Maciej Stuhr-baum-fuhrer, czyli śmiech a wojna informacyjna

 |  Written by Jabollissimus  |  5

Ponoć odkąd założyłem kabaret, straciłem poczucie humoru. Zapewne dlatego dołączam do głosu, że na gali „Orłów” Stuhr ostro przegiął. Ale cóż: zdarza się przeginać w żartach... Nawet mocno. Absmak. Błąd w sztuce. Zdarza się najlepszym. W poważnych wypowiedziach aktor Maciej jednak potwierdza, że jest, jeśli inteligentem, to najwyżej ćwierć. Jemu coś takiego się nie „zdarza”. Dla niego, jego ego, te grypsy na poległych patriotów to nie żarty, a szczere, odsercowe szyderstwo. Och, jakby się on oburzał, gdyby ktoś zażartował z holocaustu! Jakby ślozy ronił, gdyby jego samego ukłuto. Głupoty szczerej i zawistnej tolerować nie umiem.

Z drugiej strony rację ma Szymon Majewski. Próbuje on zwrócić uwagę na nadwrażliwość prawicy. Napuszenie, brak dystansu, frustracja są ściśle sklejone z prawicującą, patriotyczną duszą. Ciągła opozycja, ciągłe a trudne wiązanie końca z końcem, prawie nieustanna szarpaczka z systemem. I jeszcze to, co socjologowie nazywają uroczo „przemocą symboliczną”, a dla nas jest po prostu znoszeniem systematycznej, programowej pogardy. To są długotrwałe ciężary, które odcisnęły ślad na psychice. Mimo wszystko, nie można na „śmieszkizmy” nerwicowym responsem odpowiadać, bo się faktycznie w jeszcze głębszej nerwicy pogrążyć można.

Przykład z innej beczki „śmiechu”. Denerwują nas niemieccy „komicy” szydzący z Polski. Kpią grubiańsko i chamsko, jak to szwabskie pyszałki już mają w zwyczaju. Słyszałem niejeden głos oburzenia, iżby coś należało zrobić, coś uczynić, gdzieś napisać! Gdzie niby i po co? By szydercę jeszcze bardziej rozbawić? On nie urzędnik unijny, by się go dało mailami zasypać. Ucieszy się tylko, że jego witze odzew mają.

Czasy dziś „postpolityczne”. Narzędzia wojny informacyjnej, które były używane od zawsze, dziś nabierają szczególnego znaczenia. Jednym z nich jest poczucie humoru. Na żart się żartem odpowiada. Oby lepszym. Na ośmieszanie najlepsza jest cięta riposta! Dla Niemców taką ripostą był filmik, w którym Hitler dowiaduje się o „polskich obozach”. Szkoda, że nikt go jeszcze nie przetłumaczył na niemiecki. To by ich dopiero zabolało!

A Maćkowi można się odwinąć tak:


 

Maciej Stuhr-baum-furher


 

Parodysta, aktor Maciej,
Przez publikę doceniony,
Co go wszyscy w Polsce znacie,
Został cicho poproszony

By raz siebie sparodiował.
Bo dla niego to błahostka.
Odpowiedział w takich słowach:
„To za proste jest, psiakostka!

Aktor honor ma, i dumę,
I postawę ma, niezłomną!”
Lecz wziął rólkę oraz... sumę
Za chałturkę tęże skromną.

Jego „Soyka”, jego „Turnau”
To parodii są legendy.
Maciej umie się wydurniać,
A tu... buczą tylne rzędy!

Stuhr się aż po głowie drapie.
Znów szokuje, skacze, śpiewa,
Zrobił zeza, ślina kapie,
A publika... tylko ziewa.

Do wyborczej się gazety,
Wzorem jął eks-prezydenta,
Skarżyć, że on nie jest kretyn,
Że on wie, co dobra puenta,

Że aktora smutna dola
Coraz trudniej sławy zaznać,
Bo... imbecyl – trudna rola –
Łatwiej nim być, niż go zagrać!

