"Zatrute dowody" wreszcie śmiercionośne dla winnych?

 |  Written by karlin  |  0

Czy sprawa korupcji w Sądzie Najwyższym powróci?

Na razie - w całości umorzona przez prokuraturę. Ostatnia decyzja na parę dni przed przejęciem funkcji PG przez Zbigniewa Ziobro.

Ale...

"Jaki może być dalszy los sprawy związanej z Sądem Najwyższym? Fundamentalne znaczenie mają w niej wątpliwości dotyczące materiałów zgromadzonych przez CBA. Właśnie w dużej mierze z tego powodu postępowanie umorzyła w 2012 r. krakowska prokuratura apelacyjna. Zdaniem oskarżycieli nie można było wykorzystać części materiałów, bowiem zebrano je wbrew przepisom o czynnościach operacyjnych. Taką ocenę podzieliła też prokuratura apelacja w Gdańsku w umorzeniu z czerwca ubiegłego roku. Rygorystyczne stanowisko w sprawie podejścia do takich dowodów przestawał w swym orzecznictwie Sąd Najwyższy. Od 1 lipca linia orzecznicza znalazła odzwierciedlenie wprost w przepisach kodeksu postępowania karnego. Nowy art. 168 a kpk przesądził, że nielegalne dowody zdobyte do celów postępowania karnego nie będą miały znaczenia w procesie karnym.

W piątek, 15 kwietnia – za sprawą nowelizacji kpk - nastąpiła jednak rewolucja. Nowy przepis przekreślił dotychczasowe podejście do "zatrutych dowodów" wynikające z orzecznictwa sadowego.

Zgodnie z nowym art. 168 a k.p.k. dowód nie może być uznany za niedopuszczalny tylko dlatego, że został uzyskany z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego. Odrzucony zostanie tylko, jeżeli uzyskano go w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności."


Są jeszcze, oczywiście, wierni sędziowie, ale jeśli zobaczą, że nawet Sąd Najwyższy przed oskarżeniami nie chroni, a podsłuchy znów staja sie dowodem w sprawie...

No cóż, w kolejce czeka prezio Rzeplinski i co najmniej polowa ukochanego przez gujów, składu TK.

No i - byłbym zapomniał - nowe przepisy otwierają jatkę dla "nielegalnie nagranych", gujowych miłośników ośmiorniczek u Sowy, z preziem NBP i pieszczochami Makreli włącznie:)


ilustracja z:http://cdn.wolterskluwer.pl/image/image_gallery?img_id=160625877
Hun

5
5 (2)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>