
Zbliża się 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Byłbym szczęśliwy, gdyby na B&R nie pojawiły się tym razem teksty tych, którzy wydarzenie to zohydzali, używając pseudo-argumentów retorycznych, historycznych i militarnych, lub po prostu łżąc. Nie wiem jednak, czy Redakcja zechce wreszcie zastopować tak zasłużonych autorów jak @Henryk Dąbrowski, @palmereldritch1984, czy @xiazeluca lub ich wyznawców i naśladowców dla których rocznicowe opluwanie PW stało się chyba raison d`etre.
Nie zamierzam tym razem podejmować z nimi polemik „merytorycznych”, ani retorycznych. Namawiam do tego samego wszystkich Użytkowników B&R.
Chciałbym natomiast, aby wszyscy krytycy PW zechcieli przypomnieć sobie inną bitwę, która rozegrała się w chwili, gdy Powstanie już dogorywało. Bitwę, w której doborowe, świetnie wyposażone jednostki armii, prowadzącej z powodzeniem od ponad trzech miesięcy działania ofensywne, poniosły sromotną, choć heroiczną klęskę. Ci bohaterscy żołnierze dysponowali wystarczającą ilością najlepszego sprzętu, mieli (teoretycznie) zagwarantowane wsparcie logistyczne i ogniowe, działali według planu opracowanego przez wybitnych dowódców dysponujących wszelkimi dostępnymi danymi wywiadowczymi.
Mieli zatem to wszystko, czego nie mieli Powstańcy.
Myślę tu o operacji Market-Garden.
Wojna jest nieprzewidywalna. Wojna zawsze była, jest i pozostanie chaosem, który dowódcy i żołnierze usiłują organizować. Wojna to podejmowanie ryzyka.
Wojna to polityka. Właśnie polityka skazała PW na klęskę militarną.
10 Comments
Tł,
26 July, 2014 - 20:07
"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."
Szary Kocie!
27 July, 2014 - 10:31
Przynajmniej tu będzie można odetchnąć od tych mędrków.
@Szary kot
26 July, 2014 - 20:30
Pozdrawiam
@tł
27 July, 2014 - 10:29
@ro
27 July, 2014 - 10:41
Pozdrawiam
@tł
27 July, 2014 - 12:45
Niezłe porównanie
27 July, 2014 - 10:12
Moim zdaniem Pierwsza i Druga wojna światowa to były die wielkie klęski świata Zachodu. Klęski te wynikały z tego, że Zachód próbował nie dostrzegać istnienia środkowej Europy, a zwłaszcza Polski. Ten błąd srogo się mści na Anglii i Francji. Oba te kraje na skutek tych błędów utraciły swoje imperia. To chyba starczy za komentarz.
@alchymista
27 July, 2014 - 10:39
Z drugą częścia Twojego komentarza zgadzam się... częściowo ;-). To fakt, że Anglia i Francja w XIX i XX wieku nie doceniały roli Europy Środkowej. Ale to chyba jednak nie był zasadniczy powód utraty przez nie imperiów. O ile zresztą można w ogóle mówić o imperium francuskim. Francja posiadała ambicje i aspiracje, ale żeby zaraz imperium ;-)!
Pozdrawiam
@tł
27 July, 2014 - 12:54
@ro
27 July, 2014 - 13:06