Kryzys w stosunkach

 |  Written by Smok Eustachy  |  0

Zmieniłem plan tego wpisu ze względu na 2 wydarzania. Otóż dotarł do mnie ten fragment jakiejś dyskusji:

https://twitter.com/kamilspodwawelu/status/969902732785143808


Tu pani - nie wiem kto to jest - mówi dość słusznie o negowaniu wyjątkowości holocaustu. Że Kambodża, Indonezja itp. Że wyjątkowość holocaustu to jest postkolonialna mentalność Europejczyków. Dalej mówi, że się ten trend przenosi na Europe Środkową, czyli na nas. Że dyskusja o filmie "Wołyń". Że Polacy chcą o sobie mówić jako o ofiarach. Tak ta pani wywodzi.

Z tego fragmentu nie dowiemy się, czy ona jest za czy przeciw? Z hejtu w komentarzach wynika, że jest przeciw. W każdym razie opis zjawisk jest trafny i może być podstawą do oceny. Ja np. uważam, że jest to słuszne, że tam różne narody nie dają sobie w kaszę dmuchać. Ale najważniejsze jest tu traktowanie Polaków, bo jesteśmy Polakami i nas to bezpośrednio dotyka.

Skąd to jest w ogóle? To nagranie?

II


Redaktor Wojciech Wybranowski popełnił był tłita:

https://twitter.com/wybranowski/status/970586466735788038

W dzisiejszym "Do Rzeczy" serdecznie polecam historię Barucha Schuba. W trakcie sprawdzania jego wniosku (skan 1) wykryto, ze byl w sowieckich oddzialach, ktore mordowaly ludnosc cywilną. Zalecono przekazanie info sledczym (skan 2). Co zrobił IPN? Ukrył sprawę pod dywanem(skan 3)

I tu pora na kilka pytań. Np. czy Izrael hołubi różnych podejrzanych siepaczy i dlaczego? I co z tego wynika? Poczytajcie sobie w Do Rzeczy nr 10/2018.

III

Teraz jest trochę dobrze a trochę niedobrze. Jesteśmy na początku długiej drogi, dlatego z politowaniem traktuję wynurzenia co niektórych, jak to niby obecny reżim PiS powinien wszystko załatwić i od razu. No nie da się. Wątpię, aby to było celowe ale PiSowi wychodzi taktyka szarpana - coś tam ogłosić, potem  się trochę cofnąć, jakiś kompromis i za jakiś czas krok dalej. Zauważcie, że dwadzieścia lat temu znaczenie Wyborczej wydawało się niekwestionowalne, trwała i w ogóle. A teraz co się porobiło? Podobnie będzie teraz. Komentatorzy obecnie nie doceniają znaczenia strącenia Żydów z piedestału. Na ten piedestał trafili nachodźcy i zamienił stryjek siekierkę na kijek. Pisałem już o tym jakiś czas temu.

 

Dalej - mamy dwa porządki - siły i słuszności. Agora jechała na sile i przegrała z słusznością, podobnie teraz Żydzi. Żądania odszkodowań 65 miliardów są bezzasadne w sposób oczywisty i opierają się na groźbach. Podobnie jak oprychy napadające gościa i zabierające portfel pod groźbą łomotu. Mentalnościowe podstawy opisał dość ciekawie red. Rafał Ziemkiewicz http://ricardomoscicki.com/o/ziemkiewicz/

IV


Jakiś czas temu pisałem, że czasy się zmieniły. Wcześniej popłacało wciskanie ściemy a teraz prawda procentuje. NP. obecna opozycja opowiadając jak to PiS zawłaszcza państwo, sądy, trybunały jest niewiarygodna. Nie mówi całej prawdy, bo boli ich, że pisiory zabierają im. I tu mają problem, bo nie są w stanie wykazać swego przyrodzonego prawa do koryta. Mamy też człowieka którego babcia ma 3 różne życiorysy, mieszkała w różnych państwach itp.

