Moskiewskie ultimatum z Krymu

 |  Written by grzechg  |  6
Można wiele złego powiedzieć o Putinie, ale na pewno nie to, że jest głupi. Jeśli podjął decyzję o inwazji swoich wojsk na Ukrainę, to przemyślał ze swoim sztabem wiele ruchów naprzód, bardzo dużo. Inaczej być nie może, to nie jest polityczny amator. Jeśli padło z Moskwy ultimatum, że Ukraińcy na Krymie mają się poddać, to przekazał je dezerter komandor Aleksander Bitko, dowódca Floty Czarnomorskiej. Wszystko jest dobrze przemyślane, a wysiłki Zachodu by zgasić ukraiński ogień są daremne, zresztą niektóre są pozorowane. Wystarczy podać, że jedna trzecia europejskiego gazu pochodzi z Gazpromu. I ten gaz płynie, jak na razie. Ukraińcy na Krymie mają się poddać do czwartej rano polskiego czasu. Jeśli nie, ma się rozpocząć szturm. Może to daleko idące porównanie, ale ta godzina chyba każdemu coś przypomina.  
 
Rosyjska inwazja na Krym została świetnie przygotowana. Najpierw wszystko się wręcz ślimaczyło, żołnierze Specnazu przypominali uzbrojone żółwie Ninja. Ale już wczoraj stało się jasne, że rosyjskie wojsko i prowokatorzy ruszyli do akacji. To wszystko jest groźne dla Polski, bo wydaje się, że Moskwa ma odzyskiwania całych państw i uzależnienia innych. Są jeszcze kraje bałtyckie, no i jest Polska. Powiem tak: średnio wierzę Barackowi Obamie w jego gwarancje bezpieczeństwa dla nas. Rosja na tej operacji sporo straciła, ale okazuje się, że mają w tym roku (pomimo Krymu) zrównoważony budżet, a dziś bank centralny Rosji wpompował w gospodarkę 10 miliardów dolarów, ratując rubla.
 
Tak w skrócie wygląda bilans tego dnia, oczywiście są jeszcze zajścia w Doniecku i ruchy wojsk rosyjskich w południowej Ukrainie. Najbardziej napięta jest obecnie sytuacja w Sewastoplu, gdzie w każdej chwili może dojść do użycia siły. W Polsce na razie nie ma wielkich obaw, nasze społeczeństwo jest nadal uśpione. Tymczasem groźba wojny jest poważna, a apetyt Rosji na poszerzenie swoich wpływów niepohamowany. Co prawda Bruksela ma wprowadzić sankcje finansowe i ograniczenia wizowe, ale w końcu Rosjanie przeżyli Stalingrad. Trudno sobie wyobrazić wojnę w środku Europy, ale 75 lat temu też sobie nikt jej nie wyobrażał. Widać dziś jedno: zachodni politycy są  już mocno przestraszeni.
Może poza Obamą, który jest winien rozpasania Rosji. USA nie miały dawno tak słabego prezydenta. Gdyby rozpoczął się atak, to tak naprawdę Polska może liczyć na wsparcie Turcji, która ma swoje rodaków na Krymie. Zachód jest sam sobie winien. Uzależnił się od rosyjskiego gazu jak narkoman. Miną lata, za nim wyzwoli się z tego uzależnienia. Pozostaje chyba tylko liczyć na cud. Dziś też wydaje się, że Majdan został sprowokowany po to, by mieć pretekst do ataku. Wykorzystano ludzi pragnących wolności, wykorzystano też liderów. Kończą się marzenia Ukraińców. Być może będą musieli sięgnąć po broń, a być może przy wsparciu Rosjan mieszkających na wschodzie kraju, dojdzie do podziału i będziemy mieli „miękką” wojnę na Ukrainie.            
4.875
4.9 (8)

6 Comments

Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
Pozwolę sobie nie zgodzić się z kilkoma wnioskami.
Inwazja raczej nie wydaje się dobrze przygotowana. Raczej przeciwnik - czyli Ukraina - pozwolił na jej przygotowanie i dał na to sporo czasu.
Rosja będzie musiała wpompowac kolejne miliony, bo chyba jednak USA nie omieszkają nacisnąć przycisku z napisem "kryzys". A mają do tego sporo sposobów.
Jeśli Merkel twierdzi, że Putin stracił poczucie rzeczywistości, to niewykluczone, że coś w tym jednak jest. On sprawia wrażenie wściekłego psa przypartego do muru.
Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
I Chiny. Podobno na granicy chińsko-rosyjskiej... Niejakie napięcie.
Obrazek użytkownika grzechg

grzechg
Z Chinami powinniśmy rozmawiać a nie z UE....:)
Obrazek użytkownika Hun

Hun
..że to Putin podjął "decyzję", a nie Grupa, której jest on jedynie twarzą, interface'm... Tak mało wiemy o współczesnych układach w FSB i GRU ale dlaczego upieramy się przy tym, że Samiec Alfa tego, czy innego układu naprawdę będzie chciał funkcjonować w świetle jupiterów?

Cokolwiek jest "robione", jest dobrze skalkulowane. A jewropejskie i amerykańskie fircyki mog jedynie pijar do tego dorobić... na tyle ich stać... Może Niemcy (tzn. prawdziwi decydenci), tradycyjnie kolaborujący z kacapią, ogarniają całość zagadnienia...
Pzdr, Hun

"...And what do you burn, apart from witches?   - More witches!..."
Obrazek użytkownika Danz

Danz
To wszsytko jest dobrze przemyślane i zimno skalkulowane, tylko "eunuchowaci europejczycy" nie potrafią przyznać, że "sen się skończył", a pod łóżkiem "zjednoczonej jewropy" wypłynęła brudna smuga z rosyjskiego szamba.
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Więcej notek tego samego Autora:

=>>