Polska wiedza obowiązkowa!

 |  Written by Siłaczka  |  5

18 marca 1941 czyli aliantom o Auschwitz

18 marca 1941 r. pierwszy raport rtm.Pileckiego z „planety Auschwitz” dotarł do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie

 
Zatem - jak to było możliwe, iż alianci, Wielka Brytania i USA w czasie II wojny światowej , nie czyniły niczego, aby przeszkodzić Hitlerowi w dokonaniu zagłady Żydów?
Już na początku 1940 roku dowództwo konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej poinformowało polski rząd w Londynie o prześladowaniu ludności żydowskiej. Premier i Wódz Naczelny Władysław Sikorski podzielił się tą informacją z premierem Wielkiej Brytanii Winstonem Churchilem i brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Antony Edenem. W kwietniu 1940 roku zapadła decyzja o utworzeniu obozu Auschwitz – Birkenau (Oświęcim – Brzezinka). Parę miesięcy później zaczęto tam zwozić Żydów. Aby poznać prawdę na temat sytuacji w Auschwitz potrzebne były dokładne i bezpośrednie relacje, co tak naprawdę się w nim dzieje.

W połowie 1940 roku podporucznik Witold Pilecki, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, jednej z konspiracyjnych organizacji, scalonej później ze strukturami Armii Krajowej, przedstawił plan przedostania się do Auschwitz. Celem akcji było zebranie pełnych informacji na temat funkcjonowania obozu i zorganizowanie w nim ruchu oporu. 19 września 1940 roku Pilecki dobrowolnie dał się ująć Niemcom podczas łapanki w Warszawie, aby trzy dni później jako Tomasz Serafiński znaleźć się w obozie. To właśnie on przekazywał pierwsze źródłowe informacje o ludobójstwie, które zaczęło się w Auschwitz. Jego sprawozdanie, poprzez konspiracyjną komórkę „Anna” w Szwecji zostało przesłane do Londynu.

Wiosną 1941 roku Sikorski nasilił działania informujące aliantów i światową opinię o trwającym dramacie Żydów. 3 maja 1941 roku gen. Sikorski wystosował notę w języku francuskim, angielskim i hiszpańskim zatytułowaną „German occupation in Poland” w której informował o eksterminacji Żydów. Informacje te były później wielokrotnie powtarzane przedstawicielom rządów Wielkiej Brytanii i USA. Jesienią 1941 roku władze III Rzeszy postanowiły „ostatecznie rozwiązać kwestię żydowską”.

W praktyce oznaczało to wymordowanie wszystkich Żydów. Zanim doszło do opracowania szczegółowych założeń tej polityki (formalnie nastąpiło to podczas tzw. Konferencji w Wansee 20 stycznia 1942 roku w Berlinie) na ziemiach polskich Zagłada już trwała. Komenda Główna AK dysponowała informacjami, że w obozie w Chełmnie odbywa się masowe mordowanie Żydów, za pomocą spalin w zamkniętych ciężarówkach!!!

Również i o tej sprawie w grudniu 1941 roku zostali poinformowani przedstawiciele zachodnich rządów. Na przełomie lat 1941 – 1942 rząd Sikorskiego czynił wszystko co mógł, aby zmusić aliantów do działania. Polskie Ministerstwo Informacji wydało specjalną broszurę dotyczącą Zagłady – „Bestialstwo nie znane dotąd w historii”.

Zmęczony biernością aliantów w czerwcu 1942 roku gen. Władysław Sikorski na falach BBC wygłosił dramatyczny apel do Anglików o podjęcie działań w celu zapobieżenia trwającej w Polsce zagładzie Żydów. Jego radiowe przemówienie rozesłane zostało później jako nota dyplomatyczna do wszystkich rządów sprzymierzonych.

