Polsko-polska wojna o Hungarikę

 |  Written by Danz  |  0

Zaplanowany na obchody stulecia Bitwy Warszawskiej i zapowiadający się na muzyczne wydarzenie sezonu koncert „Free World. Wolny Świat 1920-2020” sam zmienił się w bitwę o kulturę. Wszystko za sprawą… uwielbianych w Polsce węgierskich muzyków.

Stulecie Bitwy Warszawskiej. Na PGE Narodowym powstaną okopy

Na płycie boiska stadionu PGE Narodowego w Warszawie zostanie wybudowana ogromna scena; powstaną też okopy, w których rekonstruktorzy wcielą się w...

zobacz więcej

Uporządkujmy fakty: 14 sierpnia, w przeddzień setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, w stołecznym Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się koncert „Free World. Wolny Świat 1920-2020”. Na dziś wiadomo tyle. Tylko tyle, bo jak się okazało, z udziału w koncercie zrezygnowali niektórzy artyści: popularny raper Kękę i nie mniej znane zespoły: Luxtorpeda i Maleo Reagge Rockers.

Nie wyjdą na scenę

W opublikowanych oświadczeniach przez muzyków oświadczeniach czytamy, że ich decyzja była spowodowana przede wszystkim tym, że na koncercie ma wystąpić również węgierski zespół rockowy Hungarica, o czym mieli nie wiedzieć. Muzycy bojkotujący koncert zwracają uwagę także na takie kwestie, jak brak podpisanych umów, nieskonsultowany plakat czy „groźba upolitycznienia imprezy”. I choć teoretycznie można tę wersję uznać za prawdziwą, to z naszych ustaleń wynika, że to dopiero „Gazeta Wyborcza” pisząc o tym, że Hungarica „romansuje z nazistami”, przypomniała artystom, że w CSW nie powinni się pokazywać.

Skąd taki wniosek? Decyzja o zorganizowaniu koncertu zapadła w czerwcu 2020 r. To dość krótki okres jak na organizację podobnego wydarzenia. Nie ma się jednak co dziwić – zmieniająca się wciąż rzeczywistość pandemii sprzyja bardziej odwoływaniu imprez niż ich organizacji.
Całość: https://www.tvp.info/49330326/polskopolska-wojna-o-hungarike

5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>