JOWy popierają niekonstytucyjne referendum w swojej sprawie

 |  Written by karlin  |  0

Senat, wybierany praktycznie według modelu Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, poparł wlaśnie w głosowaniu wniosek Bronisława Komorowskiego o przeprowadzenie naruszającego Konstytucję referendum w sprawie, między innymi, wprowadzenia JOWów do parlamentarnej procedury wyborczej.

Konstytucja RP nie przewiduje możliwości przeprowadzania referendów cząstkowych w sprawie jej zmiany lub w sprawach, które są z nią niezgodne (ewentualnie mogłoby zobowiązywać prezydenta lub Sejm do wystąpienia z inicjatywą zmian w Konstytucji). ... rozw JOW-y w wyborach do Sejmu są dziś niezgodne z Konstytucją, gdyż zgodnie z nią wybory do Sejmu muszą być proporcjonalne zgodnie, jak wskazuje art. 96 ust. 2. JOW-y jednak proporcjonalne nie są.

Prezydent Bronisław Komorowski złożył projekt nowelizacji Konstytucji, który będzie umożliwiał wprowadzenie JOW-ów. Samo jednak złożenie tego projektu nie oznacza jeszcze, że Konstytucja już została zmieniona – może to dopiero zrobić Sejm większością co najmniej 2/3 głosów oraz Senat bezwzględną większością głosów (art. 235 ust. 4 Konstytucji RP). Dopóki Konstytucja nie zostanie zmieniona, nie można - na podstawie art. 125 - zarządzać referendum w sprawie, która jest sprzeczna z jej brzmieniem.

Efekt - sprawa przegłosowanego właśnie referendum najprawdopodobniej trafi do Trybunału Konstytucyjnego, albo w Sejmie nie znajdzie się (a na pewno się nie znajdzie, przynajmniej w tej kadencji)  2/3 chętne do zmiany Konstytucji, a wnioskodawcy będą mogli rozkładać ręce i, uśmiechając się bezradnie, mówić, no przecież próbowaliśmy. Czy Bronek, albo precyzyjniej jego doradcy i PO tego nie wiedzą? Oczywiście, że wiedzą. 

Ale pomijając już ten aspekt, bo mam nadzieję, że wszyscy, zainteresowani JOWami zorientują się, że nie jest to próba realizacji ich postulatów, a tylko prymitywna gra wyborcza, i zostawiając w tej chwili na boku pozostałe, referendalne postulaty - otwarcie drzwi dla legalizacji wykupienia polityków przez gangsterów i wielki biznes (likwidacja finansowania partii z budżetu) oraz powielanie już istniejących projektów ustaw w sprawie podatków - warto zwrócić uwagę na coś innego. 

Dzięki JOWom właśnie, w Senacie zasiadła bezwzględna większość senatorów z PO. I to ta większość, w naszych, polskich realiach, a nie na Księżycu wybrana, poparła przed chwilą - mimo ostrzeżeń i prawniczych analiz, a więc w pełni świadomie - typowy delikt konstytucyjny, czyli  przekroczenie konstytucji lub ustawy w sposób widoczny dla społeczności, poprzez czyn niewyczerpujący znamion przestępstwa. I to w dodatku w sprawie poparcia dla JOW.

Czy zwolennikom JOW, tym przynajmniej, którzy autentycznie zdają się wierzyć, że to rozwiązanie przyniesie Polsce korzyści, naprawdę niczego to nie mówi?

Img.:http://studioopinii.pl/piotr-rachtan-zadumany-chrabota-czyli-rzeczpospol... @kot

5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>