Zniesienie zmiany czasu byłby aktem podkreślającym naszą suwerenność

 |  Written by sprzeciw21  |  7

W ubiegłym roku w Polsce Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE prowadziło kampanię na rzecz zniesienia zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Stowarzyszenie wystąpiło do Sejmowej Komisji Petycji, Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP o zmianę przepisów i zniesienia czasu letniego. Do debaty włączyła się także Fundacja Republikańska, która przedstawiła obszerny raport nt. negatywnych skutków społecznych i ekonomicznych, jakie powoduje zmiana czasu.

Moment był właściwie dobrany, albowiem w ubiegłym roku Rada Ministrów miała zdecydować o przedłużeniu dotychczasowych rozwiązań na następne lata. Niestety petycje nie spotkały się z pozytywnym rozstrzygnięciem i 3 listopada 2016 r. Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.  Mogłoby się wydawać, że sprawa została przesądzona, a obywatele przez kolejne lata skazani są na ten absurd.

Jednak Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE nie odpuszcza i z powrotem wraca do sprawy zniesienia zmiany czasu. Stowarzyszenie właśnie skierowało petycję do Prezesa Rady Ministrów o uchylenia rozporządzenia z 3 listopada 2016 r. Ponadto skierowało petycję do poselskich klubów i kół PIS, Kukiz, Republikanów, Wolnych i Solidarnych oraz posłów o wszczęcie inicjatywy ustawodawczej dot. uchwalenia nowej ustawy o czasie urzędowym, zgodnie z którym czas letni zostałby zniesiony. Stowarzyszenie wskazuje, iż zniesienie zmiany czasu byłby podkreśleniem naszej suwerenności i stawiałby Polskę w sytuacji lidera zmian w Europie. Warto zauważyć, że choć dyrektywa unijna umożliwia zniesienie czasu letniego, tym niemniej do tej pory żaden kraj nie odważył się tego uczynić, gdyż urzędnicy brukselscy są za utrzymaniem tego absurdu.

(za Serwis21)

0
Brak głosów

7 Comments

Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
Zgadzajac sie co do idei zniesienia zmiany czasu i wprowadzenia na stałe czasu letniego (khm, khm), uwazam, że związek tej sprawy z suwerennością jest mniemany.
Obrazek użytkownika Anna.

Anna.
Nigdy! O godzinie 12 czasu letniego słońce nie jest w zenicie.
Południe w sensie czasowym jest w południe, a nie trochę wcześniej, a południe w sensie przestrzennym jest na południu, a nie trochę na wschód.
Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
Moja idea jest taka, że czas letni wprawdzie zmusza nas do wcześniejszego wstawania, ale do domu też wracamy wcześniej wink Ponadto lepiej wcześniej się kłaść spać i wcześniej wstawać, niż później kłaść się spać i później wstawać. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

Wiem, wiem. Są ludzie, którzy lubią długo spać. Ale dla nich zmiana czasu nie robi wielkiej różnicy, bo jak ktoś sie budzi o 14 to naprawdę żyje w jednej z amerykańskich stref czasowych...

A jeśli chodzi o zenit, to oczywiście egipski sposób mierzenia godzin byłby niedoścignionym wzorem. My moglibyśmy to unowocześnićlaugh.  Dla każdego dnia minuta i sekunda miałaby inną wartość, to znaczy latem minuty by sie wydłużaaaały, a zimą skracały. Ciekawe, czy dzięki temu zimą pociągi jeździłyby szybciej? devil
Obrazek użytkownika Dixi

Dixi
A co do tego ma czas letni i zimowy?
Jak ktoś lubi sobie pospać, to sobie pośpi.
O ile może.
Zmuszanie kogoś do wstawanie godzinę wcześniej (niezależnie od tego, czy jest "sową" czy "skowronkiem") to administracyjna uzurpacja.
Kretyńska na dodatek.
--------------------------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"
Obrazek użytkownika Traube

Traube
Teraz krócej, jesienią dłużej. Wychodzi na zero.
Gdyby to miałoby być argumentem, to poradziłbym pospać sobie trochę dłużej w najbliższą sobotę czy niedzielę i tyle.
Zysków z tej copółrocznej zmiany czasu jest niewiele, a zawracania głowy dużo.
Obrazek użytkownika Dixi

Dixi
Wariują rozkłady jazdy (ludzie muszą godzinę czekać w stojących pociągach na przykład), karty bankomatowe i konta przez godzinę nie działają...
--------------------------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Więcej notek tego samego Autora:

=>>