Józef Wisarionowicz, ojciec naszej wolności

 |  Written by Rosemann  |  7
Kiedyś, kiedy niezawodny Andrzej Romanowski przy okazji ubiegłorocznych urodzin Wojciecha Jaruzelskiego, nie pierwszy raz starał się uświadamiać Polakom dramatyczne wybory i heroiczne przewagi naszego bohatera narodowego, napisałem tekst „Pomnik Feldmarszałka Keitela”* (forma nazwiska jak w tamtym tekście, wiem, że powinno być inaczej). Zasugerowałem w nim, że zanim będziemy Jaruzelskiemu, w podzięce za to, że siadł do okrągłego stołu, stawiać pomniki, powinniśmy pomyśleć o monumentach dla niemieckiego feldmarszałka, który też kiedyś usiadł do stołu, kończąc swoim podpisem koszmar znacznie większy niż nasza sowiecka niewola. Analogia ta była w mojej ocenie bardzo celna, gdyż tak samo Keitel miał wybór jak Jaruzelski. Gdyby go mieli bez ograniczeń, krew pewnie lałaby się, lała, lała jeszcze długo.

Przypomniałem sobie ten tekst, gdy przeczytałem o kontrowersjach, jakie wywołał projekt uchwały, przygotowanej przez SLD na okoliczność jutrzejszej rocznicy uruchomienia naszego „mebla wolności”**. Po sławetnej „czerwonej książeczce” autorstwa SLD przyznam, że zaproponowana treść jakoś szczególnie nie szokuje. Oczywiście nie szokuje a nawet zaskakuje pozytywnie ale  jako treść autorstwa SLD. Kontrowersje w ocenie przeciwników takiej treści uchwały wzbudziła część, w której dziękuje się „wszystkim, którzy przyczynili się do koncepcji porozumienia narodowego” i podkreśla się „mądrość i patriotyzm” jego twórców. Myślę, że problem głownie w tym, kto był twórcą oraz w odgadnięciu czy kierowała nim mądrość czy raczej patriotyzm. Ale porzućmy żarciki.

Kontrakt ów nigdy chyba nie przestanie budzić kontrowersji. Po latach w ocenach tego zdarzenia równie często jak wspomniany „patriotyzm” pojawia się też „oszustwo”. Tylko mądrości nikt nie neguje. Mądrości tej strony, która za ten mebel została zawleczona.

Gdyby literalnie, choć mniej poważnie podejść do treści uchwały i do umieszczenia w niej wszystkich, bez wskazania,  wyraźnego wyróżnienia którzy z nich chcieli a którzy musieli, można zaryzykować dołączenie do tego grona także i postaci umieszczonej w tytule. Wszak nie da się zaprzeczyć, że żadne „porozumienie narodowe” nie byłoby absolutnie możliwe, gdyby „wujek Soso” wcześniej nie zafundował nam „narodowego nieporozumienia”. W pakiecie z tymi, którzy w przyszłości mieli się „przyczyniać”.
 
* http://iirosemann.blogspot.com/2013/07/pomnik-feldmarszaka-keitela.html
** http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/450006,rocznica-okraglego-stolu-politycy-spieraja-sie-o-uchwale-sejmu.html
 
5
5 (5)

7 Comments

Obrazek użytkownika Danz

Danz
Słuszna uwaga, gdyby nie wujek Soso, nasz dobroczyńca, to ani mordercy z KPP, ani towarzysze z SB nie mieliby tyle "pracy" nad krnąbrnym polskim narodem.  Ale są już widoczne postępy, ludziska głosują to na pijanego Kwacha, a to po katastrofie smoleńskiej na rubasznego "bulu", można powiedzieć, że jednak coś się w tym niegdyś dumnym narodzie "złamało".
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Obrazek użytkownika Rosemann

Rosemann
Niestety. Dla nich nie ma emerytury.
Pozdrawiam serdecznie
Obrazek użytkownika Geolog1988

Geolog1988
Dobry wieczór.

Proponuję pójść jeszcze dalej - mianowicie podziękować Marksowi, Engelsowi i Leninowi, ponieważ to dzięki ich mądrości powstał komunizm a przecież, gdyby komunizm nie powstał, to nigdy nie doszłoby do "Okrągłego Stołu". To dopiero była mądrość... ;-)

Pozdrawiam Serdecznie ;-)
Obrazek użytkownika Danz

Danz
Nie cofajmy się tak bardzo, bo niedługo będziemy musieli podziękować Kainowi (protoplaście wszystkich komunistów i "resortowych przodków").
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Obrazek użytkownika Geolog1988

Geolog1988
Byłaby to obraza dla "komunistycznych humanistów", którzy odrzucają istnienie Boga a przez to nie uznają treści zawartych w Piśmie Świętm ;-) Dziękując Kainowi zdradziliby swoją ideologię ;-) Podziękowania dla Marksa, Engelsa i Lenina w zupełności powinny wystarczyć ;-)

Pozdrawiam ;-)
Obrazek użytkownika Danz

Danz
Racja, a obrażeni mogliby wyrwać paznokcie, albo strzelić znienacka w tył głowy.  Lepiej od "poprawiaczy świata" trzymać się z daleka.
Pozdrawiam.

Cytat:
Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów. 
Empedokles

Obrazek użytkownika JaN

JaN
Żaden komunista nie zaprzeczy że do dobrodziejów naszego "porozumienia" powinniśmy wpisać wybitnego przedstawiciela KGB pułkownika Putina. On to budował podstawy porozumienia na placówkach zagranicznych. Tak jak kiedyś był plakat wielkiej trójki Marksa, Lenin, Stalin tak dziś powinien ktoś stworzyć plakat Jaruzelski, Putin, Kiszczak ;) Byłby to plakat na miarę naszych czasów i nie było by to nasze ostatnie słowo.   

Więcej notek tego samego Autora:

=>>