Kości zostały rzucone...

 |  Written by SmokGorynycz  |  1

Kości zostały rzucone... To jedno ze bardziej znanych na świecie powiedzeń. Słowa „Alea iacta est” miał wyrzec Gajusz Juliusz Cezar podejmując decyzję o przeprawie z armią rzeki Rubikon. Tej właśnie rzeki, oddzielającą Italię od Galii nie miały prawa przekraczać wojska rzymskie. Dokonując przejścia na południowy, italski brzeg, Cezar stworzył dwie figury językowe. Pierwsza, to zacytowane w tytule powiedzenie oznaczające podjęcie nieodwołalnej, brzemiennej w skutki decyzji. Druga to powiedzenie „przejść Rubikon” - oznaczające przekroczenie punktu, zza którego nie ma powrotu.

Decyzję o przejściu Rubikonu Cezar podjął 10 stycznia, czy raczej wedle rzymskiej rachuby w IV idy Januara 704 lata od założenia Rzymu.

A ciekawostką jest to, że nazwa rzeki Rubikon wzięła się od czerwonawego koloru jej wezbranych wiosną wód, kiedy to niosła muł z Apeninów. Czyli nie tylko żydowski naród wybrany musiał przebyć wody czerwone w drodze do celu...

5
5 (6)

1 Comments

Obrazek użytkownika Ellenai

Ellenai
Czerwony kolor wód czasem się zdarza.
Morze Czerwone wzięło podobno swą nazwę od raf koralowych, których większość w tym właśnie akwenie ma zabarwienie czerwonawe. Jednak i woda w nim okresowo zmienia barwę na czerwonawo-brunatną, w czasie masowego pojawiania się glonów zawierających czerwony pigment. Czerwonawy odcień nadaje mu też czerwono-fioletowa mgiełka pochodząca z pyłów nanoszonych z rozprażonych słońcem okolicznych pustyń.

Glony nie występują jednak w rzekach, a istnieje rzeka przepływająca przez południowe Chiny i Wietnam, która także jest czerwona i nawet nosi nazwę Rzeki Czerwonej. Jej źródła znajdują się w prowincji Junnan, w której górzystych rejonach występują czerwone gleby tzw. czerwonoziemy, które – wypłukiwane, płyną wraz z wodą w postaci czerwonego mułu.

Ziemiom tym nadają czerwoną barwę związki żelaza, a czerwonoziemy są podobno charakterystyczne głównie dla klimatu gorącego i wilgotnego stref okołorównikowych.
Ja jednak widziałam takie czerwone ziemie także na południu Europy, a konkretnie na granicy Serbii i Kosova-Metochii (wtedy jeszcze okręgu autonomicznego w Serbii).
 

Więcej notek tego samego Autora:

=>>