Dziecinne pytania (Łukasz Rzepecki)

 |  Written by Rosemann  |  3
Pan Łukasz Rzepecki jeszcze się na dobre w polityce nie zadomowił a wygląda na to, że właśnie na dobre z niej wylatuje. Tu i owdzie się jeszcze pokaże ale jeśli ma nadzieję, że ktoś się o niego upomni, to większy z niego naiwniak niż sadzą ci, co sadza, że wielki z niego naiwniak. Nikt ani nie potrzebuje ani nie stanie w obronie kogoś, kto zachowuje się tak, jakby wiedze o świecie polityki czerpał wyłącznie z uroczej ramoty sprzed Wielkiej Wojny „Pan West jedzie do Waszyngtonu”.

Myślę, że pan Rzepecki nigdy tego filmu nie oglądał ale i tak powinien wiedzieć, że takie historie jak ta jego i ta  Jeffa Smitha kończą się dobrze tylko wtedy, gdy dzieją się w Hollywood i gdy Jeffa Smitha gra James Stewart. W innych warunkach kończą się źle.

I w sumie dobrze, że się pan Rzepecki skończył bo polityka to nie Hollywood a naiwniacy w niej są czasem groźni jak nieopatrznie odbezpieczony rewolwer.

Niemniej na krótki lot i szybki upadek (The Rise and Fall ) Łukasza Rzepeckiego, chyba już właściwie niegdysiejszego posła Prawa i Sprawiedliwości można spojrzeć, wyzwalając się choć na chwilę z uwikłań mentalnych i politycznych afektów jak na współczesną wersję baśni o nowych szatach cesarza.
Całe tłumaczenie jego przewin przez moją ulubioną posłankę i zarazem rzeczniczkę Prawa i Sprawiedliwości blednie i traci powagę za sprawą wtrąconego na koniec wątku dotyczącego próby pozbawienia immunitetu klubowego kolegi, którego poseł innego stronnictwa chciał pozwać zarzucając mu pomówienie. Takie postawienie sprawy czyli wysłanie komunikatu, że „Amicus Plato” a prawda niech się wobec partyjnej solidarności, mówiąc kolokwialnie, idzie walić, źle świadczy o tych, którzy do Rzepeckiego maja o to żal. Bo tak rzecz widząc prezentują gangsterski punkt widzenia.

I wcale ich nie tłumaczy z pozoru logiczna acz wynikająca z zacietrzewienia albo z poczucia krzywdy Rzepeckiego nieprawdziwa paralela między ponad 65-letnim Jarosławem Kaczyńskim a sędziami Sądu Najwyższego. Z pozoru logiczna bo niby czemu 66-latek może być w rządzie a nie może być w sądzie?  Oczywiście nie podpowiem Rzepeckiemu. Skoro sam nie wie to jest tam, gdzie jest przypadkiem albo innym nadzwyczajnym zrządzeniem losu.

Ale wywalanie Rzepeckiego za to, że domagał się konsekwencji w realizacji wyborczych obietnic czy programu, z którym PiS szedł do wyborów też kiepsko wygląda gdy pamięta się, że jednym z „tekstów kanonicznych: tych wszystkich, którzy wspierali PiS była lista niespełnionych obietnic Tuska i Platformy Obywatelskiej. Oczywiście ci, co na pamięć potrafią wymienić normalnie i wspak niezliczone i niedotrzymane obietnice Tuska nie pofatygują się sprawdzić czy ma Rzepecki rację z tym programem czy zwyczajnie zmyśla. Czy PiS obiecał znieść lub ograniczyć immunitet czy nie obiecywał. Nie sprawdzą bo przyjmują rękojmię Kaczyńskiego. A raczej tych, co mówią w jego imieniu.

Nie będę bronił Rzepeckiego jako polityka, bo polityk z niego żaden. Swoim zachowaniem po ogłoszeniu nadchodzącej relegacji z rządzącej partii pokazuje, że nie dojrzał a być może nigdy nie dojrzeje do polityki. I nie jest to zarzut bo przecież nie każdy musi „robić” w polityce. Może nawet to dobrze świadczy o chłopaku.

Prawdą jest, że polityka niezbyt chyba kocha tych, co od początku do końca chcą być słowni, uczciwi i przyzwoici. I tak chyba ma być. Polityka to brudna robota i tyle.

Niemniej nie zaprzeczę, że naiwne, dziecinne pytania Łukasza Rzepeckiego, te o odpowiedzialność za słowa, za składane obietnice, te o właściwe rozumienie pojęcia „lojalność” są naprawdę ciekawe i godne uwagi. I niestety bardzo uniwersalne. Przy nich trudno nie zastanowić się czy król przypadkiem nie jest nagi.
5
5 (1)

3 Comments

Obrazek użytkownika ro

ro
Ile było przypadków w historii ludzkości, żeby - już nie w polityce, ale zupełnie prywatnie składający obietnice, czasem przysięgi, dotrzymał je literalnie co do joty?
Oczywiście, tak postawione pytanie otwiera drogę do świętego oburzenia, że "w takim razie można obiecać wszystko". Błąd. Nawet twór tak doskonały jak Windows czasem się zawiesza i wymaga jakże irytujących aktualizacji i nakładek. Wiemy o tym, a mimo wszystko zawierzamy systemowi operacyjnemu całe nasze wirtualne życie, a nawet to z "pogranicza realu". 
 
Dowcip polega na tym, żeby wyczuć, czy amant do naszego wyborczego serca (i portfela) po pierwsze obietnice uczynienia z naszego życia raju składa bez "wyborczego podtekstu", a po drugie czy ma wystarczajacy potencjał do ich spełniania, czy tylko "pierś cherlawą wytęża".

Co do "Szeregowego Posła" i jego obietnic - spodobała mi się wypowiedź Janusza Szewczaka: 
"Lubię posłów Kukiz’15, ale oni są jak fajne dzieciaki, które chcą zjeść wszystkie słodycze jednego dnia".

 
Obrazek użytkownika krisp

krisp
Co  się dziwić. Młody to durny. Przejął się swoją rolą i wymyśłił, że jak PiS obiecał, to ma się ziścić natentychmiast. Niestety, zabrakło chłoptasiowi ROZTROPNOŚĆI i PRZEBIEGŁOŚCI, bo polityka to nie zabawa dla naiwnych chłopców, szczególnie kiedy za przeciwnika ma się partie dyszące żadzą mordu, bo właśnie straciły wpływy i , co ważniejsze, POTĘŻNE PIENIĄDZE (vide afera VAT-owska; przecież ktoś te środki "zagospodarował" i nie mówcie, że to tylko jacyś cwaniacy zza granicy, albo co). Tak czy owak, młody naiwny wyszedł na MIĘCZAKA, a PiS-owi potrzebne są WALCZAKI, a to już inna kategoria, do której Pan Poseł Rzepecki sie nie łapie, choćby ze względu na naiwność. 

Pozdrawiam

​krisp
 

Więcej notek tego samego Autora:

=>>