Nie tylko Kutschera...

 |  Written by  |  29

We wtorek 1 lutego 1944 roku ok. 9.10 w Alejach Ujazdowskich na odcinku pomiędzy ul. Szopena a ul. Piusa rozgorzała gwałtowna strzelanina. W wyniku trwającej ok. 3 minut akcji żołnierzy oddziału Kedywu KG AK „Pegaz” wykonano wyrok śmierci na kacie Warszawy, dowódcy SS i policji dystryktu warszawskiego GG, SS-Brigadefuhrerze Franzu Kutscherze.

Likwidacja Kutschery stała się jedną z najgłośniejszych na świecie akcji AK. Ale w ów wtorek zginęli także inni, pomniejsi kaci i zdrajcy walczącej Warszawy.

Istnieją rozbieżności co do tego, która z przeprowadzonych tego dnia przez Kedyw akcji była pierwsza. Wiele jednak wskazuje na to, że już ok. godziny 9.00 żołnierze Polski Podziemnej zastrzelili w jego własnym gabinecie w gmachu Prudentialu przy Placu Napoleona 9 (obecnie Plac Powstańców Warszawy) dr Albrechta Eitnera. Eitner był reichsdeutschem, członkiem NSDAP generalnym powiernikiem nieruchomości pożydowskich i – wedle danych wywiadu AK – wysoko ulokowanym w hierarchii agentem kontrwywiadu wojskowego Abwehr-Ost. Wg. innych źródeł akcja miała miejsce ok. 12.45. Akcję likwidacji Eitnera przeprowadzili żołnierze dowodzonego przez por. Tadeusza Jaegermanna ps. Klimek oddział DB 19 (Kedyw, Mokotów), a jej bezpośrednimi wykonawcami byli Zbigniew Bogucki, ps. Zbyszek i Bolesław Bondy, ps. Bolek, którzy udając interesantów wtargnęli do kancelarii Eitnera i zabili go dwoma strzałami. Dowodził nimi podch. Tadeusz Sobczyński („Ba”, „Basza”). Czwartym uczestnikiem akcji był Aleksander Ziółkowski, ps. Ali, kierowca karawanu (!), którym ewakuował się bez strat zespół likwidacyjny.

Franz Kutschera

Trzecim niemieckim oprawcą, który zginął tego dnia z rąk żołnierzy Polski Podziemnej był Wilhelm Lubberts. Urzędnik Arbeitsamtu na Woli, przeniesiony potem do centrali, zajmował się rekrutacją robotników przymusowych do Rzeszy i ponosił odpowiedzialność za łapanki uliczne. We „wdzięcznej” pamięci warszawiaków zapisał się szczególnie likwidacją Kiercelaka, popularnego targowiska na Woli. Sprawiedliwość dopadła go na rogu ulic Traugutta i Mazowieckiej, w pobliżu siedziby warszawskiej centrali Arbeitsamtu. Wykonawcą wyroku lub dowódcą grupy likwidacyjnej był porucznik Jerzy M. Tabęcki ps. Lasso*. Wśród badaczy istnieją rozbieżności co do czasu tej akcji, jedni twierdzą, że odbyła się ona rano, między godziną 8.00 a 9.00, inni zaś, że było to wczesnym popołudniem, między 12.00 a 13.00. Mimo próby obrony podjętej przez Lubbertsa, akcja nie pociągnęła za sobą strat po stronie polskiej.

*http://archive.is/u1Cg

PS. Konspiracyjny organ Komitetu Warszawskiego PPR „Głos Warszawy” w wydaniu z 18 grudnia 1944 roku nazwał zamach na Kutscherę „zabawą w walkę”. Prawdziwy „głos Warszawy”, mimo straszliwych represji, ocenił zamach na Kutscherę zupełnie inaczej.

 

 

 

 

 

 

 

 

5
5 (10)

29 Comments

Obrazek użytkownika Hun

Hun
Witaj tł,
Czy to Ty wywaliłeś zdjęcie, które wstawiłem, czy też mój komp już się usamodzielnił i przejął kontrolę nad sytuacją?...
indecision
Pzdr, Hun

"...And what do you burn, apart from witches?   - More witches!..."
Obrazek użytkownika tł

A gdzieżbym śmiał koczownicze wstawki wywalać ;-)! Może i Twój koń, przepraszam, komp, przejął kontrolę... ;-)! Nic nie wywalałem, chociaż jeśli już mi wstawiasz kawałek Passendorfera, to lepiej w oryginale, a nie wersji pokolorowanej...

