Jak się rozmawia z carem

 |  Written by alchymista  |  0
Ot i tak, jak ukraińscy neo-kozacy w październiku zeszłego roku:

Ukraińscy kozacy do kremlowskiego chana, herszta i szatana. Jak nasi przodkowie pisali do sułtana, tak my – kozacy, i cały naród Rusi-Ukrainy – piszemy do ciebie i na wszystkie twoje żądania odpowiadamy: tyś szakal kremlowski, a twój świat szatański!
Jaki z ciebie starszy brat? Meriański potomek, spadkobierca ordy. Nie pójdziemy pod twoje brudne jarzmo, a twoich pogróżek się nie boimy!
Tyś dla Czeczenii ludojad, dla Gruzji dusiciel, pirat Azowa, dla Białej Rusi czyrak, światowy energodławiciel, jądrowy dzikus. Niech cię czart porwie. Wsadź sobie swoje rury i swój gaz… Pocałuj nas gdzieś!
Oto jak ci odpowiedzieli Ukraińcy, nikczemniku. Roku Pańskiego 2013, X.14”.


http://kresy24.pl/45379/tys-szakal-kremlowski-twoj-swiat-szatanski-cie-czart-porwie/

Przypominają mi się słowa kanclerza Zamoyskiego na listy Iwana Groźnego, w których Iwan odmawiał Batoremu tytułu "brata" i zwracał się do niego per "ty, sasied". Otóż wykształcony i wymowny kanclerz Zamoyski w końcu zrozumiał, że subtelna dyplomacja nie zadziała i trzeba mówić jak krowie na miedzy o co chodzi. Zaczynał więc swoje listy od słów: "ty kacie rodzaju ludzkiego, który poddanym swoim nie jak ludziom, lecz jako bydlętom rozkazujesz...". Gdy Iwanowi ten list odczytano, uśmiechnął się lekko, wstał z tronu, uchylił nakrycia głowy i powiedział posłowi Rzeczypospolitej: "kłaniaj się od nas swojemu monarsze"...

Przydałoby się i u nas więcej takich kozaków, to może byśmy jako naród co nieco zmądrzeli.
Jakub Brodacki

ps. cytat znalazłem na niezaleznej, ale coś pokręcili z datami, więc cytuję za portalem kresy.
5
5 (7)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>