Polska Waitergate robi zagraniczną karierę

 |  Written by karlin  |  2

Huk walącego się w gruzy, glinianego pomnika Obama Connection w III RP dotarł aż za Ocean, wywołując tam nawet pewne wrażenie. Może dlatego, że razem z Radkiem gruchnął w piach dotychczasowy ambasador USA w Polsce? A może z jeszcze innego powodu? Oto tytuł artykułu w Washington Post:

"Sex, lies and audio tape: secret recordings finally catch up to Polish government" 

Zdecydowana wiekszość oczywiście o Sikorskim oraz jego słynnej w USA żonie, ale dla mnie najciekawsze w tym artykule jest odwołanie do komentarza na TT niejakiego Marka Matraszka, piszącego o polskim Wieczorze Długich Noży oraz naszej Waitergate. Zaciekawiło mnie to jednak z nieco innego powodu. Przeniesienie się na konto Matraszka pokazuje nam bowiem coś - moim zdaniem - jeszcze bardziej interesującego.

Marek Matraszek jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych lobbystów III RP, który krecił się już wokół afery hazardowej, ale chyba jego najbardziej znaczącymi zadaniami było lobbowanie, i to od wielu lat, na rzecz amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Jeszcze w 2009 r. dawał mu odpór, jako jednemu z niosących amerykańską zgubę dla Mielca, polskiego przemysłu lotniczego i zbrojeniowego, którego największym błędem miało być zerwanie współpracy i kooperacji z Rosją na początku lat 90-tych, niejaki Tomasz Hypki.

Ale to już historia. Jak odległa, wystarczy rzut oka na to, co w tej chwili pisze Matraszek. Wskazuje on bowiem na zachowania i wypowiedzi MON, ktory miałyby wskazywać, ze Polska jeszcze nie zdecydowała do końca o zakupie Patriotów. Które, jak wspomina cytowany przez Matraszka dziennikarz FT, chce kupić za 5 mld USD, i które Niemcy, mające je od lat 80-tych, właśnie zastępują najnowszym systemem MEADS za 4 mld USD.

Czy to ma jakiś związek ze zmianami, zachodzącymi właśnie w Polsce i jaki? Co jest w tym wypadku przyczyną, a co skutkiem, i do czego to wszystko doprowadzi?

Przyznam się, że chętniej bym poznał odpowiedzi na te pytania, niż listy sponosorów Kukiza, albo seksualnych, knajpianych podbojów córki Kulczyka lub byłego prezesa Polskiego Zwiazku Tenisowego (to dla tych, którzy uważają, że za mało ostatnio piszę o tenisie).

Tutaj chodzi bowiem nie tylko o dziesiątki miliardów złotych, ale po prostu o bezpieczeństwo Polski. A czy rzeczywiście nasz przemysł zbrojeniowy (np. radary) nie stać na współpracę  w konstruowaniu i wytwórstwie najnowocześniejszych systemów rakietowych, tak jak to będą robić Niemcy?

ilustracja z:http://s2.dmcdn.net/FzaQ5/1280x720-5p_.jpg
Hun

5
5 (2)

2 Comments

Obrazek użytkownika polfic

polfic
Hypki? .... no tak ....
Kiedyś zadąłem takie pytanie: Jeżeli zagranica (Amerykanie) decyduje, że nie decydują juz o Polsce Niemcy czy Rosja, czy to znaczy, że zagranica nie decyduje w Polsce.
Obrazek użytkownika karlin

karlin
Sił, środków, charakterów - społeczeństw i ich przywódców. Czasami przypadek i umiejętność jego wykorzystania.

Bardzo łatwo się przekonamy, kiedy zaczną się z nami liczyć.
 

Więcej notek tego samego Autora:

=>>