawiązania akcji, potem - przeczytanie zakończenia, gdy wiadomo kto i dlaczego zabił, a wreszcie - czytanie po kolei - aby zobaczyć, jak autor "prowadzi" tę akcję. U Agaty Christie trzeba było czasem "wrócić się" nieco bardziej wstecz gdyż, z sobie znanych względów, analizowała dość długo, całą "kryminalną sytuację". Niestety - powyższa recenzja niezbyt mnie do czytania zachęca (zresztą, od dawna, nie udało mi się spotkać "dobrego" kryminału, toteż ostatnio pzestałam je czytać - strata czasu). Pzdr
Obrazek użytkownika Geolog1988

Geolog1988
Przyznam szczerze, że nigdy jeszcze nie czytałem w ten sposób kryminału. Zawsze od początku do końca i albo ciągle powtarzam "Tak myślałem", "Wiedziałem, że tak będzie", albo tego nie robię. Niestety, ale w wypadku "Garści popiołu" zdarzało mi się to dość często a prowadzona przez autora opowieść (a raczej momentami zupełnie, ale to zupełnie niezrozumiałe zachowanie przede wszystkim głównego bohatera) polegająca m.in. na wyczekiwaniu do ostatniej chwili ze zrobieniem oczywistej oczywistości, która nasuwa się od pierwszych stron książki po prostu mnie zdrażniła.

Teraz mam wyrzuty, że ocena 4/10 jest za wysoka i chyba trzeba ją zmienić...

Następnym razem zastosuję Pani metodę - może nie będę aż tak krytyczny :-)

Pozdrawiam!
Obrazek użytkownika ro

ro

Świetny serial! Najlepszy, jaki zdarzyło mi się oglądać (a oglądałem niewiele).
Zawsze niecierpliwie czekałem kolejnego odcinka.

To znaczy...  chwili, kiedy pojawiały się napisy:
 


 
Obrazek użytkownika Geolog1988

Geolog1988
Najlepiej serial ten podumował mój tato:
"W czasie, gdy James Bond walczył z terrorystami w kosmosie ("Moonraker"), Borucznik Borewicz rozpracowywał gang złodziei krawatów" :-)

Co nie zmienia faktu, że serial ten był całkiem niezły jak na PRL-owskie warunki :-)


Swoją drogą ta muzyczka też jest niczego sobie :-)
https://www.youtube.com/watch?v=gb7S5G0wNj4

Pozdrawiam!
Obrazek użytkownika ro

ro
Śmialiśmy się, że Borewicz (Agent 07) jest dziesięć razy lepszy od Bonda (007). Oglądało się to to, "z braku laku". 
Ale mnie chodzi o muzykę niezrównanego Włodzimierza Korcza.
I ten saksofon!
Wokaliza już nie była taka porywająca, piosenka też.

  
Obrazek użytkownika Geolog1988

Geolog1988
W pełni się z Panem zgadzam :-)
W większości prl-owskich produkcji muzyka była jedynym atutem :-)
Wyjątkiem jest bez wątpienia serial "Czarne chmury" :-)

Nie mniej jednak Borewicz i dziś ma swoich wielkich fanów. Przykład: moi dwaj bracia - rocznik 1987 i 1994 :-)

Pozdrawiam! ;-)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>