Nieucy z Brukseli śmią nas pouczać

 |  Written by Janusz40  |  3

Premier Beata Szydło udzieliła wywiadu w TV; powiedziała między innymi:
"Głównym tematem były relacje Polski z Unią Europejską, w świetle uchwalonej w tym tygodniu rezolucji. Parlament Europejski wezwał w niej do opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. "Parlament Europejski wzywa polski rząd do zrealizowania w pełni zaleceń Komisji Weneckiej; podziela opinię Komisji Weneckiej, że polska Konstytucja oraz normy i standardy europejskie i międzynarodowe wymagają, aby orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były przestrzegane" - oświadczył PE.

- Neguje się prawo państwa do podejmowania suwerennych decyzji w imię jakichś niedookreślonych wartości europejskich - Pewnie gdybym dzisiaj zapytała, większość tych europarlamentarzystów zachodnich czy nawet polskich, którzy podnosili rękę ws. rezolucji o Polsce, co wy panowie macie na myśli, mówiąc o wartościach europejskich, nie wiem, co by mi odpowiedzieli - skwitowała.

- Jeżeli spojrzymy na Polskę: piękny kraj, rozwijający się, demokratyczny, w którym ludzie jeśli chcą protestować, mogą protestować. Dla Polaków wolność jest niezwykle istotną rzeczą - powiedziała Szydło. I dodała, że Polska musiała długo walczyć o wolność i "nie da jej sobie odebrać".

Beata Szydło oceniła, że UE przeżywa właśnie kryzys - związany z migracją, a także instytucjonalny.

"Nazywamy rzeczy po imieniu"

- "Stara" Unia Europejska jest bardzo zadufana w sobie. Lubi pouczać. Traktuje kraje Europy Środkowo-Wschodniej jako teren, na którym można zrobić dobry biznes - powiedziała i zaczęła tłumaczyć, że to nie tylko Unia daje nam dofinansowania, ale Polska też łoży na UE.

- Czy nie chodzi tak naprawdę o demokrację, tylko o pieniądze? - wtrącił prowadzący.

- Przecież Polska jest państwem demokratycznym. Dlaczego UE miałaby się zastanawiać nad demokracją w Polsce? Czy pan redaktor czy ja czujemy się ograniczeni w prawach demokratycznych? Czy nasi obywatele czują się ograniczeni? Ja tego nie dostrzegam ani nie słyszę. Jeśli zastanawiam się, dlaczego UE zajmuje się Polską. to mam dwie odpowiedzi: po pierwsze chodzi o te pieniądze. Ja wiem, że to brzmi fatalnie, ale...

- Nazywamy rzeczy po imieniu.- Po drugie, politycy starej UE, oni lubią pouczać. Jest takie poczucie wyższości. Oni popełnili potworne błędy, m.in. w polityce migracyjnej. Pozwolono na to, by w Europie zagościł terroryzm. (...) Nie umiejąc rozwiązać tego problemu w tej chwili, próbują szukać tematów zastępczych, odwrócić uwagę. Pouczają nas za rzeczy, które nie mają miejsca - stwierdziła i dodała, że lepiej, by "spożytkowali energię" na rozwiązanie problemu migracji w Europie."

Przy okazji pani premier mogłaby powiedzieć, iż owi przedstawiciele państw "starej" Unii nie mają żadnej legitymacji do pouczania. Jedyną przewagę, którą można uznać, to fakt większego zgromadzenia bogactwa. Mogliby dać wykład, jak to bogactwo nagromadzili, ale tego nie uczynią - co to, to nie. Musieliby coś powiedzieć o wyzysku kolonialnym, o drapieżnym uprzemysłowieniu nie liczącym się z żadnymi ekologicznymi warunkami. Może wspomnieliby o zniszczeniu Polski przez hitlerowskie Niemcy i nie wypłacenie przez nie żadnej kontrybucji. Może przypomnieliby, jak to Francja i Anglia nie dotrzymały traktatu o pomocy wojskowej w czasie II WW. Może trzeba byłoby powiedzieć, że Polska została w Poczdamia oddana na żer Stalinowi, a tzw, Ziemie Odzyskane - najpierw były przez Ruskich kompletnie ograbione.

Nie, oni wolą pouczać nas o istocie demokracji, o poszanowaniu praw obywatelskich. Jak śmią przedstawiciele zbrodniczych narodów - najwyraźniej historia jest u nich nauką nieznaną. Może ja przypomne, może pani premier im to rzuci w twarz"

W jakim to państwie wymordowano Katarów, Templariuszy, Hugenotów (w Noc św. Bartłomieja), całą ludność Wandei?. Gdzie była Noc Długich Noży i Noc Kryształowa (pomijając już hekatombę ludobójstwa w II WW)? Jakie państwo okupowało Kongo i przy nieludzkiej pracy na plantacjach i handlu niewolnnikami wymordowało 10 milionów Murzynów (to Belgia - kraj wojującego o poszanowanie człowieka G. Verhofstadta)? W jakich to "demokratycznych, postępowych państwach Europy zachodniej tolerowano niewolnictwo (w koloniach - oczywiście)? W jakich to państwach Europy szalała Inkwizycja i brak rasowej tolerancji, skąd przeganiano Żydów i urządzano im pogromy? Kto wreszcie inicjował niesprawiedliwe Wojny?