Pozdrawiam
Obrazek użytkownika chryzopraz

chryzopraz
na Kutscherę "się wie", to te mniej słynne akcje przecież są warte wyciągnięcia na wierzch!
Ryzyko jednakie - bycie pojmanym, więzienie, tortury, śmierć.
Gdyby tak jeszcze można się było dowiedzieć, jakie były ich losy, czy przeżyli powstanie, wojnę?

pozdrawiam

 

Obrazek użytkownika tł

Drogi Imienniku, w dawnych czasach nazywano mnie z porzekąsem "nadwornym historykiem NP" ;-). A ja podkreślałem, że jestem historykiem byłym i niepraktykującym ;-)))!

Pozdrawiam
Obrazek użytkownika Hun

Hun
...czekam na więcej, tak jak Tomasz A.S...
Nie daj się prosić, o, Figlarny... (celowo...)...smileywink


PS. a z tym "H" czy "Ch" to mi się taki dowcip kojarzy, poznany u Teściów...

... Dwóch Kaszubów pisze oficjalny kwestionariusz do wojska i jeden drugiego pyta:
- A jak to se pisze "Wajerowo" (Wejherowo): mit "H" czy mit "Ch"?
- No doch Ty słyszysz!: mit H": "Wa-je-ro-wo"!!

smileycool

"...And what do you burn, apart from witches?   - More witches!..."
Obrazek użytkownika tł

Z tym "H" i "Ch" to jest zawsze kłopot ;-)! Znasz pewnie taki popularny skrót, który poniektórzy zaczynają od "H", a inni od "Ch" ;-)))?
Obrazek użytkownika tł

Jeśli idzie o bezpośrednich uczestników zamachu na Kutscherę, to ich dalsze losy możesz poznać nawet w wiki: Jeśli zaś chodzi o dalsze losy pozostałych, wymienionych w notce żołnierzy AK to wiem, że ppor. Tadeusz Sobczyński "Basza" przeżył PW (walczył na Mokotowie). Zmarł (lub zginął) w grudniu 1944 w Skierniewicach. Kpt. Tadeusz Jaegermann przeżył PW (walczył na Mokotowie). Zmarł w 2007 roku. Tu jego wspomnienia w Archiwum Historii Mówionej http://ahm.1944.pl/Tadeusz_Jaegermann. Porucznikowi Tabęckiemu, ps. Lasso, poswiecony jest przypis w notce. Losów pozostałych niestety nie znam...

Pozdrawiam
 
Obrazek użytkownika chryzopraz

chryzopraz
Eee tam, niepraktykujący! Zarzekała się żaba błota.wink

Piękne dzięki za linki. Lektura jak znalazł na zimowe popołudnia i wieczory przy herbatce z cytryną.

Pozdrawiam

 

Obrazek użytkownika tł

Do świątyń Klio nie uczęszczam, sakramentów Klio nie przyjmuję, a więc jestem niepraktykujący. Ale wierzący ;-)))!

PS. Przy lekturze linka dot. Tabęckiego  przyda się jakiś mocniejszy napitek.
Obrazek użytkownika chryzopraz

chryzopraz
dobrze wiedzieć, naszykuję... podwójną cytrynę
pozdrawiam

 

Obrazek użytkownika Hun

Hun
Napitek jakiś tam mam - ale akurat tego linka za groma nie moge znaleźć... Wspomóż newidzącego, o TŁ... (celowo..)

Pzdr,
Hun

"...And what do you burn, apart from witches?   - More witches!..."
Obrazek użytkownika tł

A czego Ty, Koczowniku Utrapiony (celowo), znależć nie możesz? W tekście notki jest jeden link! Przy "porucznik Jerzy M. Tabęcki" gwiazdka stoi, nie? A poniżej, przy drugiej gwiazdce, link stoi, nie?
A link jest następujący: *http://archive.is/u1Cg 
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
"Jacek Tabęcki, absolwent Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, harcerz. Od jesieni 1939 w konspiracyjnym harcerstwie, przekształconym później w Szare Szeregi, ps. "Czubek". Brał udział w akcjach tzw. "Małego Sabotażu" w Warszawie. Bliski przyjaciel Tadeusza Zawadzkiego "Zośki". Aresztowany przez Niemców jesienią 1941 r. przy zdzieraniu niemieckich plakatów w Warszawie, został wkrótce potem wywieziony do obozu Auschwitz, gdzie został zamordowany."
http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje44/text26p.htm
Obrazek użytkownika Hun

Hun
nie, no.. wszyscy "po nazwiskach" a tutaj jeden link do Akowca co się nazywa "u1Cg"... no i oczywiście: weź i znajdź... ;P

Pzdr,
Zdegustowany H...