Przywiezione przez Karskiego dokumenty w grudniu 1942 roku minister spraw zagranicznych Edward Raczyński przygotował i przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holocauście. Karski został przyjęty również przez prezydenta Stanów Zjednoczonych F.D. Roosvelta. Jan Karski spotkał się w Ameryce z wieloma wybitnymi osobistościami Ameryki – politykami – przedstawicielami mediów i świata artystycznego. Wszędzie apelował o ratunek dla zabijanych Żydów. Bez rezultatu.

10 grudnia 1942 roku Sikorski wydał kolejna notę do Narodów Zjednoczonych w której nawoływał do przeciwstawienia się trwającej eksterminacji „obywateli polskich żydowskiego pochodzenia”. Noty dyplomatyczne poświęcone losom ludności żydowskiej wysyłał dwukrotnie do rządów sprzymierzonych ambasador RP w Londynie Edward Raczyński. Z podobnym apelem do międzynarodowej społeczności zwróciła się także Polska Rada Narodowa w Londynie. 18 grudnia 1942 roku Prezydent Rzeczypospolitej Władysław Raczkiewicz wezwał papieża Piusa XII do przerwania milczenia i wzięcia w obronę mordowanych Żydów i Polaków. W Polsce jako jedynym państwie okupowanym przez Niemcy za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Zabijano nie tylko „winowajców”, ale także ich rodziny. Mimo to od samego początku władze Polski Podziemnej pomagały Żydom.

Już od początku 1941 roku w Komendzie Głównej Armii Krajowej istniał Referat Żydowski, który zbierał informacje o losach polskich Żydów. 4 grudnia 1942 roku została założona Rada Pomocy Żydom „Żegota” jako kontynuacja założonego we wrześniu 1942 roku Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom.Także Kościół katolicki nie pozostał obojętny na Holocaust. 14 grudnia 1942 roku przebywający w Londynie biskup włocławski Karol Radoński ostro potępił w radiowym przemówieniu działania Niemców – „jeżeli chodzi o ludność żydowską to męka jej przewyższa wszystko co cokolwiek nienawiść i dzikość ciemiężcy zdolna jest wymyślić[…] jako biskup polski z całą stanowczością potępiam zbrodnie dokonywane na ludności żydowskiej”.Rządy USA i Wielkiej Brytanii były głuche na informacje o zagładzie Żydów w Polsce. Noty polskiego rządu spotykały się z obojętnością. Gdy na początku grudnia 1942 roku gen. Władysław Sikorski po raz kolejny nawoływał do zniszczenia bombami torów dojazdowych, komór gazowych i krematoriów w obozach zagłady w okupowanej Polsce,Rządy USA i Wielkiej Brytanii były głuche na informacje o zagładzie Żydów w Polsce. Noty polskiego rządu spotykały się z obojętnością. Gdy na początku grudnia 1942 roku gen. Władysław Sikorski po raz kolejny nawoływał do zniszczenia bombami torów dojazdowych, komór gazowych i krematoriów w obozach zagłady w okupowanej Polsce p nic to nie zmieniło,...

A teraz pisze się u nich o "polskich obozach koncentracyjnych"...

Jak można o tym nie pisać?

A w naszych mediach - nie pisze się prawdy o historii, o tym jak było naprawdę. Jak można nie pamiętać, jak można nie pisać o 18 marca - 18 marca 1941 r. pierwszy raport rtm.Pileckiego z „planety Auschwitz” dotarł do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.
Przecież to jest ważne. Bardzo ważne!

