Piewsza biografia Kulczyka

 |  Written by Krzysztof Karnkowski  |  0
Czy w Polsce AD 2015 można napisać w pełni przekonującą biografię Jana Kulczyka? Nie można. Przyjmując to założenie, można natomiast uznać książkę Cezarego Bielakowskiego i Piotra Nisztora za całkiem udaną. Co prawda mam wrażenie, że panowie skwapliwie korzystają z każdej okazji, by przyjąć korzystną dla Kulczyka interpretację nie do końca jasnych zdarzeń, a i też, co pewnie nieuniknione, imponuje im bogactwo i rozmach najbogatszego Polaka, niemniej… To nie jest pozycja cukierkowa, wątpliwości, łącznie ze sprawą domniemanych powiązań z bezpieką Jana Kulczyka i jego ojca, czy układania się obu biznesmenów z systemem PRL-u są tu dość drobiazgowo przedstawione.

„Jan Kulczyk. Biografia niezwykła” jest więc zarazem bardzo ciekawym zapisem historii biznesu polonijnego, nie tylko w końcowym okresie PRL (Henryk Kulczyk, korzystając z bardzo licznej rodziny w Niemczech był kluczową figurą tej mocno infiltrowanej przez służby nietypowej gałęzi socjalistycznej gospodarki), prywatyzacji i pierwszych lat polskiego kapitalizmu (ot, choćby kwestia prywatyzacji Browarów Wielkopolskich czy ciekawa historia układów Jana Kulczyka z tuzami przemysłu motoryzacyjnego), wreszcie afery wokół PKN Orlen. Te trochę już zapomniane wydarzenia z czasów „późnego Milera” to zresztą klamra, spinająca książkę.  Od komisji Orlenowskiej i dziwnej historii spotkania Kulczyka z Giertychem (warto sobie dziś tę historię przypomnieć!) opowieść się zaczyna, kończy zaś na stenogramach z przesłuchania biznesmena przed tym sejmowym ciałem. I tu duża uwaga redakcyjna – niespecjalnie rozumiem, czemu dokumenty, będące ciekawymi aneksami zostały opisane jako rozdziały. To dość mylące, zwłaszcza, że każdy rozdział stanowi wielowątkową, mogącą funkcjonować samodzielnie opowieść. O pieniądzach, rodzinie, polityce, zwłaszcza tej z czasów SLD i, w mniejszym stopniu, AWS. Jeden z mniej wygodnych dla bohatera fragment opowiada o dość feudalnych relacjach poznańskich – Stare Browary, prezydent Grobelny, bp Paetz… Naprawdę ciekawa opowieść z życia elit III RP. Jest też wreszcie o aferze taśmowej.  Choć najnowsze nagrania wypłynęły już po napisaniu książki, Nisztor, jako jeden z pierwszych dziennikarzy, którzy zetknęli się z taśmami (wydał zresztą o nich, również we Frondzie, książkę "Jak rozpętałem aferę taśmową") wie na ten temat sporo, więc i kolejne nagrania nie kłócą się z tym, co zostało w jednym z ostatnich rozdziałów napisane. Przemyślenia Kulczyka dotyczące energetyki i jego planów pozwalają lepiej zrozumieć nagrania, jakie nie tak dawno pokazała TV Republika. Ciekawe są też refleksje jego samego na temat afery taśmowej, której czuję się główną ofiarą, wskazując równocześnie na rosyjskie interesy jej inspiratorów. To wątek wymagający przedyskutowania i rozwinięcia, choćby publicystycznego.

Przeczytałem tę książkę z dużym zainteresowaniem, myślę, że jest to pozycja godna polecenia. Być może warta również uzupełnienia czy polemiki ze strony osób bardziej wobec jej głównego bohatera krytycznych.

Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor, Jan Kulczyk. Biografia niezwykła, Fronda 2015
5
5 (3)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>