SYSTEM (Child 44) zakazany w Rosji, wkrótce w polskich kinach

 |  Written by admin  |  0
Putin boi się Toma Hardy’ego?
Rosyjskie Ministerstwo Kultury, na kilka dni przed premierą, zakazało wyświetlania amerykańskiego thrillera SYSTEM (Child 44). Akcja filmu, opartego na powieści Toma Roba Smitha, rozgrywa się
w stalinowskiej Rosji. Film uznano za „niedopuszczalny i szkodliwy” dla wizerunku Rosji. Komentarze ekspertów są jednoznaczne – w Rosji „nic się nie zmieniło”.


„SYSTEM”, (Child 44) to opowieść o losach agenta służb bezpieczeństwa (w tej roli Tom Hardy), który wbrew zakazom władz sowieckich, próbuje wytropić zabójcę kilkudziesięciu dzieci. Zarówno powieść, jak i film, została zainspirowana historią seryjnego mordercy Andrieja Czikatiły, znanego, jako „Rzeźnik z Rostowa”. Rosyjskie Ministerstwo Kultury, po wtorkowym pokazie filmu dla rosyjskich urzędników i „ekspertów”, wydało oświadczenie, z którego wynika, że treść filmu „przeinacza fakty historyczne” i w sposób niewłaściwy pokazuje wydarzenia dotyczące historii ZSRR, a także fałszywie przedstawia „wizerunek i charakter obywateli radzieckich tamtych czasów". Ministerstwo uznało także, że niedopuszczalne jest granie filmu w przeddzień obchodów związanych z 70. rocznicą zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami. Zakaz wyświetlania filmu to kolejny przykład zaostrzania rosyjskiej cenzury i blokowania dzieł „ideologicznie niepoprawnych”. Kilka miesięcy temu, międzynarodowy sukces „Lewiatana” Andrieja Zwiagincewa, wywołał szeroką dyskusję w Rosji, a Ministerstwo Kultury w Moskwie w trybie pilnym przygotowało projekt ustawy, zakazującej dystrybucji filmów „oczerniających Rosję i zagrażających jedności narodowej”.

Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films. Obraz wejdzie na ekrany polskich kin już 24 kwietnia. Wyprodukowana przez Ridleya Scotta ekranizacja, wydanej także w Polsce, bestsellerowej powieści „System” Toma Roba Smitha. Hollywoodzki debiut Agnieszki Grochowskiej.

Tytuł filmu: System (Child 44)  
Reżyser: Daniel Espinoza
Produkcja: m.in. Ridley Scott, USA 2014
Dystrybutor: Monolith Films
Gatunek: Thriller
Czas trwania: 137 minut
Premiera kinowa: 24 kwiecień  W Związku Radzieckim mordercy nie istnieją.
Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy) to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnący się po szczeblach kariery. Jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę.


„System” to trzymający w napięciu, zrealizowany z wielką dbałością o historyczne detale amerykański thriller osadzony w czasach sowieckiej Rosji, państwa rządzonego żelazną ręką przez bezlitosny reżim, który nie oszczędza nikogo.


Obsada:
  • Tom Hardy („Mroczny Rycerz powstaje”‘ „Incepcja“, „Gangster“,„Locke”)
  • Noomi Rapace („Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Prometeusz”)
  • Gary Oldman („Szieg“,„Mroczny Rycerz powstaje”)
  • Vincent Cassell („Nieodwracalne”)
  • Agnieszka Grochowska („Wałęsa. Człowiek z nadziei”‘ „W ciemności“)
5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>