Źle się dzieje w państwie ukraińskim

 |  Written by max  |  12
Nasi wschodni sąsiedzi postanowili poważniej podejść do kwestii rozliczeń z własną historią. Dwa dni temu, 25 marca, Rada Ministrów powołała nowego szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Został nim Wołodymyr Wiatrowycz, z wykształcenia historyk, do roku 2010 pełniący funkcję dyrektora archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Zdymisjonowany w 2010, będąc przy okazji podejrzanym o fałszowanie dokumentów SBU, w celu ukrycia co bardziej drastycznych aspektów działalności OUN i UPA.
To właśnie Wiatrowycz głośno propagował tezę, zgodnie z którą hasło "Sława Ukrajini - Gierojam Sława!" jest, de facto, hasłem banderowskim.

W dorobku Wiatrowycza znajduje się książka "Druga wojna polsko-ukraińska 1942-1947", aktualnie zasiada też w radzie nadzorczej muzeum "Więzienie na Łąckiego". Co ciekawsze ekspozycje wspomnianego muzeum śmiało i bezkompromisowo lansują ideę, jakoby II Rzeczpospolita okupowała Lwów i Galicję Wschodnią, tak jak potem Niemcy i Rosjanie.

Wiatrowycz znany jest z kilku (z naszego punktu widzenia) kontrowersyjnych opinii jak ta, iż w 2013 "nie udało się zahamować, tak jak pięć lat temu, kampanii przeciwko UPA" - przy okazji obchodów 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Przy tejże okazji pochwalił publicznie Aleksandra Kwaśniewskiego i Adama Michnika, którzy, jako nieliczni spośród Polaków, zajęli właściwe stanowisko. Z Adamem Michnikiem Wiatrowycz nawiązał już wcześniej kontakty, między innymi spotkał się z nim jesienią 2012 roku we Lwowie, określając go potem mianem "jednego z czołowych polskich intelektualistów". (foto)
Wiatrowycz uważa, że polscy historycy fałszują historię używając terminu "rzeź na Wołyniu", albowiem, cytuję jego słowa, "Wołyń był wojną, nie ludobójstwem".
________________________________
Komentarza nie będzie.
Zamiast - taki oto filmik, również z 2013 roku. Pożegnanie weteranów SS Galizien...:
5
5 (7)

12 Comments

Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
Masz rację, to jest bardzo zły sygnał. Trudno jednak oczekiwać, że ot tak, sami z siebie przyznają się do winy. To my musimy domagać się prawdy. I tu pojawia się pytanie, jak zachowają się nasze władze.
Czy w imię dokopania opozycji, znów będzie to "czystka etniczna", czy też potrafią zadbać o właściwą pamięć historyczną i jej nagłośnienie. A może w ramach podlizywania się Unii i przekonywania wszystkich o naszej otwartości na dialog, pozwolą narzucić sobie narrację o tym, że "Wołyń był wojną".
Skoro jednak kontakty z p. Wiatrowyczem zmonopolizowały Michniki i Kwaśniewskie, dość czarno widzę możliwość domagania się przez Polskę, aby ludobójstwo nazwać po imieniu.
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."
Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
mówić o dobrych, przyjacielskich relacjach. A nasze władze muszą to jednoznacznie wyrazić.
Niedługo wybory, zobaczymy, kogo sobie Ukraińcy wybiorą.
Jednak mimo tych wszystkich problemów, mimo nacjonalistycznej ideologii, mimo wypierania się popełnionych zbrodni, ciągle uważam, że lepiej dla Polski mieć za sąsiada nawet nieprzyjazną, ale wolną od rosyjskiej dominacji Ukrainę, niż wzmocnioną Rosję, chocby ta udawała przyjaźń.
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."
Obrazek użytkownika max

max
Jednych i drugich źle mieć za miedzą. Na korzyść Ukrainy przemawia to, że jest słabsza.

"Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo."
Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
słabsza i mało prawdopodobne, że tak się wzmocni, aby nam zagrozić!!!
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
14. Waffen-Grenadier-Division der SS ukrainische utworzona została w 1943 roku, zgłosiło sę wtedy  80 tysięcy ochotników
Przysięgę wojskową składali słowami:
Na całe życie będę wierny Adolfowi Hitlerowi, jako wielkiemu wodzowi niemieckich sił zbrojnych, wielkich Niemiec i nowej Europy
,
Choć był zakaz posługiwania się językiem ukraińskim, pomimo to dywizja cieszyła się dużą popularnością wśród Ukraińców, o czym świadczą przypadki przekazywania ochotnikom sztandarów ukraińskich jednostek z I wojny światowej i tłumaczenie skrótu SS jako Strzelcy Siczowi.
Może służącym w jednostkach Africa Korps mówić, że służyli w AK :))))
Obrazek użytkownika max

max
Z premedytacją nie napisałem w formie felietonu, tylko w formie suchej notki informacyjnej.
Właśnie to przyznanie się do winy Ukraińców jest warunkiem sine qua non jakiejkolwiek współpracy, dobrych stosunków na przyszłość, czy choćby - naszej sympatii.
Ale już widać jacy ludzie przejęli władzę na Ukrainie, nie są w niczym lepsi od Janukowycza, tylko "orientację" posiadają cokolwiek inną. "Europejską".

Słyszałaś, że złodziejka Tymoszenko będzie startować w wyborach prezydenckich? Tak, bo posadzili ją za złodziejstwo - nawet jeśli zrobił to promoskiewski bandyta Janukowycz.

Myśmy się nigdy nie upominali. Co prawda, jakie może być zadośćuczynienie za dzieci nabijane na sztachety - żadne. Niech choć powiedzą: "to było złe". A nie: Bandera ma u nich pomniki, a nasze władze, konsekwentnie, od lat, milczą. W imię.. .w imię czego?

Zbrodnia jest zbrodnią, ludobójstwo jest ludobójstwem, koniec, kropka.

A z tym Wiatrowyczem, Michnikiem i Kwaśniewskim - ciekawe, prawda?
I mało kto wie - akurat się doszperałem - jeśli trzeba, podam źródła, choć nie są trudne do znalezienia (o wszechmocny Internecie).

To, że znalazł się tam osobnik pokroju Wiatrwycza, to jeszcze nic. Ale to, że najpierw był archiwistą w pewnej, wspomnianej, instytucji, a teraz decyzją Rady Ministrów zostaje szefem ichniego IPN - to już znaczące.

Nota bene - kuda mi tam - ale biednego księdza Isakowicza-Zaleskiego Sakiewicz wywalił i publicznie opierniczył, za... brak "patriotyzmu". Przypomniało mi się, bo piszę, na swoją własną marną miarę, ale podobnie o tych samych sprawach. Na szczęście, nie mamy w redakcji Sakiewicza. ;)

A co do tego ostatniego - po wzmiankowanej akcji stracił u mnie z 200 punktów, z kilku przyczyn. Niestety.

 

"Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo."
Obrazek użytkownika Signa

Signa

Większość partii ma programy ;-) Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (poprzednia nazwa, mniej medialna: Соціал-Національна партія України), także program wypracowała. Długi, socjalistyczny w treści (znacjonalizować i rozdawać wielodzietnym ale etnicznie pewnym za darmo, itp.), nudny w formie, jak to program.
Są tam punkty rozsądne i tzw. kontrowersyjne.
Są i takie, które uderzają w Polaków na Ukrainie. (Tu uwaga do Autorytetów Moralnych: wiem, że teraz wszyscy jesteśmy Ukraińcami i nieładnie mówić inaczej, wiem, że to wszystko tylko walka o wolność i niezależność od Rosji, ale nie staram się u Państwa o certyfikat koszerności, więc nie przejmę się połajankami Szlachetnych Pań, Walczącego za Hromadska.tv, ani spuszczanego ze smyczy Bulteriera). Te rzeczy przerobiliśmy już na Litwie (tzn. Państwo nie, bo Państwo tylko bardzo współczują, ale przecież... itd.)

Kilka cytatów:
O obywatelstwie:
2. Дозволити набувати громадянство України у виняткових випадках особам, які легально проживають в Україні не менше ніж 15 років, вільно володіють українською мовою, знають українську історію та зміст Конституції України, склали присягу на вірність Україні та відмовилися від всіх громадянств, до яких належали. Заборонити цим особам набувати громадянство України, якщо їх притягали до кримінальної відповідальності

4. Викорінити незаконну практику подвійного громадянства. Позбавляти українського громадянства осіб, які приховують те, що вони є громадянами іншої держави.

