Prezydent podpisał nowelę ws. głosowania korespondencyjnego

 |  Written by ciociababcia  |  0
Wszyscy wyborcy, a nie tylko wyborcy niepełnosprawni, będą mogli głosować korespondencyjnie - zakłada nowela kodeksu wyborczego podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmiany dotyczą wyborów prezydenckich, parlamentarnych i do PE.
Obrazek
Bronisław Komorowski Foto: PAP

Do tej pory ko­re­spon­den­cyj­nie mogły gło­so­wać osoby prze­by­wa­ją­ce za gra­ni­cą, a w kraju - osoby nie­peł­no­spraw­ne. Uchwa­lo­na w czerw­cu przez Sejm no­we­la ko­dek­su wy­bor­cze­go za­kła­da, że swój głos będą mogli oddać w ten spo­sób wszy­scy wy­bor­cy.

Roz­wią­za­nie nie do­ty­czy wy­bo­rów sa­mo­rzą­do­wych, gdzie tak jak do tej pory z gło­so­wa­nia ko­re­spon­den­cyj­ne­go będą mogli sko­rzy­stać je­dy­nie wy­bor­cy nie­peł­no­spraw­ni o znacz­nym lub umiar­ko­wa­nym stop­niu nie­peł­no­spraw­no­ści.

Au­to­rzy pro­jek­tu (pro­jekt zo­stał zło­żo­ny przez grupę po­słów PO) prze­wi­dy­wa­li, iż w pierw­szych wy­bo­rach po wpro­wa­dze­niu pro­po­no­wa­nych zmian, z moż­li­wo­ści gło­so­wa­nia ko­re­spon­den­cyj­ne­go sko­rzy­sta nie wię­cej niż 1 proc. gło­su­ją­cych w kraju. Spo­wo­du­je to wzrost kosz­tów prze­pro­wa­dze­nia wy­bo­rów o około 500 tys. zł - sza­co­wa­no. "W ko­lej­nych wy­bo­rach licz­ba gło­su­ją­cych ko­re­spon­den­cyj­nie bę­dzie wzra­stać, jed­nak nie prze­kro­czy kilku pro­cent oby­wa­te­li uczest­ni­czą­cych w wy­bo­rach" - za­zna­czo­no w uza­sad­nie­niu.

No­we­la prze­wi­du­je, że każdy, kto chce gło­so­wać, do pię­ciu dni przed wy­bo­ra­mi bę­dzie mógł zło­żyć wnio­sek o do­pi­sa­nie do spisu wy­bor­ców w wy­bra­nym przez sie­bie lo­ka­lu. Tym samym znie­sio­no wymóg do­ko­na­nia ta­kie­go zgło­sze­nia przez osoby nie­peł­no­spraw­ne naj­póź­niej 14. dnia przed wy­bo­ra­mi oraz wy­bo­ru przez nie tylko ta­kie­go lo­ka­lu, który zo­stał wska­za­ny jako przy­sto­so­wa­ny do po­trzeb osób nie­peł­no­spraw­nych.

Nie­peł­no­spraw­ni nie będą też mu­sie­li skła­dać wnio­sku ws. gło­so­wa­nia za po­mo­cą na­kład­ki braj­low­skiej - ko­deks prze­wi­du­je, że na­kład­ki takie po­win­ny być do­stęp­ne w każ­dym lo­ka­lu wy­bor­czym.

Nowe prze­pi­sy uła­twia­ją zmia­nę umiej­sco­wie­nia lo­ka­lu wy­bor­cze­go w nad­zwy­czaj­nych oko­licz­no­ściach np. po­ża­ru lub po­wo­dzi. De­cy­zję w tej spra­wie bę­dzie mógł pod­jąć wójt. Do­tych­cza­so­we prze­pi­sy wy­ma­ga­ły uchwa­ły rady gminy.

Część zmian do­ty­czy ko­mi­te­tów wy­bor­czych. Do­tych­czas Pań­stwo­wa Ko­mi­sja Wy­bor­cza od­rzu­ca­ła spra­woz­da­nie fi­nan­so­we ko­mi­te­tu wy­bor­cze­go, jeśli środ­ki fi­nan­so­we po­zy­skał z na­ru­sze­niem prze­pi­sów bez wzglę­du na wiel­kość kwoty. No­we­la prze­wi­du­je, że PKW bę­dzie mogła przy­jąć takie spra­woz­da­nie, jeśli suma za­kwe­stio­no­wa­nych środ­ków nie prze­kro­czy 1 proc. kwoty przy­cho­dów ko­mi­te­tu wy­bor­cze­go.

Nowe prze­pi­sy za­kła­da­ją także, że ko­mi­te­ty będą mogły ko­rzy­stać z po­mo­cy osób fi­zycz­nych w pra­cach biu­ro­wych; obec­nie ko­mi­tet może ko­rzy­stać z po­mo­cy je­dy­nie przy roz­pro­wa­dza­niu pla­ka­tów i ulo­tek wy­bor­czych.

Zno­we­li­zo­wa­ny ko­deks wy­bor­czy prze­wi­du­je, że eu­ro­po­seł bę­dzie tra­cił man­dat z mocy prawa, jeśli zo­sta­nie wy­bra­ny, po­wo­ła­ny na inną funk­cję lub sta­no­wi­sko, któ­rych nie można łą­czyć z man­da­tem posła do PE. Taka za­sa­da obo­wią­zu­je w przy­pad­ku kra­jo­wych po­słów i se­na­to­rów. Do­tych­czas poseł do PE miał 14 dni na de­cy­zję, z któ­rej funk­cji re­zy­gno­wać.

Po­dob­nie w przy­pad­ku, gdy czło­nek za­rzą­du po­wia­tu lub wo­je­wódz­twa uzy­ska man­dat posła na Sejm, se­na­to­ra lub posła do PE, tra­cić bę­dzie człon­ko­stwo w za­rzą­dzie z mocy prawa. Obec­nie czło­nek za­rzą­du po­wia­tu lub wo­je­wódz­twa ma czas na za­sta­no­wie­nie się czy objąć man­dat par­la­men­tar­ny, czy za­cho­wać do­tych­cza­so­wą funk­cję.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezydent-podpisal-nowele-ws-glosowania-korespondencyjnego/knljx
0
Brak głosów

Więcej notek tego samego Autora:

=>>