Otóż na Soborze w Konstancy - rektor Akademii Krakowskiej Paweł Włodkowić dał wykład w tych sprawach, mówił o samostanowieniu narodów bez wzgledu na wyznanie, czy rasę, dał definicję wojny sprawiedliwej i niesprawiedliwej, mówił o tolerancji religinej w ramach państw, o poszanowaniu człowieka i równości wobec prawa, mówił o prawie międzynarodowym. Te wszystkie kardynalne zasady prawa międzynarodowego i poszanowania praw obywatelskich są w dalszym ciągu aktualne i stanowią podstawę wszystkich współczesnych konwencji międzynarodowych i nowoczesnych konstytucji państwowych.

Oczywiście w owych czasach żadne państwo w Europie ani nie myślało przestrzegać tych zasad - żadne? Nie, było jedne takie państwo, które przestrzegało wszystkich tych zasad. Tym szlachetnym wyjątkiem była Polska. U nas nie szalała inkwizycja, nie mordowaliśmy Murzynów, przygarnialismy wyrzuconych z innych państw Żydów, w granicach naszego państwa mieszkali Tatarzy swobodnie wyznajacy swój Islam. Wszekiej maści innowiercy mieli u nas prawo obywatelstwa, egzystowały swobodnie protestanckie odłamy chrześcijaństwa - Arianie Polsci i inni. Nie czyniliśmy podbojów.

I tacy niedouczeniu nuworysze chcą nas pouczać. Kiedy liczna delegacja z Polski udała się do Paryża proponowac tron Henrykowi Walezemu - wszyscy nasi biegle władali łaciną (wówczas międzynarodowym językiem), a Francuzi ani w ząb - musieli znaleźć jakiegoś klechę, który coś tam dukał i potrafił przetłumaczyć. To drobny fakt z histori (a jest takich nieskończoność). Oni chcą nas uczyć może dlatego, że uważają nas za barbarzyńców którzy wybili się na niepodległość dwadzieścia kilka lat temu z granic barbarzyńskiego imperium zła (Rosji). Znowu mamy dowód, że nawet nie znaja najnowszej historii powszechnej - warto tym nieukom to w koncu uświadomić.

5
5 (4)

3 Comments

Obrazek użytkownika tł

Rozumiem szlachetny zapał, który przyświeca Ci w demaskowaniu zbrodni naszych krytyków, ale wydaje mi się, że przesada i pobieżna znajomość historii - którą zresztą owym krytykom zarzucasz - nie służy dobrze temu celowi.

Nie cała ludność Wandei została wymordowana. W likwidacji Katarów Papiestwo uczestniczyło w większym stopniu niż Francja, tym bardziej, że ówczesna Langwedocja nie do końca Francji podlegała, etc.

Pisanie o "szalejącej inkwizycji" jest powielaniem stereotypu wytworzonego przez protestantyzm i chętnie podchwyconego przez środowiska ateistyczne, a potem lewackie. Inkwizycja katolicka (najpierw biskupia, potem papieska) ma na swoim koncie prawdopodobnie znacznie mniej ofiar niż pierwsza lepsza "poważna" wojna toczona w czasach inkwizycji... Ba, protestanci różnej maści spalili chyba więcej czarownic niż katolicy!

Reasumujac, sprawa sluszna, argumenty czesciowo chybione.

Pzdr.
Obrazek użytkownika Janusz40

Janusz40
Wszystko co piszesz, to oczywiście racja, moja znajomość historii też nie jest na poziomie profesjonalnego historyka. Mniej więcej, to co mi zarzucasz - jest mi wiadome, tylko w krótkim artykule wydało mi się istotniejsze zwrócenie uwagi na lepsze dla Polski odczytanie historii. Wielu z naszych polityków wie na poruszony temat jeszcze mniej ode mnie, a warto byłoby czasem takiego, czy innego besserwissera z Brukseli przywołać do porządku. 

Gdyby do wszystkich hasłowo przedstawionych spraw zastosować precyzyjny jezyk naukowy - wówczas trzeba byłoby napisać to samo na kilkunastu stronach. Ponadto notka byłaby na tyle nudna, że niewielu chciałoby ją przeczytać. Ale, naturalnie - Twoje uwagi są dla mnie nadzwyczaj cenne i postaram się w przyszłości przykładać wiecej starań do rzetelności argumentów - nawet kosztem ich ilości. Cóż, nie można się tłumaczyć pośpiechem. Mea culpa i już.

Pozdrawiam

<p>Janusz40</p>

Obrazek użytkownika tł

Szczerze się cieszę, że przyjmujesz moje argumenty :-).

Pzdr.

Więcej notek tego samego Autora:

=>>