"...And what do you burn, apart from witches?   - More witches!..."
Obrazek użytkownika tł

Zdegustowany? Leniwy i niezborny ;-)))! A na dodatek czytający tekst bez linków! A fe!!!
"Weż i znajdz" to najlepsza znana metoda zdobywania i utrwalania wiedzy :-)))! Już na pierwszym roku studiów mówiono nam, studentom: Nie musicie wiedzieć kiedy i gdzie była bitwa pod Grunwaldem. Musicie jednak wiedzieć, jak się tego dowiedzieć. Sam się zasromaj :-)))!

PS. Tylko tatara wystarczy włożyć pod siodło, a potem wyjąć i zjeść :-)))!
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Chodzi o por. Jerzego Tabęckiego "Lasso".
Bardzo ciekawa historia!!!!
Obrazek użytkownika tł

Tak jest, Drogi Imienniku! Bardzo ciekawa. Historie zdrad i zdrad domniemanych są zawsze ciekawe...

"Motor" u "Ponurego", "Hel" w "Osie-Kosie", Kalkstein...

Drugie, ciemne oblicze każdej konspiracji, którego sami doświadczyliśmy nie tylko w stanie wojennym...
Obrazek użytkownika Hun

Hun
Dzięki... Już rozwijam link...

Pzdr, Hun

"...And what do you burn, apart from witches?   - More witches!..."
Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
że przypominasz. W nauczaniu takie fakty często są pomijane. Nie wiem dlaczego?
Może dlatego, aby ludzie kiedyś nie pomyśleli, że władzę okupacyją można traktować we właściwy sposób, tak jak na to zasługuje?
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."
Obrazek użytkownika tł

Nie przesadzaj, Kocisko. Likwidacja Lubbertsa i Eitnera to nie są fakty, które muszą być omawiane w podręcznikach szkolnych. Przypominam o nich właśnie w kontekście "faktu podręcznikowego", czyli  (rocznicy)zamachu na LKutscherę.

A przy okazji polecam wszystkim Czytelnikom książkę Tomasz Strzembosza "Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1945". Pdf dostępny w sieci za grosze pod tym adresem: http://chomikuj.pl/anio99/Polska+Podziemna/Strzembosz+-+Akcje+zbrojne+po...

Pozdrawiam
Obrazek użytkownika Sawicki Marek

Sawicki Marek
Wiesz w tedy patryjotyzm był duży w narodzie,

A teraz nawet nie chcą iść do urn wyborczych,gdy zdrajcy i sprzedawczykowie niszczą i sprzedają
Polskę.

pozdrawiam
Obrazek użytkownika tł

Marku, nie bądz tak pesymistycznie nastawiony! Wtedy także - choć uczucia większości społeczeństwa wobec obydwu okupantów były jednoznacznie negatywne - walczyła z nimi czynnie także tylko elita. Zestaw sobie dwie liczby, liczbę zaprzysiężonych żołnierzy AK i innych, niekomunistycznych konspiracji zbrojnych, z liczba ludności kraju.

Pozdrawiam
Obrazek użytkownika Sawicki Marek

Sawicki Marek
Już nie mogę patrzyć,jak ten kraj niszczą,a ludzie jeszcze POmagają w jego dobijaniu.
I ta bezsilność nasza,oraz walka z wiatrakami.

Czy to kara za grzechy nasze,że naród POgrążony w letargu,nic nie widzi i nic nie słydzy.

pozdrawiam
Obrazek użytkownika Ellenai

Ellenai
Dzięki za kolejną kartę z historii - co prawda znanej, ale stała się ona przyczynkiem do dowiedzenia się czegoś więcej. Mówię o tym linku, który zawarłeś w notce. Niesamowita historia. Gotowy scenariusz na film sensacyjny :) Sama pewnie bym na to nigdy nie trafiła.
Obrazek użytkownika tł

Tak, jak napisałem Tomaszowi A.S., drugie, ciemne oblicze konspiracji. Każdej.

Pozdrawiam

Więcej notek tego samego Autora:

=>>