Nie będzie śledztwa ws. Timmermansa

 |  Written by sprzeciw21  |  0
 

Nie będzie śledztwa ws. wywierania bezprawnego wpływu na czynności urzędowe Sejmu, Senatu i prezydenta Rzeczypospolitej ze strony Fransa Timmermansa. 8 września Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wydała postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa.

 

Z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wystąpiło 20 lipca br Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE. Zdaniem Stowarzyszenia groźby wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa procedur i sankcji przeciwko Polsce, w przypadku zaakceptowania reform ustroju sądownictwa przegłosowanych przez Sejm stanowiło niedopuszczalny wpływ na czynności urzędowe Sejmu, Senatu i Prezydenta RP. 

 

Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa art.128§3 KK. Wywieranie wpływu ... to wymuszanie na organie konstytucyjnym pewnych czynności, przeszkadzanie czynnościom takiego organu lub niedopuszczenie do wypełnienia tych czynności przez organ... Wypowiedź wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej nie stanowiło wywieranie wpływu w rozumieniu art.128§3 KK, gdyż nie zmierzała do wymuszenia na polskim organie konstytucyjnym podjęcia określonego działania (koń by się uśmiał, przecież jasno grożono procedurami i sankcjami w przypadku przyjęcia określonych ustaw), a jedynie była gotowością skorzystania przez Komisję Europejską z regulacji przewidzianej w art.7 Traktatu o Unii Europejskiej.... Analizując wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej nie sposób uznać, aby one stanowiły groźbę bezprawną... Zapowiedź skorzystanie przez Komisję z uprawnień wskazanych w art.7 Traktatu o Unii Europejskiej nie może być uznana za groźbę bezprawną, gdyż ... jej celem było zainicjowanie działań mających na celu ochronę prawa unijnego, które wedle Fransa Timmermansa zagrożone jest naruszeniem w związku z planowanymi w Polsce reformami wymiaru sprawiedliwości (PR 5 Ds. 1052.2017.II)

 

Ręce opadają. Jaka ochrona prawa unijnego? Przecież sprawy wymiaru sprawiedliwości nie należą do kompetencji Komisji Europejskiej.

 (za Serwis21)

 

 

5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>