Gdzie leżą konfitury.

 |  Written by Pyzolina  |  3
Nowoczesna też już załapała: ropoczyna się walka o wprowadzenie Polski do strefy euro. Tutaj na pewniaka można sobie złatwić przychylność Berlina, który w euro zainwestował najbardziej, na osłabieniu zaś najbardziej traci. Traca dziś także te kraje, które euro wprowadziły.  
 
Sprawa zrobiła się tym pilniejsza, że w USA pojawił się nieprzewidywalny prezydent, nie stroniący od gestów mocno niekonwencjonalnych, a utrzymanie dominacji amerykańskiego dolara w transkcjach międzynarodowych stanowi jedno z najpoważniejszych bólów głowy  amerykańskiej polityki. Euro wymyślono, aby osłabić dolara, a co za tym idzie, osłabić USA. Furda, że ta wojna prowadzi do rozbijania jedności opcji demokratycznej w polityce światowej i stwarza idealne warunki do manipulowania w nim reżymom zupełnie niedemokratyczym ( jak Chiny), czy parademokratycznym ( Rosja).  

W Europie, to euro właśnie jest główną siłą polityki niemieckiej, to Niemcy je kontrolują, ponieważ oparte jest głównie o niemiecką markę, w której zgon pozwala się wierzyć mniej rozeznanym w zawiłościach funkcjonowania pieniądza. 

Przypomnę tutaj oświadczenie Komorowskiego z wczoraj: euro można wprowadzić i bez społecznej zgody opinii publicznej. No, ale przecież lepiej jest to poparcie starać się zdobyć, w związku z czym ze strony "totalnej" sukcesywnie częściej będziemy słyszeli o korzyściach wejścia do europejskiej unii monetarnej.  

Kiedy PiS się do tej kontrontacji przebudzi, Bóg jeden raczy wiedzieć. Tusk jako kruleuropy na kolejne 2,5 roku nie jest tragedią, ale wprowadzenie euro do Polski, owszem, jest. Niemcy ( i Soros) poświęcą mnóstwo pieniędzy na forsowanie tej opcji. Nie radziłabym osiadać  na błogim przekonaniu, że Polacy euro nie chcą. Po pierwsze, są tacy, którzy chcą, po drugie, jak już Komorowski  z rozbrajająca szczerością wyznał, można je wprowadzić i bez społecznego poparcia. Co prawda, trzeba jeszcze do tego posiadać władzę, ale, no cóż, ta piłka zawsze jest w grze, a niejedne społeczeństwo nie raz już wbiło sobie samobója oślepione fałszywym blaskiem paciorków. 


ilustracja z:
http://www.nowe-banknoty-euro.eu/var/storage/images/site-conference/game...
Hun
5
5 (1)

3 Comments

Obrazek użytkownika Pyzolina

Pyzolina
"Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde ostrzegła przed tymi kandydatami w wyborach prezydenckich we Francji, którzy obiecują wyjście kraju ze strefy euro. - Ten scenariusz oznaczałby czas wielkiej niepewności w UE"

Tu leży przyczyna milczenia T. May na "głosowaniu na Tuska".

"Szefowa MFW dała do zrozumienia, że Brexit będzie miał dalej idące następstwa, niż dotąd przewidywano. Wspomniała także o niepewności panującej w kwestii reguł handlowych, jakim będzie podlegać eksport ze strefy euro do Zjednoczonego Królestwa."

W. Brytania nie potrzebuje otwierać sobie nowych frontów wojennych z Niemcami, potrzebuje klimatu ich maksymalnej przychylności przy dopracowywaniu szczegółów.

A tu ujawnia poddenerwowanie trudną do przewidzenia ( i lobbowania!) postawą obecnej administracji w Waszyngtonie:

"ostrzegła przed zadeklarowanymi przez prezydenta USA intencjami w kwestii wyeliminowania pewnych regulacji systemu finansowego ustanowionego za prezydentury jego poprzednika Baracka Obamy."


http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyjscie-francji-ze-str...
Kaśka
Obrazek użytkownika Dixi

Dixi
Skąd ten pośpiech?
Nie poczekacie z Szanownym Małżonkiem 5-10 lat (albo do świętego Nigdy), żeby krzyczeć (znowu) że "teraz już" nie zagłosujecie na PiS?
A tu do wyboru, do koloru:
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-10-14/morawiecki-euro-w-polsce-n...
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strefa-euro-polska-wej...
http://biznes.onet.pl/waluty/wiadomosci/euro-w-polsce-morawiecki-zabral-...
--------------------------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Więcej notek tego samego Autora:

=>>