Historyk: Większość Niemców uważa się za ofiary II wojny światowej

 |  Written by Danz  |  0

„Niemcy to ofiary wojny, a w 1945 roku ich kraj został wyzwolony, a nie pokonany” – tak do losów II wojny światowej podchodzą nasi zachodni sąsiedzi. Pisze o tym w artykule opublikowanym w „Rzeczpospolitej” historyk Maciej Olex-Szczytowski.

 

W związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej i bestialskich aktów terrorów dokonanych przez niemieckich żołnierzy w czasie kampanii wrześniowej historyk ubolewa nad fatalnym wyobrażeniem tego, co działo się w Europie ponad osiem dekad temu.

„O moralnym zwycięstwie Niemiec jest dziś przekonana większość obywateli kraju, który najechał Polskę i stosując bezprecedensowy terror, ujarzmił większość Europy, zamordował miliony i zasłużenie przegrał w 1945 roku. To z punktu widzenia Polski sytuacja tragiczna” – pisze na łamach „Rzeczpospolitej” Olex-Szczytowski.

Autor tekstu pt. „Zbiorowa niewinność” zwraca na retuszowanie historii, które ma miejsce za naszą zachodnią granicą.

„Mity zaczynają się od twierdzenia, że naziści byli jedynie małą kliką, która pod wodzą Hitlera okupowała Niemcy, przy czym ludność niemiecka cierpiała tak samo jak inne narody. A nawet ucierpiała bardziej, bo została poddana alianckim nalotom. Nic dziwnego, że prawie dwie trzecie naszych sąsiadów jest przekonanych, że ich kraj został wyzwolony, a nie pokonany w 1945 roku” – twierdzi historyk.

W opinii Oleksa-Szczytowskiego jest to efekt koncepcji wymyślonej po zakończeniu II wojny światowej przez Konrada Adenauera.

„Takie wypaczenia wywodzą się z idei >czystego Wehrmachtu<. Było to kłamstwem wymyślonym pod koniec lat 40. z udziałem twórcy republiki federalnej kanclerza Konrada Adenauera. Doktryna miała na cel uniewinnienie 18 milionów Niemców, którzy służyli w siłach zbrojnych” – dodał.

Jak odwrócić kłamliwie postrzeganie roli Niemców w czasie II wojny światowej? Historyk widzi tylko jedno rozwiązanie.

„Trzeba to czynić inteligentnie, precyzyjnie kierować kwoty w dyspozycji państwa na rozpowszechnienie polskich narracji.”
Całość tutaj: https://www.tvp.info/49765686/polski-historyk-wiekszosc-niemcow-uwaza-si...

5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>