A sprawa tzw. wolności badań naukowych? Wolność badań naukowych polega na usiłowaniach dojechania Zyzaka. Czy wtedy Departament USA interweniował? Wpływowe organizacje żydowskie? Wyborcza? A ten drugi, który został doprowadzony do samobójstwa? Mamy tu ciekawe zjawiska, których zrozumienie wymaga lektury dzieł prof. Konecznego.  Są one interpretowane, jako hipokryzja i kalizm a tak naprawdę są to różnice cywilizacyjne. Jeśli ktoś nie potrafi uzgodnić wersji babki to według jednej cywilizacji mija się z prawdą wyciągając inną wersję na każdą okazję, a wg. drugiej niekoniecznie.

Mamy zwalczaczy ksenofobii którzy nie protestują przeciw ewidentnym przykładom ksenofobii. Dlaczego? Bo tak naprawdę za.
Ksenofobia, szowinizm, nacjonalizm, dyskryminacja tak na prawdę nie są tu celem. W sensie żeby zwalczyć. Oni walczą o monopol dla siebie. W sensie, żeby tylko oni mogli a inni nie. I tu znowu jest problem, bo trudno udowodnić, że jeden może być szowinistom a drugi nie. Przeniesienie dyskusji na płaszczyznę: kto będzie dyskryminować a kto będzie dyskryminowany wyklarowałoby sytuację.

V

Nowelizacja Ustawy o IPN wyklarowała sytuację i stała się pretekstem do nieuchronnej rozróby. PiS musiał w którymś momencie ostro stwierdzić, że Polacy nie są sprawcami holocaustu, wojny itp. tylko wprost przeciwnie. A to musiało spowodować wylanie się fali zoologicznego antypolonizmu i ksenofobii. Pomijam teraz reakcje zagraniczne, bo to co się dzieje u nas nie ma precedensu na świecie. Popatrzcie choćby na Ukrainę? Czy tam rządzący dają popisy ukraińskofobii i oskarżają naród o wszystko? No nie. A u nas Kwaśniewski, Komorowski, Nowoczesna, Wyborcza etc. etc. W końcu klaruje się rzeczywisty podział polityczny na obóz polski i antypolski. Niepodległościowy i podległościowy. Jest to korzystne, bo zrozumienie rzeczywistości umożliwia właściwe reagowanie.

Odrzucając wszelaki rasizm i ksenofobię zauważam, że Polacy są zainteresowani zwalczaniem antypolonizmu bo w nich godzi, a Żydzi są zainteresowani zwalczaniem antysemityzmu (połowy). I zgodnie z zasadą wzajemności możemy się przejąć antysemityzmem w takim samym stopniu, jak Żydzi antypolonizmem. Jak chcą jakiegoś zaangażowania naszego to niech najpierw podejmą liczne działania godzące w antypolonizm.

Uwagi postscriptumowe:

1. Z dialektyką to jest tak, że nie ma sensu podpisywać żadnych porozumień bo nie dotrzymają. Objaśniam na przykładzie: wyobraź sobie że pobierasz się i jest przysięga małżeńska, że tam miłość, wierność, uczciwość małżeńska ma być. A tu kobitka ci mówi, że prawdziwa wierność to jest jak cię zdradza i zdradzając realizuje przyrzeczenie. Tak są interpretowane konstytucyjne zapisy o staniu na straży itp.

2. Kto pamięta PRL? Tam komuchy miały dużo do gadania o budowie socjalizmu, że to, że sojusz robotniczo chłopski itp. A przyciśnięte stwierdzały, że jak coś to Ruskie wjadą i obsadza mitycznymi takimi, przy których one są umiarkowane. I to była siłowa podstawa PRL.

3. Teraz pora na rozpoznanie, kto jest w obozie niepodległościowym a kto w podległościowym.
 

5
5 (4)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>