Macron: prowadzony jest „szczery dialog z Moskwą” ws. sytuacji na Białorusi

 |  Written by Danz  |  0
 
Prezydent Rosji przychylnie widzi mediację w sprawie Białorusi – poinformował w czwartek na konferencji prasowej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel prezydent Francji Emmanuel Macron.
 

Dwoje przywódców spotkało się w czwartek po południu w letniej rezydencji prezydenta Francji w Forcie Bregancon w Prowansji.

Podczas spotkania omawiano wiele problemów, jakie przynosi „czas wyzwań, w którym żyjemy”, jak to ujął prezydent Francji. Wśród tematów znalazła się wspólna strategia Europy wobec epidemii koronawirusa, wprowadzenie w życie planu odbudowy Europy i dobre spożytkowanie pożyczek i grantów, uchwalonych na lipcowym szczycie UE.

Poruszono sprawę stosunków z Rosją i Chinami w „świecie zmieniających się układów” i podkreślono konieczność „uchronienia suwerenności Europy”, która musi zajmować „należne jej miejsce” na arenie światowej. Dyskutowano o Libanie, Mali i walce z dżihadystami, która „jest jedynym powodem naszej (wojskowej) obecności w Afryce” – jak to sformułował prezydent Macron.

Na konferencji prasowej sporo miejsca poświęcono kryzysowi białoruskiemu. „UE stoi u boku tysięcy Białorusinów” - powiedział prezydent Francji, a kanclerz Niemiec podkreśliła „konieczność dialogu” między władzami a obywatelami.

Macron ujawnił, że już prowadzony jest „szczery dialog z Moskwą” i że prezydent Rosji Władimir Putin ustosunkowany jest przychylnie do mediacji i pozytywnie odpowiedział na ofertę OBWE w tej sprawie.

W sprawie napięć między Grecją a Turcją, wywołanych pretensjami Ankary do złóż gazu na wodach greckich, komentatorzy francuscy mówili przed spotkaniem o braku poparcia Berlina dla postępowania Paryża. Prezydent Francji wysłał okręty wojenne na wschodnie rejony Morza Śródziemnego, podczas gdy kanclerz Niemiec kilkakrotnie rozmawiała z prezydentem Turcji i nie potępiła go publicznie.

W Bregancon oboje zapewniali o „uzupełniającym się podejściu” do kryzysu, tłumacząc, że chodzi o powrót do stabilności w tej strefie i doprowadzenie do dialogu obu stron.

Całość:

https://niezalezna.pl/347426-macron-o-szczerym-dialogu-z-moskwa
5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>