Koronawirus wyzwaniem dla Kościoła

 |  Written by zuberegg  |  21

Kościół Polski zawsze gdy na nasz kraj spadały nieszczęścia był instytucją wokół której gromadził się cały naród. W momentach nieszczęć Kościół zawsze wychodził poza swoja typową duszpasterską rolę i stawał się podporą naszej państwowości, jej wzmocnieniem. Tak działo się od chrztu Polski, pierwszego biskupstwa, aż po komunistyczną zarazę na którą okazał się skuteczną  odtrutką już od czasów I Wojny Światowej. Dziś w czasie pandemii Kościół również powinien wyjść ze swej klasycznej roli i zacząć pełnić rolą jaką zawsze w naszej historii pełnił w takich momentach. 

Dziś gdy Kościół jest osłabiony skandalami seksualnymi czy problemami wewnętrznymi jest to szczególnie ważne także dla zadośćuczynienia tym których zaufanie stracił bądź nadwątlił. Kościół powinien pokazać że nadal może i potrafi być podporą państwa w trudnym dla niego momencie. Tym bardziej że z oczywistych powodów wierni nie mogą do nie przyjść, on powinien wyjść do społeczeństwa. Organizowanie posługi w internecie jest absolutnym planem minimum. Kościół Polski jako instytucja powinien wesprzeć finansowo służbę zdrowia, przekazując np. wszystkie za posługę w tym czasie na walkę z koronawirusem. Posiłki dla medyków, chorych czy przebywających w domowych kwarantannach odwiedzanie starszych czy samotnych to jest zadanie misyjne Kościoła w tym trudnym czasie. Jak apostołowie musi iść do ludzi. Kraj, społeczeństwo muszą ponieść wyrzeczenia, to i Kościół musi, a przynajmniej powinien. Ma coś do udowodnienia....   

PS. Znam i cenie to co robi Caritas. Teraz jednak czas na więcej
Ilustracja: https://www.washingtontimes.com/news/2020/mar/12/closing-congress-and-churches-for-the-coronavirus-/ @danz.

5
5 (2)

21 Comments

Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Wprowadzono  najpierw konieczność ograniczenia liczby wiernych na Mszy św. do 30 osób. Teraz już do tylko 5 (!) osób. Prowadzi to do likwidacji ofiar na tacę. Stałe wydatki na energię i podatki natomiast pozostały.
Pomijam tu dotkliwą i bolesna dla wielu WIERNYCH konieczność rezygnacji z bezpośredniego udziału w Eucharystii.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że  kosztami stałymi są też podatki. Proboszcz musi zapłacić je bez względu na to, czy ktoś da na tacę, czy nie. Jest to  swego rodzaju podatek "pogłówny" czyli od każdego mieszkańca zamieszkującego teren parafii. Czyli proboszcz płaci podatek ryczałtem także za tych, którzy do przynależenia do społeczności parafialnej się nie poczuwają z najróżniejszych powodów. Np. wyznawanej innej niż katolicka wiary, za agnostyków i ateistów, za tych, którzy dają na tacę w innej parafii, bo chodzą np. do kościoła w parafii sąsiedniej.
Czy gmina zrezygnuje z pobierania tego podatku od parafii na czas pandemii? Nie sadzę! Premier, Morawiecki  nie jest w stanie tego wymóc, natomiast skrajnie rozszerzył wymogi co do udziału wiernych w nabożeństwach w kościołach. Wielkość i KUBATURA naw kościelnych jest nieporównywalna do kubatury czy ilości miejsc w tramwaju, autobusie czy w metrze i pociągu. Nie trzyma się to w żadnej mierze z sensem, logiką statystyczną. Także z tym, że grupy uczestniczące w nabożeństwach są dużo bardziej mniej zmienne niż np. w komunikacji.
Wymaganie danin od Kościoła na służbę zdrowia w tym świetle nie jest właściwe. Zwłaszcza gdy wiele parafii boryka się z trudnościami finansowymi. To parafianie ponoszą przecież ciężar utrzymania swoich parafii a nie ksiądz proboszcz. To ich dobrowolne datki są ponownie opodatkowywane!

 
Obrazek użytkownika zuberegg

zuberegg
Jeśli finanse Kościół będzie stawiać na pierwszym miejscu znaczy ze nei jest potrzebny.....
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Wszystko zależy od tego, jak ktoś rozumie pojęcie "Kościół". Dla mnie pojęcie to oznacza olbrzymie rzesze wiernych na całym świecie. Rzesze wiernych przesłaniom Ewangelii naszego Założyciela. Tych, którzy są także odpowiedzialni za materialne sprawy swoich rodzin, a zatem także swoich wspólnot parafialnych. Regularnie corocznie nasza parafia utrzymuje  kierunkowo skierowaną pomoc finansową dla dwóch rodzin syryjskich. Indywidualnie także pomagamy  Kościołowi na wschodzie. Pod tym względem jako członkowie Kościoła nie stawiamy finansów na pierwszym miejscu. Na drugim powinniśmy.
 