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=z_pOpDydlog

Maciej Stuhr szydzi z patriotyzmu na rozdaniu Orłów

https://youtu.be/jDRTnS4w1Ok

Szymon Majewski o Stuhrze i prawicy

https://www.youtube.com/watch?v=IJlaw_SDnrs

Po po Polen - szydera niemiecka

https://www.youtube.com/watch?v=Vujv5IwrR7U

Hitler dowiaduje się o "polskich obozach"ilustracja z:http://cdn23.se.smcloud.net/t/photos/t/191598/maciej-stuhr-memy_19290709...
Hun

5
5 (2)

5 Comments

Obrazek użytkownika Danz

Danz
Rechoty w teatrze z "tu polewa" i żołnierzy wyklętych wpisują się w ten nowy "sznyt" sprymitywizowanej kasty celebrytów, którzy zatracili podstawowe odruchy ludzkie. W Afryce naśmiewanie się ze zmarłych to nie tylko nietakt, to przykład skrajnego prymitywizmu (przypominam, że mówimy o kulturach afrykańskich).  Takie zachowanie powoduje, że zastanawiam się jak nisko upadła polska kultura społeczna.  Szydera ze zmarłych, w wykonaniu niejakiego Sz....a, to przykład upadku polskiego aktorstwa...  Najgorszy był ten rechot ludzi, którzy uważają się za lepszych "od ciemnych moherów", którzy "nie potrafią zatańczyć na grobach".
Czas zastąpić skompromitowaną "elytę", ludźmi którzy zachowują się "po prostu normalnie".
Dymna, Gajos, Janda, Sz...ur, itd., to prymitywy, z którymi normalny człowiek się nie zadaje.
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Obrazek użytkownika ro

ro
To wszystko prawda, co piszesz, ale tych tendencji decywilizacyjnych nie da się odwrócić ukazem. 
Nie da się także zastosować "bodźców materialnego zainteresowania", bo  aktorzy w rodzaju Sztura zapewne dają sobie radę bez mecenatu, a w każdym razie bez mecenatu państwowego. 
Niezadawanie się z nimi też nie na wiele się zda, bo wystarczy popatrzeć na krzywą Gaussa i liczbę sprzedanych biletów na ich występy.
Tym razem przyznaję Jabolissimusowi rację: z nich, tych Szturów, Tymów, Jand trzeba spuszczać powietrze na oczach ich widowni, ośmieszać. 
Obrazek użytkownika Danz

Danz
Oto co powinniśmy zrobić...
Nie kupować biletów, nie kupować dvd, książek, nie chodzić do teatrów... Edukować znajomych, rodzinę co do stopnia ześwinienia schamiałych elyt.  Piętnować chamstwo i zbydlęcenie.  Wywierać presję na mecenat państwowy, aby nie dotowała/wspierała fundacji Dymnej, inicjatyw kulturalnych promowanych przez GW i salon warszawsko-krakowski.
Wreszcie czas stworzyć własną elitę, opartą na młodych ludziach i tych, którzy się nie ześwinili w czeciej erpe.  Tak długo jak szczur i jego towarzystwo czują się bezkarni, tak długą będą pluć i tańczyć na grobach.
Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku.
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Obrazek użytkownika ro

ro
To wszystko robimy: nie kupujemy biletów, nie ogądamy, ślemy protesty, tłumaczymy. Na powstanie alternatywy większego wpływu nie mamy...

Ale wciąż mam poczucie, że to za mało, że jest potrzebna ofensywa przeciw łajdakom. Zaproponowana przez J. ofensywa śmiechu i szyderstwa jest moim zdaniem jedną z lepszych. 
Gdyby nowe władze telewizji zechciały pochylić się nad problemem, mogłoby powstać w porze dobrej oglądalności "okienko ze szpilkami" wbijanymi w celebryckie sempiterny.

Często słucham programów "Chłodnym okiem", gdy produkuje się Rafał Ziemkiewicz, i dziwię się, że taki program nie leci w ogólnopolskiej naziemnej. 
Obrazek użytkownika Danz

Danz
To prawda, śmiech boli najbardziej...  Niestety do tego potrzeba bardziej skoordynowanej akcji, ba jakiegoś pomysłu...  Zobacz jak wiele dobrego mogłaby zrobić TVRepublika gdyby była "ogólniedostępna", że tak określę.  Tymczasem, oglądalność tvrepublika się kurczy, a co chwilę któryś z "prawicowych dziennikarzy" ogłaszą, że właśnie dostał ciekawą propozycję w tvp.
No i fajnie, tylko co dalej?  Zostanie RAZ, może jeszcze 2-3 znane osoby.
Nie widzę jakiegoś pomysłu tych, którzy tvrepublika stworzyli, co dobrze tej telewizji nie wróży.
Obym się mylił.
A co będzie, to zobaczymy.wink
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Więcej notek tego samego Autora:

=>>