Czy powróci autor finansowych sukcesów Elewarru?

 |  Written by sprzeciw21  |  0
Czy dr Daniel Alain Korona, autor sukcesów finansowych państwowego Elewarru z lat 2018-2022 powróci na czele Spółki? Czy tzw blok demokratyczny zgodzi się na niezależnego prezesa?

Nie wiemy, w jakiej kondycji jest teraz Elewarr, który kupował po żniwach w 2022 r. drogie zboże, oraz tego, z jaką stratą zamknie się rok gospodarczy - pisał tuż przed wyborami portal farmer.pl. Organa korporacyjne Elewarru (powołane przez Krajową Grupę Spożywczą) nie spieszą się z publikacją tych wyników. Najwyraźniej nie ma się czym chwalić. Krążą nieoficjalne informacje nt. gigantycznej straty. Gorzej także ten rok źle się zapowiada, a jak twierdzi portal farmer.pl w celu jakiegoś zaciemnienia tego faktu zmieniono rok obrotowy. Nie mając dostępu do informacji trudno potwierdzić lub zaprzeczyć tym doniesieniom. Trzeba poczekać do stycznia, kiedy nastąpi ujawnienie wyniku finansowego za rok 2022/23.

To co z całą pewnością można stwierdzić, że Elewarr przestał być spółką samodzielną, a ingerencja KGS w funkcjonowaniu tej spółki jest zbyt daleko idące. Do tego należy dodać inerencja polityczna takie jak np. ogłaszanie cen skupu przez ministra rolnictwa, zapowiedzi inwestycji bez właściwego rozeznanie sytuacji finansowej Spółki (ostatnio KGS ogłosił wielkie plany dotyczące elewatora Krupiec), obsadzanie stołków kierowniczych partyjnymi działaczami.

To wszystko stało się możliwe, dzięki usunięciu w lipcu 2022 roku dra Daniela Alain Korony, który uchodził za niezależnego prezesa i nie akceptującego wiele pomysłów rządzących. Za jego czasów Spółka biła rekordy zarówno pod kątem terminu spłaty kredytu skupowego jak i zysków netto.. Spółka Elewarr przez cztery lata zarządzana była przez fachowca, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki doprowadził do wyjścia zbożowego giganta na prostą. Dalej wszystko potoczyło się jak w baśni, ale z gatunku tych ponurych. Jak wynika z dostępnego sprawozdania finansowego w KRS-ie, w roku 2021/2022 spółka Elewarr osiągnęła rekordowy zysk brutto 48.505.501,37 zł, czyli netto – 40.112.864,93 zł. Nigdy wcześniej takiego wyniku w swej 30-letniej historii spółka nie osiągnęła - stwierdzał portal propolski.pl.

Mimo tych wyników, Koronę odwołano. Jeżeli prawdą są krążące informacje o bardzo złej sytuacji Spółki, czy zatem nie było sensowne by wrócił na jej czele prezes, który miał pozytywne wyniki?

Zapewne, ale tej decyzji nie podejmą obecne władze. Pytanie co zrobi następny rząd KO-TD-Lewica. Czy postawi na tzw. technokratę nie znającego Spółki (z dużym prawdopodobieństwem upadku Spółki) czy też na fachowca znającego Elewarr, jego pracowników, lubianego przez załogę i który już wykazał się wypracowaniem Spółki z tarapatów finansowych. Przypomnijmy:

W 2018 roku Korona ponownie został prezesem Elewarru. Zastał Spółkę ze stratą (2017/2018) – 17,2 mln złotych. Przez następne lata bił kolejne rekordy terminu spłaty kredytu skupowego lub zysków. Już w pierwszym roku 2018/2019 roku Spółka osiągnęła dodatni wynik 0,93 mln zł, w 2019/2020 – 1,676 mln zł. W kolejnych latach uzyskiwała już historyczne rekordowe zyski netto, tj. 15,76 mln zł w 2020/2021 i 40,1 mln zł zysku w 2021/2022. 

Jednakże wadą Korony - dla polityków i urzędników - jest jego niezależność i fakt że był radyklany obrońcą Elewarru.W wywiadzie opublikowanym w Wiadomościach Bieżących Salonu24.pl, Korona stwierdził: Elewarr był małą spółką handlową, powiem wręcz spekulacyjną. Potrzebuje dużej swobody, niezależności i szybkości w działaniu. W maju ubr zarząd KGS zapewniał o poszanowaniu autonomii Spółki i tego nie dotrzymał. Od ponad roku Spółka jest dostosowywana do procedur, wymogów i kultury korporacyjnej KGS. Priorytetem staje się wypełnienie sprawozdań KGS, a nie handel czy zarabianie pieniędzy. W takiej strukturze i atmosferze taka spółka jak Elewarr traci efektywność. Nie wiem, czy będzie do czego wracać. Elewarr musiałby być ponownie autonomiczną spółką a to wymaga ustanowienia innych niż obecnie relacji z Krajową Grupą Spożywczą i z politykami. Ponadto musiałbym mieć carte blanche w sprawach Spółki. Nie interesuje mnie rola wykonawcy poleceń i pomysłów nierealistycznych.

Jest zatem oczywiste że Korona nie będzie się godził na dalsze podporządkowanie Elewarru - KGSowi. Do tego ma dobre relacje z organizacjami rolniczymi (jest zresztą pełnomocnikiem związku rolniczego o tej samej nazwie, ale to czysty przypadek). Takiego menedżera pozbyło się Prawo i Sprawiedliwość. Czy przyszli rządzący zatem sięgną po Koronę, zwłaszcza że sytuacja w rolnictwie jest trudna, i potrzebni są fachowcy.

Przekonamy się.

zob. też:

https://blog-n-roll.pl/pl/daniel-alain-korona-bilans-mojej-prezesury-jest-pozytywny
 
5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>