Obrazek użytkownika zuberegg

zuberegg
Pisałem o Kościele jako instytucji i uwazam że jak wszyscy winien ponieść wyrzeczenie. Więcej powinien dać przykład jako pierwszy....
Obrazek użytkownika Katarzyna

Katarzyna
Płomienny apel, który sprowadza się do; dajcie kasę. Kasa Kościoła  jest kasą wiernych. Czekam na apel opodatkowania kościoła na rzecz koronawirusawink. Zapewne takie datki po zakończeniu epidemii będziemy rzucać na tacę, ale to nie jest główne zadanie naszych pasterzy.
Już tu w jednym z komentarzy przeczytałam ważne przypomnienie: Kościół to my, wierni. Różne są formy pomocy i to się dzieje.
Sprowadzanie Kościoła do kasy i pomocy charytatywnej jest czynieniem z kościoła, instytucji i fundacji charytatywnej. Tych mamy pod dostatkiem.

Rolą Kościoła jest głoszenie Ewangelii i udzielanie sakrametów, pocieszenie i wzmocnienie, a nie zbieranie datków.
Owszem, z Ewangelii wynika potrzeba niesienia pomocy. Pomoc wynika z wiary i jest sprawdzianem wszystkich, którzy należą do Kościoła. Dzielenie nas na  kościół i społeczeństwo to pomysł niezbyt fortunny, choć niestety   często używany. 
Obrazek użytkownika zuberegg

zuberegg
Płomienny apel, który sprowadza się do; dajcie kasę. 
Wspomóżcie chorych i potrzebujacych. Bądźce solidarni ze swoim ludem....
Pisałem tekst w trosce o Kościół jako instytucję....Dziś jest on nieobecny...A nieobecni...
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Przesyłam informację nadesłaną przez Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski, że dzięki życzliwości Telewizji Polskiej oraz dyspozycyjności Ojca Jacka Salija OP, TVP3 w paśmie ogólnopolskim nadawać będzie „Rekolekcje z dominikaninem Jackiem Salijem”.
Nauki będą emitowane o godzinie 20.40 w dniach 25, 26 i 27 marca br. (środa, czwartek, piątek), zaraz po transmisji Mszy Świętej z Jasnej Góry. Długość poszczególnych odcinków przewidywana jest na 20 minut.
Proszę powiadomić wiernych o tej możliwości uczestniczenia w wielkopostnych ćwiczeniach duchowych za pośrednictwem transmisji telewizyjnej.
Obrazek użytkownika Katarzyna

Katarzyna
Rzecz w tym, że ten kościół instytucjonalny prowadzi wiele przedsięwzięć, które wymagają naszych ofiar.  Epidemia minie i każdy wróci do kościoła, albo nie. Teraz trzeba wesprzeć swoje parafie, bo opłaty czekają za prąd, pensje organistów, również za prowadzone remonty. Pokażmy, że jesteśmy wspólnotą odpowiedzialną również za nasze parafie. Niech się wrogowie nie cieszą, ze epidemia załatwiła polski kościół.
Obrazek użytkownika zuberegg

zuberegg
 Niech się wrogowie nie cieszą, ze epidemia załatwiła polski kościół.
Wolałbym widzieć ich bezsilnosć...
Obrazek użytkownika Danz

Danz
Kościół, aby wspomóc innych musi "dostać datki" od swoich wiernych. Jak na razie finanse Kościoła, jako instytucji, są coraz skromniejsze. Nie zdziwię się jeśli na jesieni, część majątku kościelnego zostanie zlicytowana.
2 mln. bezrobotnych ograniczy konsumpcję, a także ofiary w lokalnym kościele.
To dopiero nas czeka.
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Obrazek użytkownika zuberegg

zuberegg
Nie zdziwię się jeśli na jesieni, część majątku kościelnego zostanie zlicytowana.
Mogę się założyć że nic takiego nei nastąpi
Obrazek użytkownika Danz

Danz
Zobaczymy jak długo potrwa ta epidemia i jakie przyniesie straty kościołowi.
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Obrazek użytkownika Danz

Danz
Według najnowszych wykresów, zakażonych będzie nadal przypadać na początku maja.
Czy wtedy będzie można ogłosić "koniec epidemii" oto jest pytanie. Totalni mówią otwartym tekstem: "zrobimy wszystko, żeby nie doszło do wyborów".
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Obrazek użytkownika zuberegg

zuberegg
"zrobimy wszystko, żeby nie doszło do wyborów"

Bez pomocy Gowina będą bezradni....
Pozdrawiam

Więcej notek tego samego Autora:

=>>