18 marca 1941 czyli aliantom o Auschwitz

https://www.facebook.com/events/1454106401489813/

18 marca 1941 czyli aliantom o Auschwitz

Aliantom o Auschwitz 2015

Podczas czerwcowego spotkania w Bibliotece Polskiej Jarosław Garliński, syn znanego prof. Józefa Garlińskiego, oficera AK i również więźnia KL Auschwitz, autora głośnej książki „Oświęcim walczący” z pasją i oddaniem mówił na temat dokumentacji zgromadzonej wokół Pileckiego, a także analizował poszczególne fragmenty dokumentu rotmistrza. Garliński przypomniał, że spod pióra Pileckiego wyszły trzy raporty. Pierwszy z nich pochodził z  1940 i zawierał 11 stron, drugi napisany jesienią tego samego roku, został opatrzony kryptonimem Raport „W” i trzeci, którego data przypada na jesień 1945 – już znaczenie obszerniejszy od dwóch pozostałych, ponad 100-stronicowy, tym samym i najbardziej znany.
– Pilecki wysyłał raporty różnego rodzaju kanałami. Zawiadamiał w nich o początkach holokaustu i o mordach dokonywanych na Polakach. Był zszokowany, że Niemcy mają w planach wymordowanie całej żydowskiej populacji. Uważał również, że bez pomocy z zewnątrz, jakiekolwiek powstanie czy bunt w obozie nie mogłyby dojść do skutku – mówił Garliński, który wyjaśniał, że AK nie miała takich możliwości, by zorganizować pomoc dla więźniów w Oświęcimiu, co spowodowało, że u Pileckiego rodził się gniew. Rotmistrz uznał, że ze sprawujących rządy w Warszawie, nie myślał o Oświęcimiu, jako o sile. Sądzono, że są tam tylko kościotrupy, o które walczyć nie warto. Pilecki gniewał się na to, że nikt nie miał odwagi, by zdobyć się na odbicie obozu, a los ludzi w nim osadzonych, jest już z góry przegrany – mówił historyk." A dziś - czy postawa wobec Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 14 czerwca 2015 i lekceważenie Raportu - jak myslicie - cieszyłaby rotmistrza? http://www.dziennikpolski.co.uk/…/czas-przemian-w-rozkwicie/

W swoim pieknym tekście " Kto wytrwa do konca" Michał w 2007 roku napisał: "Jego „Raport Witolda” z 1945 r. po roku 1989 nie znalazł się liście lektur obowiązkowych dla uczniów polskich szkół średnich. Dokument, który od dawna powinien być dostępny w językach obcych; źródło, które powinno być znane wszystkim politykom i reformatorom Unii Europejskiej;świadectwo, które winno wejść do kanonu lektur także w niemieckich,izraelskich, amerykańskich szkołach, jest dziś powszechnie n i e z n a n e nawet w Polsce…http://mementomori.salon24.pl/13239,kto-wytrwa-do-konca

Trudno o piekniejsze podsumowanie 25 lat wolności....wygląda na to,że równiez i nauczyciele nie znaja Raportu Witolda! I tu dygresja: jedna Pani historyczka przyznała że usłyszała o Raporcie - ode mnie ...o wielu młodych ludziach i nie tylko - nie wspominając.... A ten tekst...nadal aktualny...To było w 2007 roku! Tyle starań - 4 list do MEN - Raportu nadal nie ma w kanonie lektur szkolnych. I to jest skandal!

Czytam po raz kolejny Raport Witolda. Własnie przeczytałam taki fragment: " Władze (obozowe) uznały, że tak wielkie skupisko Polaków - w których przeżycia wywoływały zdeterminowanie, robiąc z nich jednostki zdecydowane na wszystko –na terenie polskim, mające oparcie w terenie, jest niebezpieczeństwem. Jakieś zrzucenie desantu, zrzucenie broni... Nie leżało to w planach naszych aliantów lub nasi nie mogli tego dojrzeć, więc dojrzał to wróg." I gorzka refleksja.....czy znowu nasi nie moga dojrzec jak to jest wazny dla Polski tekst? Znowu?

"Raport Witolda" z 1945 r. powinien się znaleźć w kanonie lektur szkolnych. List w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej można poprzeć składając podpis na stronie głównej akcji społecznej https://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

 

5
5 (2)

5 Comments

Obrazek użytkownika Siłaczka

Siłaczka
To ważna data w polskiej historii - powszechnie nieznana - a wiedzieć o tym koniecznie trzeba - szczególnie w naszych zakłamanych czasach. Pozdrawiam serdecznie
Obrazek użytkownika polfic

polfic
Przyznam, że wiele już zrobiliście.
Przecież jeszcze kilkanaście, może nawet kilka lat temu, przynajmniej ja o tej postaci w ogóle nie wiedziałem.
Obrazek użytkownika Siłaczka

Siłaczka
Dziś 74. rocznica dotarcia I. raportu rtm.Pileckiego do Londynu
W marcu 1942 r. do KL Auschwitz zaczęły docierać pierwsze transporty RSHA (Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) i rozpoczęło się masowe mordowanie Żydów z całej Europy.

