Korona: wiek emerytalny rolników przedłużyło PO-PSL

 |  Written by sprzeciw21  |  0
 Platforma Obywatelska liczy, że ludzka pamięć jest zawodna. Ostatnio w Sejmie na konferencji prasowej posłanka PO Gabriela Lenartowicz stwierdziła, że:
 
PIS zamiast obniżki zafundował rolnikom przedłużenie wieku emerytalnego aż o 5 lat (Przed zmianą przepisów - do 2017 roku - rolnicy mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę: kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni w wieku 60 lat, przy spełnieniu dwóch warunków: na roli musieli pracować 30 lat i po przejściu na emeryturę nie mogli już pracować. Te warunki spełniała duża część rolników w gospodarstwach rodzinnych...
 
Były prezes Elewarru dr Daniel Alain Korona, współpracujący dziś ze Związkiem Zawodowym Rolnictwa "Korona" odniósł się jednak do tej wypowiedzi posłów PO przypominając, że:
ustawą z dn. 12 maja 2012 roku poz. 637 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw tj. gdy rządziło PO-PSL uchwalono podwyższenie wieku emerytalnego rolników z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do wieku 67 lat (art.3 ustawy, zmieniającej art.19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rolników). Prawo do wcześniejszej emerytury o którym mówią posłanki PO zgodnie z tą ustawą dotyczyło rolników, którzy do 31 grudnia 2017 spełniali warunki wcześniejszego wieku i lat pracy. A zatem to PO-PSL zafundował rolnikom podwyżkę wieku emerytalnego a nie Prawo i Sprawiedliwość - jak wmawia opozycja. Ustawą z dnia 16 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, zmieniono wiek emerytalny przywracając wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Natomiast nie zniesiono przepisu uchwalonego ustawą z dnia 12 maja 2012 roku ograniczającego czasowo prawo do wcześniejszych emerytur. 
Korona przypomniał także w kontekście stwierdzenia posła Kazimierza Plocke, że w 2017 roku 4 tys. rolników straciło uprawnienia do wcześniejszej emerytury, że:
przepisy dotyczące wcześniejszej emerytury w 2017 roku dalej obowiązywały (nie było uchylenia przepisu art.19 ust.2 i 2a, widnieją w ustawie do tej pory), a zatem w 2017 roku żaden z rolników z powodu zmiany uchwalonej przez PIS nie mógł utracić prawa do emerytury.

Czy naprawdę PO, liczyło że nikt nie zwróci uwagi na ich oszustwo.  Na koniec artykułu na portalu Serwis21, Korona pyta:
Jak można wierzyć opozycji, skoro nawet nie mają odwagi przyznać się do swoich własnych decyzji, a faktami manipulują?
 
 
5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>