Dwa słowa w sprawie opuszczonych rajtuzek rajtingu

 |  Written by karlin  |  6

No nie obniżyły. Świnie.

A przecież każdy, kto widział film "The Big Short" wie, że jak stwierdziła w nim członkini kierownictwa "Standars&Poor`s", oni muszą dawać bankom takie rajtingi, jakie te banki chcą, bo inaczej bank pójdzie do konkurencji. Owa Pani nosiła także ciemne okulary, jak Zbyszek Cybulski u Wajdaka, "bo coraz gorzej widzi".

No więc, co? Banki za mało dały? Pewnie tak. A to może oznaczać, że nie mają aż tyle, albo że przewidują, iż mogłaby to być inwestycja stracona, na której więcej zyskali by ci wszyscy, którzy postawili by na wciąż mocne fundamenty polskiej gospodarki. I zająli by na rynku odwrotną pozycję. No wlaśnie, nie ci "dobrzy", "mądrzy" i tak dalej, ale ci, co obstawiają inaczej.

Chyba jedyny problem, jaki miałem z "The Big Short", poza tym, że lekko przynudzał, to była próba przedstawienia tych, bez których żadna spekulacja nie może mieć miejsca, a żaden rynek finansowy nie jest w stanie na dłuższą metę funkcjonować, zamieniając się w krótkookresową "piramidę", czyli stawiających na odwrotny trend, jako tych "dobrych".

Bo jeszcze ktoś z młodych, o otwartych kredytach i zamkniętych umysłach w te brednie uwierzy.

Aha, no i naprawdę warto zapamiętać, a to się pojawia w końcowych napisach, czym się obecnie zajmuje ów "geniusz" (postać autentyczna, w filmie świetny Christian Bale), który pierwszy miał przewidzieć kryzys 2007 r.

Handlem i spekulacją wodą.

5
5 (2)

6 Comments

Obrazek użytkownika ro

ro
Bloger Koleś napisał:

"Mój ulubiony niemiecki satyryk Volker Pispers opowiadał niedawno publicznie, że jest dwa razy do roku (jest, potwierdzam, sam słyszałem) taka sobie agencja, która publikuje nastroje gospodarcze w Niemczech. To znaczy dzwoni do managerów i pyta ich, jak tam ich oczekiwania byznesowe. I na to oczywiście czekają media, by głosić. Prawda jest zaś taka, że kto to tam wie, co będzie jutro? CO będzie za tydzień? Za miesiąc? Gdyby ktoś w roku 1989 powiedział, że jest jakiś kraj Estland, to pewnie by usłyszał, by się nie wygłupiał i pewnie mu chodzi o Legoland i że się przejęzyczył. Ale wracając do owych badaczy nastrojów i managerów, bo ich Pispers określił tak: “Wróżbici z fusów do kawy dzwonią do posiadaczy szklanej kuli z pytaniem o przyszłość”. I to jest banalna prawda o tych wszystkich ratingach".
Obrazek użytkownika karlin

karlin
Te wszystkie agencje to taka odmiana imperialistycznego kaszpirowskiego, który pojawia się od czasu do czasu w mediach i woła "Bój się!", a wszyscy trzepoczą, jak liście osiki, albo - "Nie macie się czego obawiać!" - i większość popuszcza z radości.

Oczywiste błazeństwo i kuglarstwo, ale roli obwoźnych, jarmarcznych komiwojażerów strachu, rechotu i skretynienia w druzgotaniu zdrowego rozsądku, nie sposób w dziejach świata przecenić.   
Obrazek użytkownika karlin

karlin
To za trudne słowo. Jest biblioteczka Myśli Praojca Adama, są Wynajęci, więc nie trzeba się męczyć.

Przecież ich najważniejszą cechą była i jest absolutna przewidywalność.  
Obrazek użytkownika Danz

Danz
Kiepsko im to wyszło.  Opozycja zagrała vabank, będą debatować na temat TK.  No i teraz będą się szukali z marszałkiem Kuchcińskim w różnych salach i salkach sejmu.  Żenada.  Na końcu okaże się, że będą dwa różne spotkania, dwie różne konferencje prasowe i dwie różne narracje tego co się stało.
To już nawet nie jest śmieszne.
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
o tym, że nie mają one żadnego znaczenia w ocenie kondycji kraju przekonują dziś czerskie z przybudówkami, a leminżeria ochoczo podjęła temat. No bo jakież to znaczenie, wszak Lehman Brothers krótko przed upadkiem miał najwyższy rajting..... surprise
A piękna Joanna z PO dodała, ze skoro nie obniżyli, to znaczy, że jest bardzo źle i przygotowują się do obniżenia....
Robi się poetycznie wink
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."

Więcej notek tego samego Autora:

=>>