Sanok

 |  Written by Smok Eustachy  |  0

Zakopane nie ma startu do Sanoka, jako miejsce wypoczynku rzecz jasna. Chyba że ktoś chce chodzić po wysokich górach, czy zimą jeździć na narty. To wtedy nie. Ale tak na wypoczynek to Sanok jest super. Jest miastem większym powierzchniowo, więc nie ma takiej kłębiącej sie tłuszczy na Krupówkach. Jest za to rynek, który jest fajny. Pociągów jest mało, ale bezpośrednie do Krakowa są.

Cóż takiego ma zatem Sanok? Otaczają go malownicze góry Słonne, które dostarczają niezapomnianych wrażeń:

image

image

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1315574,gory-

image

image

Jest rzeka, basen nawet chyba jest. Jest gdzie się przejść. Góry zaczynają się zaraz za skansenem. Bo Sanok przewyższa Zakopane zabytkami, które można zwiedzić. Przede wszystkim ogromny skansen, którego zbiory są gigantyczne. Dalej – Zamek Królewski ze zbiorami ikon i Beksińskim, tj. wystawa prac Beksińskiego jest. Miejsca te są godne nie tyle jednego wpisu, ale trzeba każdemu poświęcić szereg wpisów. Dalej – mamy kościoły, których jest kilka. Co najmniej dwa zabytkowe w centrum (Fara i Franciszkanie) i jeden nowoczesny, tez ładny. No i obok Sanoka jest Zagórz – węzeł kolejowy i brama Bieszczad. W zasadzie to wolę mieszkać w Zagórzu i dojeżdżać do Sanoka autobusem miejskim. Komunikacja miejska działa bowiem w Sanoku, choć w niedzielę słabo, a w sobotę tak sobie. Zwiedziłem całe miasto bo jest trudność w zorientowaniu się gdzie jest przystanek w dobrą stronę. Siódemką np. w przeciwnym kierunku Siódemką łatwo można są tak zabrać. Każda linia ma swoje warianty, jeden jedzie tu, drugi tam. Jak jedziesz za miasto to musisz wiedzieć do której gminy jedziesz, bo system tego wymaga. Kanary są w autobusie też.

 

image

image

 

Tory kolejowe są niewykorzystane, a motoraki mogły by pełnić obowiązki tramwaju rozładowując korki.

Są różne ciekawe paśniki, gdzie można zjeść interesujące potrawy.

W pobliżu mamy takie ośrodki, jak Strachocina i Lesko:

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1316844,bobolowka

Na południu zaś czają się Bieszczady, w tym Komańcza.

Inne ciekawe miejsca to most blaszany przez San, ten jak się idzie do skansenu. Jest Kopiec Mickiewicza, bardzo fajny kopiec do zaliczenia, prawie jak krakowskie kopce. O Zagórzu będzie oddzielny wpis, bo to super miasto. 

5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>