Trang Bang 8 czerwca

 |  Written by Jonathan  |  0
W marcu 1968 roku oddział amerykańskich żołnierzy wykrwawiony w walkach z partyzantami Viet Kongu wkroczył do wioski My Lai. Choć nie było tam wroga, Amerykanie nie wytrzymali nerwowo i otworzyli ogień. W masakrze zginęło ponad 300 mieszkańców wioski: dzieci, kobiet i starców. Dla amerykańskiej opinii publicznej wiadomość o rzezi w My Lai była szokiem. Ta i inne, podobne informacje, sprawiały, że w społeczeństwie narastał opór przeciwko wojnie. Coraz powszechniej zaczęto nazywać ją „brudną wojną”.
Jeszcze bardziej piorunujące wrażenie w Stanach i na całym świecie wywołało zdjęcie wykonane 8 czerwca 1972 r. Przedstawia ono zbombardowaną napalmem wioskę Trang Bang i uciekające z niej, śmiertelnie przerażone dzieci. Naga dziewczynka, na której spłonęło ubranie i skóra na plecach, już jako dorosła kobieta, wydostała się z komunistycznego Wietnamu i została ambasadorem dobrej woli UNESCO. 
Z wojny w Wietnamie Stany Zjednoczone wycofały się juz kilka miesięcy później - w marcu 1973 r. podpisano w Paryżu porozumienie pokojowe.
Piszę notki historyczne, bo już boję się konserwę rybną otworzyć z obawy, że tam też będzie Kukiz w sosie własnym lub pomidorowym.


Foto: http://www.loeildelaphotographie.com/events/exhibition/the-disasters-of-...
5
5 (6)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>