Euro 2016: błyskawiczny sąd w Marsylii. Więzienie dla polskich kibiców?

 |  Written by mieszczuch7  |  0

Pięciu polskich kibiców zostało skazanych we Francji na od 8 do 12 miesięcy więzienia bezwględnego. Dla porównania: po angielsko-rosyjskiej bitwie 11 czerwca, w której było 35 rannych, w tym 2 z zagrożeniem życia, zostało skazanych trzech tzw. kibiców rosyjskich na rok do dwóch bezwzględnego więzienia, ale już złożono odwołania od tych wyroków. 

 W sumie ośmiu polskich kibiców zostało osądzonych w czwarek w błyskawicznych rozprawach w Marsylii za udział we wtorkowych zdarzeniach przed meczem z Ukrainą. Sąd karny orzekł kary od 1 miesiąca w zawieszeniu do roku bezwzględnego więzienia, z zakazem wjazdu na terytorium Francji przez okres 2 lat.  

Na czym polegały te "zdarzenia" w Marsylii? Z francuskich mediów można dowiedzieć się o kilku rzuconych butelkach i podpalonym śmietniku rzekomo przez polskich kibiców oraz "starciach" z policją. Natomiast nie doszukałem się nawet wzmianki o jakichkolwiek "starciach" z kibicami ukraińskimi, więc nawet jeśli doszło do jakichś przepychanek z nimi, to musiały być nieistotne, niegroźne. Francuska policja zareagowała nieproporcjonalnie mocno  kierując na tłum polskich kibiców armatki wodne i gaz łzawiący. Na filmikach załączonych do artykułów widać brutalne zatrzymania z udziałem gliniarzy w cywilu, ale z metalowymi pałkami, widać sterroryzowanych, płaczących od gazu ludzi, poszkodowaną dziewczynę, która nie może wstać z chodnika o włąsnych siłach i jej towarzyszy rozpaczliwie rozglądających się za jakąś pomocą...  

Francuskie władze wytypowały mecze Polaków jako niebezpieczne, grożące chuligańskimi atakami.Na nasz mecz z Ukraińcami ściągnęły do Marsylii ok. tysiąca policjantów i żandarmów.  Ci byli nastawieni na wielką zadymę, nastawieni na zdecydowane spacyfikowanie "polskich chuliganów". Ale polscy kibice tylko pięknie się bawili, śpiewali. Niestety, rzeźni nie było! Powtórzę to, co już pisałem: z 30 tysięcy polskich kibiców udało im się upolować zaledwie kilku źle zachowujących się młodziaków.  W ten sposób udowodnili swoją tezę o polskich niebezpiecznych chuliganach*. 

W moim odbiorze to polscy kibice zostali poszkodowani przez nadużywającą swej władzy i środków przemocy francuską policję, a polskie służby konsularne tradycyjnie zaniechały jakichkolwiek działań w obronie obywateli polskich za granicą.

Nie powinniśmy siedzieć cicho w tej sprawie. Gdyby coś takiego przytrafiło się Francuzom w Polsce, byłoby totalne piekło. Mam takie pytanie do polskiego konsula, czy zainteresował się w ogóle, jak to było naprawdę, czy zbadał sprawę zatrzymań polskich kibiców, czy nasi "źli chłopcy" mieli w ogóle jakąś obronę w tych błyskawicznych procesach w Marsylii?

 

* Tezę tę usilnie wspiera również wysoko nakładowy dziennik "Fakt". 

 

http://www.7sur7.be/7s7/fr/18161/Euro-2016/article/detail/2762354/2016/0...

http://www.leparisien.fr/sports/football/euro-2016/euro-2016-prison-ferm...

http://tempsreel.nouvelobs.com/topnews/20160623.REU9432/prison-ferme-pou...

http://www.fakt.pl/sport/pilka-nozna/euro-2016-kibice-z-polski-skazani-n...


ilustracja z:http://www.przegladsportowy.pl/m/Repozytorium.Podglad.aspx/-680/-382/prz...
Hun

5
5 (2)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>