Timmermans nie rezygnuje z walki o "zielony ład". "Wierzymy w zielone ożywienie gospodarki"

 |  Written by Danz  |  0
 
- Komisja Europejska nie zrezygnuje z dążenia do dekarbonizacji i przestawiania europejskiej gospodarki na bardziej przyjazne środowisku tory - takie przesłanie przekazał dzisiaj europosłom wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
 
 

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa spowodował, że podniosły się głosy wzywające do rezygnacji z kierunku, jaki został wyznaczony w Europejskim Zielonym Ładzie, czyli strategii KE, która ma służyć przyspieszeniu walki z globalnym ociepleniem.

W jej ramach Komisja ma jeszcze jesienią zaproponować nowe cele redukcji gazów cieplarnianych na 2030 r. Przeciwnicy zaostrzania rygorów uważają, że w obliczu pandemii należałoby raczej pomyśleć o zawieszeniu na 2-3 lata unijnego systemu handlu uprawieniami do emisji (EU-ETS), żeby ulżyć przemysłowi i energetyce opartej na węglu.

Na to się jednak nie zanosi. Komisja chce wręcz wykorzystać obecny kryzys, by jeszcze skuteczniej realizować swoje ambicje klimatyczne.

W Komisji Europejskiej mocno wierzymy, że możliwe jest zielone ożywienie gospodarcze. Jeśli jesteśmy w stanie zmobilizować nasze możliwości inwestycyjne i będziemy inwestować, to musimy być pewni, że inwestycje te przeniosą nas do nowej gospodarki

 - powiedział podczas posiedzenia komisji środowiska naturalnego (ENVI) Timmermans.

Przestrzegał, że jeśli UE nie wykorzysta swoich możliwości, by stworzyć gospodarkę opartą na Zielonym Ładzie, będzie to oznaczało wyrzucanie pieniędzy na stary model.

- Stara gospodarka może być wówczas mniej więcej odbudowana, ale nie będziemy mieli środków, żeby dokonać transformacji. Wówczas stracimy podwójnie. To jest coś nie do zaakceptowania i musimy tego uniknąć za wszelką cenę

Całość portal niezalezna: 
https://niezalezna.pl/324900-timmermans-walczy-o-zielony-lad

5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>