Tymczasem ROK WCZEŚNIEJ, dokładnie 18 marca 1941 r. pierwszy raport rtm.Pileckiego z „planety Auschwitz” dotarł do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Władze polskie niezwłocznie przekazały informacje pozyskane od konspiratorów Związku Organizacji Wojskowej, brytyjskim i amerykańskim aliantom.

Wbrew sugestiom polskich bohaterów ZOW i polskiego rządu, Brytyjczycy i Amerykanie nie uczynili nic, by zatrzymać horror Auschwitz...

Siedemdziesiąt lat później to Polacy obciążani są odpowiedzialnością za niemieckie zbrodnie i za bezczynność Brytyjczyków, Amerykanów, a także wpływowych w latach 40. XX w. środowisk żydowskich.

W XXI w. w zachodnich (nawet w niemieckich!) mediach powtarzane są haniebne sformułowania o „polskich obozach koncentracyjnych”, zaś w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu i w rozsianych po świecie muzeach upamiętniających Holocaust ani słowem nie wspomina się o dokonaniach rtm.Pileckiego…
Kto dzis bedzie o tym pamiętał? Kto bedzie aktywnie przypominał?Czy będzie o tym w mediach? Przecież to bardzo ważne - i jak dotąd -  ukrywane! Czas to zmienic głosno o tym mówiąc!
Obrazek użytkownika Siłaczka

Siłaczka
Przyzwyczaiłam sie do sytuacji - że Rotmistrz Pilecki jest postacią niewygodną z wielu względów. Ostatnio na amnezję zapadli organizatorzy 70 rocznicy KL Auschwitz i nie było nawet najmniejszej informacji o Ochotniku do Auschwitz podczas oficjalnych obchodów..to był wielki wstyd...i skandal!.Po pierwsze – przypomina On światu o tym, że alianci mając wszelkie informacje o tym, co dzieje się w Auschwitz (wśród nich także amerykańscy Żydzi) i mając możliwość wywołania wewnątrz obozu powstania – nie wydali na nie zezwolenia.Nie zrobili nic...a wiedzieli - dzieki Jego Raportom - juz od 18 marca 1941 roku!

Po drugie – Pilecki podczas pobytu w obozie poznał między innymi Władysława Bartoszewskiego. „Profesor” – co wielokrotnie wychodziło przy różnych okazjach – boi się zaś, żeby rotmistrz nie odebrał mu palmy hitlerowskiego męczennika. Bartoszewski sabotował nawet pośmiertne przyznanie Pileckiemu Orderu Orła Białego! Wcześniej legende Rotmistrza - usiłował przypisac sobie Cyrankiewicz - którego zdjecie nadal wisi w Muzeum KL Auschwitz..

Po trzecie – Auschwitz w chwili obecnej kojarzony jest głównie z zagładą Żydów, o Narodowym Dniu Ofiar Niemieckich Obozów koncentracyjnych - prawie nikt nie wie i nie pamięta...szczególnie boleśnie że przemilczaja to media.... Ze środowiskami żydowskimi też przede wszystkim liczy się dyrekcja Muzeum. Tymże środowiskom zależy na zawłaszczeniu tragedii obozu na wyłączność i raczej nie są skłonne honorować kogoś, o kim pamięć mogłaby „przyćmić” blask głównych bohaterów dramatu.A Rotmistrz - to Polak Katolik i najwiekszy Bohater tego miejsca i autor pierwszych raportów o Holocauście..

Więcej notek tego samego Autora:

=>>