O mediach:
21. Позбавляти ліцензій ті ЗМІ, які порушують мовне законодавство, принижують національну гідність українців, поширюють дезінформацію або здійснюють антиукраїнську пропаганду.(To tak przy okazji możliwości dialogu o Wołyniu).

23. Збільшити ввізне мито на іноземну поліграфічну, аудіо- та відеопродукцію. Запровадити податок на ретрансляцію іноземних радіо- та телевізійних програмних продуктів, тиражування та прокат музичної і кінопродукції. Спрямувати отримані кошти на розвиток національного інформаційного простору.(W ten sposób Litwini uporali się z "problemem" polskiej prasy, mediów i drobnych druków u siebie).
Bezpieczeństwo i ochrona przed terrorozmem:
14. Запровадити обов'язкову реєстрацію іноземних громадян, які прибувають на територію України, в місцевих органах МВС. Запровадити, у зв'язку з загрозою міжнародного тероризму та злочинності, єдину систему біометричного контролю для всіх, хто в'їздить в Україну (база даних відбитків пальців, сітківки ока тощо).

A propos dostępu do edukacji akademickiej:

16. Забезпечити місця в гуртожитках вишів першочергово українським, а не іноземним студентам.
Ten ostatni punkt jest już w praktyce po cichu realizowany od dawna w odniesieniu do polskich studentów z obywatelstwem ukraińskim.
Oczywiście to tylko partia o pięknej nazwie, złożona z ludzi walczacych z niedobrym Putinem. Założyli ją m. in. członkowie stowarzyszenia Weterani Wojenni Afganistanu. Znaczy, walczyć "z Ruskimi" umieją od dawna ;-) 

Obrazek użytkownika max

max
O. Tylko źródło podłe. ;)
A skala to 0-100. :)
Tak na marginesie - słyszałeś Waść, że pan Sakiewicz zamierza procesować się z portalem kresy.pl? Niestety, z braku czasu, nie doczytałem dokładnie o co - nie zweryfikowałem też wiarygodności informacji, więc nie piszę tego ze zwykłą 101% pewnością.

"Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo."
Obrazek użytkownika Traube

Traube
A mimo to warto się z nią zapoznać, a już zwłaszcza z krótką dyskusją pod tekstem. Poza jednym debilem, wedle logiki którego wymordowanie nawet kilku milionów ludzi nie jest ludobójstwem dopóki nie stwierdzi tego jakiś sąd, wszystkie opinie są normalne i zdrowe.
Obrazek użytkownika nurni

nurni
jest.
Najbardziej antyrosyjskie dziś państwo w Europie - któremu już połozono łapę na częsci terytorium - a koncentracja wojsk rosyjskich przy granicach jest powszechnie znana, zatem to najbardziej antyrosyjskie państwo powinnismy traktować z taka samą nieufnością jak człowiek radziecki.

Nie lekceważe informacji o Wiatrowiczu. To nie jest dobra wiadomość gdy szefem tamtejszego IPN zostaje ktoś kto neguje ludobójstwo na wołyniu i przedstawia je jako prędzej jakies tam wypadki wojenne.
Ale skoro jesteśmy przy IPN...
Wiatrowicz, i w ogóle Ukraina, była chyba jedynym państwem b ZSRR która otworzyła tajne archiwa byłej NKWD. Z Wiatrowiczem współpracował i śp Janusz Kurtyka (mozna się pooburzać!) gdyż ukraińskie dokumenty byłej NKWD są bardzo cennym źródłem informacji o innym ludobójstwie na Polakach. Tym rosyjskim. Starobielsk i takie tam.

Zatem 5 lat temu (za czasów prezydentury Juszczenki i prezesury Kurtyki) współpraca naszego IPN z organami państwa ukraińskiego (w tym z SBU) kwitła. 

Co do portalu kresy.pl
Nic mi nie wiadomo by Sakiewicz miał się procesować z portalem wyspecjalizowanym w fałszywkach.
Wiecej - wydaje mi się że byłby to błąd....

Usmiech.

Więcej notek tego samego Autora:

=>>