Między nami Polakami (rządzonymi)

 |  Written by Seaman  |  0

 „Żyje się lepiej, towarzysze, żyje się weselej. A kiedy żyje się wesoło, to i w pracy się darzy” - te słowa wypowiedział Józef Stalin na zjeździe przodowników komunistycznego współzawodnictwa pracy w 1935 roku. „W życiu każdego Polaka widać ogromne zmiany i to na dobre, na lepsze. Każdy dostrzega, że zwiększyła się liczba samochodów w polskich rodzinach” - te słowa wypowiedział kilka dni temu Bronisław Komorowski w wywiadzie dla PAP z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Co łączy Stalina i Komorowskiego? Na pewno identyczny styl, rytm frazy i proletariacki patos. Wobec tego mamy kwestię, kto dzisiaj rządzi światem?  Na to pytanie odpowiedział Marian Hemar wierszem pod tym właśnie tytułem. Nie sposób nie zacytować:

„....Samym instynktem głupoty

odnajdują się wzajem.

Rozumieją się wspólnym

językiem i obyczajem.

I hasłem, które woła

z ochota raźną i rączą:

kretyni wszystkich krajów

łączcie się! więc się łączą....”

W poniedziałek syn odwoził mnie na dworzec, włączył radio akurat w trakcie czyjejś wypowiedzi o pijanych kierowcach. Gość podawał przykład, jak rodzina lub otoczenie może zapobiec, żeby nietrzeźwy delikwent nie usiadł za kierownicą: Można na przykład zdjąć mu buty i wówczas, gdy ktoś zauważy osobnika kręcącego się bez butów przy aucie, to jakoś zareaguje. Mniej więcej dosłownie cytuję. W pierwszej chwili obaj myśleliśmy, że to jakiś żart. Dopiero z dalszej części wypowiedzi zorientowaliśmy się, że to rzecznik policji, chyba komendy głównej, całkiem poważnie wypowiadał się na temat plagi pijanych kierowców na drogach. Właśnie ludzie na podobieństwo tego rzecznika rządzą światem. Ja to pół biedy, ponieważ byłem pasażerem, ale syn zaczął się trząść z tłumionego śmiechu za kierownicą i nie mógł się uspokoić. Byliśmy o włos od spowodowania wypadku.

Niemiecki komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger uważa, że „nie ma bezpośredniego ryzyka przerwania dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej w następstwie kryzysu ukraińskiego”. Więcej nawet, Oettinger „ma wrażenie, że rosyjscy partnerzy przestrzegają umów i chcą kontynuować dostawy”. To jest ten sam gość, który z tym samym kretyńskim optymizmem otwierał wraz z ruskim prezydentem gazociąg północny. I wówczas, przed „kryzysem ukraińskim”, również miał wrażenie, że wszystko jest w porządku, a rosyjski partner jest godny zaufania i dotrzymuje umów. Głupi czy o drogę pyta? -  jak to się kiedyś mówiło.  Albo kolejny, skorumpowany przez Putina niemiecki grandziarz. Tacy rządzą Europą.

Z kolei Donald Tusk wybrał strategię „rżnięcia głupa”. Po prostu zaprzecza, że brał pożyczkę od Niemców, a taki zarzut wcale nie padł pod jego adresem. Równie dobrze Putin odpowiadając na zarzuty Zachodu o agresję wobec Ukrainy, mógłby zaprzeczać, że Rosja zamierza najechać Brazylię. Strategię Tuska podzielają dziennikarze dopuszczani do zadawania mu pytań – żaden nie zapyta po prostu, czy polska partia KL-D pod jego przywództwem brała pieniądze od niemieckiego CDU pod przywództwem Kohla. Rozumieją się wspólnym językiem i obyczajem...

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski oznajmił, że „we władzach mediów publicznych nie ma nikogo z Platformy Obywatelskiej, są za to ludzie z Prawa i Sprawiedliwości”. Zdrojewskiego nie posądzam o głupotę. To jest raczej wyraz bezradności polityka wobec faktów; bezradności tak całkowitej, kompletnej i rozpaczliwej, że musi się ratować bezczelnością podobnej miary. Jeśli bowiem chce się przykryć oczywisty i widoczny dla każdego proceder, jak właśnie zawłaszczenie mediów publicznych przez partię mieniącą się obywatelską, to trzeba skłamać w sposób zapierający dech w piersiach rozmówcy i czytelnikom. Zdrojewski zaprezentował tę właśnie technikę w rozmowie z redaktorem Mazurkiem. Bardzo stara szkoła propagandy, sięgająca czasów doktora G. Ale właśnie absolwenci tej szkoły aktualnie rządzą Polską.

PS. "ALFABET SZCZEREGO PRZYWÓDCY" - mojego autorstwa, w każdą sobotę na portalu wPolityce.pl...polecam! Dzisiaj litera "G" : http://wpolityce.pl/polityka/192976-alfabet-seamana-g-jak-giertych-godso...

5
5 (3)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>