Jak wynika z informacji, do których dotarła Telewizja Republika, opisywana w tekście "Gazety Polskiej" spółka Unizeto, kierowana przez jedynego w Polsce konsula honorowego Federacji Rosyjskiej, posiadała świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego, wydane w 2006 r.
W 2009 roku ABW rozpoczęła kontrolne postępowanie sprawdzające. Jego efektem było cofnięcie certyfikatów bezpieczeństwa dla Unizeto Technologies. „Certyfikat bezpieczeństwa wygasł, a spółka nie starała się o jego odnowienie" – mówił wtedy przedstawiciel działu PR spółki.
Co na ten temat mówi szef ABW? Pułkownik Dariusz Łuczak podczas posiedzenia komisji ds. Służb Specjalnych poinformował posłów, że spółce Unizeto odebrane zostały poświadczenia bezpieczeństwa przemysłowego oraz szefowi przedsiębiorstwa Andrzejowi Bendig Wielowiejskiemu osobiste poświadczenie bezpieczeństwa osobowego. Powód? „Utrzymywanie stałych kontaktów prezesa firmy z ambasadą rosyjską”.
„Sformułowanie, którego użył na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych płk. Dariusz Łuczak, potwierdza ustalenia Telewizji Republika oraz Gazety Polskiej i jest kolejną informacją wskazującą na to, że polski cywilny kontrwywiad podejrzewał tę firmę i jej przedstawicieli o kontakty z rosyjskim wywiadem" – czytamy na telewizjarepublika.pl.
Mimo to Unizeto wygrywało masę przetargów. Informatycznie obsługiwała ZUS, KRUS, NBP, PKW, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Spółka Unizeto, której prezesem i jednym z głównych akcjonariuszy jest Andrzej Bendig-Wielowiejski, od 2007 r. konsul honorowy Federacji Rosyjskiej, zdobyła we wrześniu 2014 r. kontrakt na obsługę systemów informatycznych dla KRUS‐u. Oferta firmy, w ramach konsorcjum z Asseco Poland, została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu. Kontrakt wart jest aż 60 mln zł. To zresztą kontynuacja współpracy, bo w 2010 r. Unizeto podpisało z KRUS‐em trzyletnią umowę o wartości 22 mln zł na eksploatację, modyfikację serwisu oraz prowadzenie prac rozwojowych systemów informatycznych.
Spółka informatyzowała także w ostatnich latach Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Wdrażała też system obiegu dokumentów w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Jak sprawdziła „Gazeta Polska”, certyfikaty zabezpieczeń Unizeto były także używane przez Państwową Komisję Wyborczą podczas ostatnich wyborów.
Do tego – jak podaje telewizjarepublika.pl – Unizeto to jedna z pięciu firm w Polsce, które świadczą usługi podpisu elektronicznego dla milionów Polaków.
http://niezalezna.pl/60660-szef-abw-ujawnia-unizeto-stracilo-certyfikat-...
(1)